Розробка текстових і табличних документів
Створення АЕІС супроводжується розробкою відповідних документів, комплектність яких установлена ми розглядали у розділі 3.3. Залежно від змісту документи також можемо поділити на кілька видів (табл. 14.1).
Таблиця 14.1 Види документів ІС
Вид документу | Код документу | Призначення документу |
Відомість | В | Перерахування у систематизованому вигляді об'єктів, предметів і т. п. |
Схема | С | Графічне зображення форм документів, частин, елементів системи і зв`язків між ними у вигляді умовних позначень |
Інструкція | І | Викладення складу дій і правил їх виконання персоналом |
Обгрунтування | Б | Виклад відомостей, що підтвержують доцільність прийнятих рішень |
Опис | П | Пояснення призначення системи, її частин, принципів їх дій і умов застосування |
Конструкторський документ | По ГОСТ 2.102 | |
Програмний документ | По ГОСТ 19.101 | |
Організаційно-розпорядні документи | Акти, накази, протоколи, плани, програми |
Отже, стандарти вимагають підготовки величезної кількості текстових і графічних документів. Ці документи можемо розробляти по традиційній (ручна) технології або враховуючи велику трудомісткість цих робіт розробляти автоматизовано їх у САПР ІС.
Традиційна (ручна) технологія розробки проектних текстових документів передбачає виконання операцій у такій послідовності.
1. Складання плану документа.
2. Підготовка чернеток документа в рукописі.
При цьому
2.1. Постійні частини документа з допомогою редактора беруть (або переклеюються) з аналогічних документів або еталонів, що їх було оформлено раніше.
2.2. Результати розрахунків заносять у таблиці, форма яких стандартизована, раніше підготовлена і розмножена.
3. Оформлений з допомогою редактора (або рукописний) документ переглядається і коригується перевіряючою особою.
4. Передрук машинного (рукописного) документа здійснюється у необхідній кількісті примірників.
5. Виправлення помилок у машинописному документі.
6. Складання і друкування змісту документа.
7. Перевірка оформленого машинописного документа відповідальним виконавцем, керівником розробки й адміністрацією та внесення у разі необхідності правок.
8. Передрук окремих сторінок і розділів, зміна нумерації сторінок, переоформлення змісту документа.
Дана технологія розробки документів має недоліки і вони зумовлені:
1) неохайним оформлення рукописного документа, значна кількість виправлень і вставок, нерозбірливий почерк — усе це призводить до великої кількості помилок у машинописному тексті документа;
2) помилки необхідно виправляти в усіх надрукованих примірниках;
3) якість оформлення документа значною мірою залежить від кваліфікації оператора;
4) якщо у документі в основному тексті трапляються фрази на іноземній мові, то друкувати одну і ту саму сторінку необхідно на двох машинках по черзі;
5) традиційна технологія вимагає значних затрат ручної праці на
а) рукописні та машинописні роботи;
6) пошук і підготовку шаблонів і прототипів;
в) перевірку і коригування документації; .
6) введення і використання листків змін у разі великої кількості виправлень, що вносяться, робить документ нерозбірливим і важким для читання.
Зберігання та обробку текстових документів традиційно забезпечують автоматизовані системи одного з таких класів:
СУБД;
інформаційно-пошукові системи;
документально-архівні системи.
СУБД забезпечують зберігання, пошук і обробку згрупованих і по особливому зв'язаних даних. Доступ до даних організовується на основі ієрархічних мережевих або реляційних моделей даних.
ІПС забезпечують тривале зберігання документів; обробка здійснюється переважно на рівні груп документів. Пошук в ІПС виконується як за формальними атрибутами, так і за змістом (контекстний пошук). База даних в ІПС організовується як сукупність слабкозв'язаних файлів (файлів текстів, атрибутів).
Документально-архівні системи забезпечують оперативне введення коригування і оновлення архівних документів; доступ - ієрархічний; операції виконуються переважно над одним документом.
Процеси підготовки та видачі всіх видів проектних документів у САПР ІС забезпечуються спеціальною підсистемою. Цю підсистему часто називають автоматизованою системою текстового документування (АСТД).
АСТД призначена для автоматизації процесів ведення і виготовлення проектної, конструкторської, організаційно-розпорядної та експлуатаційної документації.
Підсистема текстового документування має виконувати такі основні функції.
І. Зберігати в пам'яті ЕОМ структуру і текст еталона документа, його постійної і умовно постійної частин, прототипів і шаблонів,
2. Автоматично вносити зміни в текст документа, який розробляється.
3. Забезпечувати розроблювачу можливість вносити зміни у план документа, задаючи, виключаючи, об'єднуючи окремі розділи документації, яку складають.
4. Використовувати один текст для видачі кількох документів, що відображують вихідну інформацію з різних боків.
5. Оформляти прийняті проектні рішення у вигляді таблиць заданої структури та форми.
6. Використовувати фрагменти одного й того самого тексту при складанні різних документів, роблячи автоматичну вставку відрізків тексту.
7. Скорочувати кількість слів тексту, що готується, введенням Ідентифікаторів найменувань і фраз, які часто зустрічаються.
8. Робити машинне роздрукування документації.
9. Створювати та вести архіви текстової проектної і програмної документації на магнітних носіях.
10. Форматувати вихідний документ (нумерацію сторінок, автоматичне укладання змісту і списку таблиць, виконання граматичних правил переносу, виділення абзаців і нових розділів, автоматичне формування рамки, штампів, заголовків).
АСТД повинна дозволяти розробляти:
а) стандартизовані документи (ТЗ і ТЕО, обгрунтування розрахунків), що підлягають випуску в короткі терміни;
б) документи тривалого циклу виготовлення (програмна й експлуатаційна документація), що підлягають деталізації і частим змінам.
Технологія автоматизованої розробки текстових документів реалізується у два етапи.
Перший етап - підготовчий. На цьому етапі готується і створюється архів на магнітних дисках еталонних, постійних і умовно постійних частин розроблюваних документів, їх прототипів, бланків для запитів.
У підготовлених документах виділяються і позначаються місці змінних фрагментів, вставок і результатів розрахунків. У кінцевому підсумку формується структура готового документа. Після цього робиться налагодження створеної бібліотеки постійних, умовнго постійних частин документів.
Другий етап — робочий. На цьому етапі здійснюється випуск текстових і табличних документів на основі створених архівів.
Змінні фрагменти вводяться проектувальником з екрана термінала. Проектувальник вносить у бібліотечні розділи зміни, «вирізає», переписує або дописує окремі частини документів.
Відредаговані фрагменти документа заносяться до бібліотеки. Далі проектувальник збирає в один текст різні частини з різних бібліотек. Зібраний текст проглядається на екрані термінала. Після перевірки і уточнення відбувається роздрукування остаточного варіанта тексту.
Збільшення кількості документів, пов'язаних як з процесами обміну інформацією, так і проектування вимагає залучення засобів обчислювальної техніки для складання і обробки документів. Це, в свою чергу, вимагає побудови формальних структур документів на базі використання різних моделей документів.
Один з підходів полягає у побудові об'єктної моделі документа. Документ подається як об'єкт, складений у вигляді ієрархії примітивніших об'єктів.
Такими об'єктами є символ, слово, пропозиція, ланцюжок символів, абзац, позначений фрагмент тексту, розділ (підрозділ, пункт), документ в цілому.
Сформулюємо визначення зазначених об'єктів — елементів документа.
Символ — елементарна одиниця тексту. Це будь-яка буква, цифра або Інший знак, який: можна ввести з клавіатури термінала або магнітного носія.
Слово - послідовність символів, відокремлена пробілами з обох боків. Наприклад: 837.081 або сторона або 1\#472.
Речення - послідовність слів, що закінчується крапкою, за якою йде принаймні один пробіл.
Ланцюжок символів - спеціально виділена сукупність слів, яка на відміну від слова, може мати всередині пробіли.
Абзац - група рядків тексту (одна або група пропозицій). відокремлена зверху або знизу проміжними рядками чи спеціально позначена.
Позначений фрагмент тексту - спеціальна виділена сукупність ланцюжків символів або пропозицій тексту.
Розділ - спеціально виділений набір пропозицій тексту, що відділений одним або кількома порожніми рядками, і має унікальний ідентифікатор.
Великі документи складаються з дрібніших структурних одиниць: розділів, підрозділів, пунктів і підпунктів, які, у свою чергу, поділяються на абзаци, текстові фрагменти, пропозиції, ланцюжки символів, слова, символи.
Беручи за основу визначення елементів документа, сформулюємо визначення логічної і геометричної моделей.
Логічна модель текстового документа — це сіткова або ієрархічна модель, що визначає вхід дрібніших структурних одиниць документа до структур вищих рівнів ієрархії.
Геометрична модель текстового документа — це модель, що визначає розміщення текстового матеріалу на терміналах і друкувальник пристроях:
розміщення тексту на сторінці і в рядку;
виділення абзаців, розділів, підрозділів, пунктів і підпунктів, виділення окремих слів і фрагментів;
оформлення таблиць.
Дата добавления: 2014-12-04; просмотров: 914;