Додаткова література: 4, 5, 17, 22, 32
Дати відповіді на питання (для обговорення на семінарських заняттях):
1. Екологічна оцінка намічуваної діяльності як інструмент екополітики
2. Принципи екологічної оцінки
3. Відмінність екологічної оцінки від інших методів екологічного регулювання.
4. Екологічна оцінка і сталий розвиток
5. Ухвалення рішення за підсумками екологічної оцінки
Методичні вказівки до підготовки відповідей на питання.При розкритті питань необхідно підкреслити те, що процедури екологічної оцінки в різних країнах різняться в багатьох аспектах: для яких видів діяльності проводиться екологічна оцінка, хто проводить її, у яких рішеннях і якому вигляді враховуються її результати. Так, екологічна оцінка може проводитися для всіх видів діяльності, чи наприклад, тільки для значних проектів, здійснюваних за рішенням уряду, чи для видів діяльності, відібраних за визначеними правилами. Основну роль у проведенні екологічної оцінки може відігравати ініціатор діяльності чи природоохоронні органи. Результати її можуть по-різному використовуватися в системі прийняття рішень. Ступінь обов'язковості врахування результатів екологічної оцінки у прийнятті рішень теж відрізняється в різних країнах.
Предметом екологічної оцінки можуть бути не тільки окремі проекти, а й ініціативи більш високого рівня – різні плани і програми, галузеві схеми розвитку, проекти нормативних актів, що можуть мати значні екологічні наслідки.
Ініціатором екологічної оцінки може слугувати юридична чи фізична особа, відповідальна за планування (проектування) і здійснення намічуваної діяльності. У ролі ініціатора можуть виступати як державні органи, так і приватні компанії. У більшості систем екологічної оцінки ініціатор діяльності несе витрати, пов'язані з проведенням основних елементів екологічної оцінки. Це є наслідком принципу "забруднювач платить", а також принципу "презумпції потенційної екологічної небезпеки намічуваної діяльності" (закріпленого, наприклад, у російському законодавстві), відповідно до якого тягар доказу екологічної безпеки намічуваної діяльності має бути покладений на його ініціатора.
Дата добавления: 2014-12-09; просмотров: 762;