Репресії проти церкви.
Переслідуючи ту ж мету розколу церковної ієрархії, компартійно-радянське керівництво України дозволило утворити незалежну від Російської православної церкви українську автокефалію. Утворена ще у 1918 р. Всеукраїнська церковна рада даремно добивалася від російського патріархату дозволу на автокефалію. Нарешті, у жовтні 1921 р. було скликано у Києві Всеукраїнський православний церковний собор. У ньому взяло участь майже півтисячі делегатів від духовенства та мирян. Керівну роль в організації собору, який скликався за активної протидії тихонівської РПЦ, відігравав протоієрей Василь Липківський. Таємним голосуванням його обрали на посаду єпископа – митрополита. Так виникла Українська автокефальна православна церква (УАПЦ).
Квітень 1923р. — проголошення XII з'їздом РКП(б) курсу на коренізацію.Коренізація — це надання народам СРСР можливості розвивати власні культури, мови, готувати національні кадри з метою посилити вплив комуністичної партії у національних районах.
В Україні коренізація набула'характеру українізації. Складові українізації:підготовка та залучення кадрів із представників української національності до партійних і державних органів та установ;
— запровадження в усіх установах та навчальних закладах української мови;
— видання газет, журналів, книжок українською мовою;
— усебічний розвиток української культури і партійне керівництво нею;
— глибоке вив.чення національної історії, відродження традицій;
— створення умов для розвитку мови та культури всіх національних меншин, які мешкали в Україні.
Українізацію підтримували М. Скрипник, О. Шумський, В. Затонський, Г. Гринько.
Українізації чинили опір верхівка КП(б)У, чиновники, керівники великих підприємств, трестів, російські та зрусифіковані міщанство, пролетаріат, інтелігенція (зокрема М. Горький, А. Луначарський), священики Російської православної церкви.
Освіта
— Відсутність фінансування, нестача освітянських та наукових кадрів,-класовий підхід до працівників освіти та науки.
— Насильницька реорганізація «Просвіт» в сільські будинки та хати-читальні.
— Кампанія з ліквідації неписьменності (ухвалення декрету про ліквідацію неписьменності (1921 р.), створення комісії для боротьби з неписьменністю (1921 р.), заснування товариства «Геть неписьменність» (1923 р.) тощо).
— Створення розгалуженої системи освітніх закладів.
— Безкоштовне навчання дітей у загальних семирічних школах та професійно-технічних закладах.
— Створення навчально-виховних закладів для сиріт та безпритульних.
— Зростання кількості шкіл з українською мовою викладання.
— «Пролетаризадія» студентства, розширення мережі робітфаків.
— Впровадження української мови в навчальний процес вищої школи (декрет Раднаркому УСРР про необхідність переведення вузів на українську мову викладання (1923 р.)).
— Розширення мережі вузів, які готували спеціалістів для всіх галузей народного господарства.
— Створення навчальних закладів, покликаних забезпечити більшовицьку партію та державу, кадрами кваліфікованих працівників, викладачів, пропагандистів (заснування вищої партійної школи у Харкові (1921 р.), яку в 1922 р. було перетворено на Комуністичний університет ім. Артема).
Наука
— Центр наукового життя — Всеукраїнська академія наук (ВУАН) на чолі з В. Липським, яка розгорнула роботу в трьох напрямках:
— історико-філологічному;
— фізико-математичному;
— соціально-економічному.
Плідна діяльність членів ВУАН В. Вернадського (природознавство), Д. Багалія та М. Грушевського (історія), Д. Граве, М. Кри- лова та Г. Прейфа (математика), А. Кримського (філологія), О. Богомольця (медицина), Л. Писаржевського та В. Кістяковського (хімія) тощо.Заснування Інституту української наукової мови (1921 р.). Створення в Харкові фізико-технічного інституту (1928 р.), в якому розгорнулись дослідження з ядерної фізики та радіофізики. Процес підпорядкування науково-дослідницьких закладів України центру (перетворення ВУАН на філію Академії Наук СРСР).
Література. Створення численних літературно-художніх об'єднань («Гарт», «Плуг», «Ланка», «Молодняк», «Авангард» тощо). Поява талановитих творів українських письменників М. Драй- Хмари, М. Зерова, М. Куліша, В. Сосюри, М. Хвильового, В. Ялового та ін. Створення (1925 р.) ВАПЛІТЕ на чолі з М. Хвильовим, до складу якоїувійшлиП. Тичина, М. Бажан, П. Панч, Ю.Яновськийтаін.
ВАПЛІТЕ — Вільна академія пролетарської літератури — провідне літе- | ратурне об'єднання в Україні в 20-* рр. XX ст., лідером якого був М. Хви- І льовий, який вважав-, що українська література повинна розвиватися під І впливом кращих досягнень західноєвропейської культури. Припинило І своє існування в 30-ті рр. XX ст.
Розгортання літературної дискусії про майбутні перспективи й напрямки розвитку української літератури, в центрі якої опинився М. Хвильовий. Він пропагував широке використання досягнень європейського мистецтва, відхід від однобічної орієнтації на російську культуру. Радянське керівництво оцінило виступ М. Хвильового як поширення антиросійських настроїв і розгорнуло гостру критику письменника, а згодом змусило його разом з учасниками ВАПЛІТЕ писати лист із розкаянням.
Дата добавления: 2014-12-03; просмотров: 1058;