Методологічною основоюнавчанняє
·філософія пізнання (гносеологія);
·теорія управління;
·психологічне вчення про вищу нервову діяльність і психічні функції людини.
Гносеологіярозглядає пізнанняяквічне й нескінченне наближення до істини,що відбувається шляхом виникнення та вирішення протиріч.Це вказує нарушійні силипізнання, що проявляються у вигляді зовнішніх івнутрішніх протиріч.
Зовнішніпротиріччярозгортаються як протиріччя обраної системи з навколишнім світом. У якості такої системи може виступати сам процес навчання, його компоненти та учасники. Наприклад, зовнішніми будуть протиріччя між:
·потребами суспільства й можливостями школи, вчителя, учня;
·вимогами навчальних програм і можливостями учнів їх засвоїти;
·пізнавальними потребами школярів і можливостями оточення їх задовольнити тощо.
Внутрішні протиріччяхарактеризують рух до істини всередині обраної системи. Якщо в якості такої виступає учень, то це можуть бути протиріччя між
·знанням і незнанням;
·знанням і умінням його застосувати;
·потребою в знаннях і досвідом пізнавальної діяльності;
·мотивами навчальної діяльності та її результатами тощо.
Розподіл протиріч на зовнішні та внутрішні євідноснимі визначається рівнем системи, що лежить в основі протиріччя. Так, протиріччя між викладанням і навчанням щодо учня буде зовнішнім, а щодо навчального процесу – внутрішнім.
Крім того, діалектика дає навчаннюіндуктивний і дедуктивний шляхи пізнання. Перший показує на рух від часткового до загального, від простого до складного, від частини до цілого. Другий описує зворотний рух: від загального до часткового; від складного до простого; від цілого до його частини. У навчанні реалізуються обидва напрямки, однак з розвитком науки збільшується роль дедуктивного шляху пізнання. Це пов’язане з тим, що в умовах, коли основні закони в науці вже відкриті, дедуктивний шлях є більш ощадливим і коротким. На це наголошує підвищення ефективності навчання при використанні в педагогічному процесі системного та цілісного підходів. Сутність цих підходів полягає в тім, що досліджуване явище спочатку подається й сприймається як певна цілісність, система, а потім розглядається зміст і значення кожного її компонента і зв'язків між ними. У дидактиці це відтворилося у вигляді теорії укрупнених дидактичних одиниць та крупноблочного викладання.
Дата добавления: 2014-12-11; просмотров: 658;