Методика вибору поєднання Gд і n

Існує безліч різних методик з підбору поєднання і n, але можна рекомендувати найбільш простий і надійний спосіб, який заключається в наступному:

- відірвіться від вибою і встановіть стабільні значення n і подачу насоса;

- поверніться на вибій, прикладіть максимально допустимезначення осьового навантаження на долото Gд;

- зафіксуйте гальмо бурової лебідки;

- запишіть час, необхідний для вироблення кожної наперед певної частки ваги згідно ГІВу (звичайно 10-20 кН);

- продовжуйте до тих пір, поки все значення осьового навантаження на долото не буде вироблено або час на вироблення частки ваги значно зросте. Найменший час покаже оптимальне значення при даній швидкості обертання.

- збільште значення n на 5-20 хв-1 і повторіть процедуру знову, яка описана вище. Продовжуйте так робити до тих пір, поки не будуть досягнуті оптимальні значення і n.

► Примітки:

1). Якщо найкоротший інтервал часу буде досягнутий при декількох різних комбінаціях і n, використовуйте мінімальну за значенням комбінацію;

2). Щоб уникнути виникнення вихрових вібрацій долота, необхідно правильно виконувати рекомендації з процедури нарощування, а саме (для роторного способу буріння):

- зменшити n приблизно на 50% (підтримуйте мінімальне значення n в межах 60-80 хв-1);

- вибрати 50% від робочого навантаження на долото;

- зупинити ротор і відірватися від вибою;

- промити свердловину над вибоєм протягом 1 хвилини перед і після нарощування;

- провести нарощування;

- відновити обертання інструменту з n = 60-80 хв-1;

- плавно подати долото на вибій;

- плавно збільшити осьове навантаження на долото до досягнення колишнього значення;

- збільшити оберти ротора до колишнього значення;

3). Уникайте критичних швидкостей обертання.

● Загальні рекомендації з правил експлуатації доліт:

а ) при використанні шарошкових доліт:

Буріння гірських порід новим долотом з негерметизованими опорами (типу „В”, „Н”) бурильник повинен починати з приробляння на вибої:

- при бурінні вибійними двигунами протягом 8-10 хв;

- при роторному - 15-20 хв., поступово збільшуючи навантаження з 19,6 – 30 кН до заданих параметрів. При цьому не допускати ударів долота по вибою (при запуску турбобура, тощо).

Навантаження на долото не повинно перевищувати паспортне.

Для оптимальної і безаварійної відробки доліт при роторному бурінні потрібно використовувати роторні моментоміри.

В процесі буріння відрив високооборотних доліт від вибою проводити через 30 хвилин, а низькооборотних шарошкових доліт - через 1 годину. При наявності затягнень час буріння без відриву скорочувати до 15 хвилин.

При бурінні з відбором керна відрив долота від вибою проводити в залежності від стану свердловини, літології і міцності порід за вказівками технологічної служби підприємства.

При експлуатації доліт з герметизованими опорами найбільш відповідальним моментом є початок їх обкатування і прироблення на вибої, які потрібно проводити в наступному порядку:

- довести величину осьового навантаження на долото до 50-60 кН (5-6 тс) для доліт діаметром 190,5-215,9мм, до 70-80 кН (7-8 тс) для доліт діаметром 244,5-295,3мм, після чого почати промивання і провернути бурильну колону 10-15 раз;

- прироблення поверхні вибою свердловини на глибину 0,3-0,5м і обкатування долота потрібно проводити на протязі 30-40 хв. при навантаженні 80-120 кН і швидкості обертання 30-40 хв-1 з плавною подачею бурильної колони.

Після закінчення прироблення вибою і обкатування долота здійснювати вихід на робочий режим буріння шляхом плавного і рівномірного збільшення навантаження та частоти обертання долота (згідно вимогам РТК або ГТН) протягом 20-30 хвилин.

В процесі буріння долотами з герметизованими опорами недопустимі нерівномірні обертання і подача долота, поштовхи, удари, підвищений рівень вібрації, що приводять до руйнування твердосплавних зубців і передчасного виходу із ладу герметизуючих елементів і опор в цілому.

В процесі буріння потрібно ретельно стежити за параметрами режиму буріння, зміною механічної швидкості, характером вібрації бурильної колони, циркуляцією бурового розчину. Різке зменшення механічної швидкості (в 1,5-2 рази) на протязі 15 хвилин, ріст гальмування турбобура (вибійного двигуна) при турбінному бурінні і ріст крутного моменту при роторному бурінні свідчать про спрацювання долота чи інші дефекти, що є сигналом до негайного підйому його з свердловини.

При бурінні вибійними двигунами в нестійких породах періодично через 15-20 хвилин провертати бурильну колону ротором.

При підйомі долота на глибині “башмака” попередньої обсадної колони (±50 м) швидкість підйому слід зменшити.

Розкріплення долота проводити з допомогою спеціального пристосування (дошки відвороту), пневморозкріплювача і машинного ключа.

Підняте із свердловини долото промити, оглянути і виміряти. Ступінь спрацювання долота повинна бути записана за кодом в буровому журналі.

Час і режим роботи долота визначає начальник бурової або буровий майстер на основі РТК і ГТН, з урахуванням фактичних результатів відробки попередніх доліт.

б) при використанні алмазних доліт:

- перед спуском долота в свердловину необхідно ретельно очистити стінки та вибій свердловини від металу, використовуючи металошламоуловлювач;

-тип долота повинен відповідати розбурюваним породам;

- зношення долота по діаметру не повинно перевищувати 3мм;

- при відробці доліт обов'язково застосовувати калібратори;

- проводити сповільнений спуск інструменту в місцях звуження стовбура, каверн, башмака

обсадної колони;

- збороняється обертання долота в обсадній колоні;

- проробка стовбура свердловини в місцях звуження алмазними долотами забороняється;

- при використанні вибійних двигунів в процесі буріння необхідно провертати колону бурильних труб ротором через 15-20 хв;

- в процесі буріння відрив доліт від вибою проводити через 1 годину (при наявності затягнень час буріння без відриву скорочувати до 15 хв).

► Примітки:

1). Перед початком буріння завжди заміряйте і записуйте вагу інструменту на гаку при обертанні і включених насосах. Істинна вага інструменту може бути меншою від значення ваги інструменту без циркуляції на величину гідравлічного підйому (при включеному насосі), діючого з-під долота. Гідравлічний підйом діє на будь-який тип долота, на якому створюється перепад тиску через потік розчину між лицьовою поверхнею долота і породою. При зміні обертів ротора підстроюйте відповідно і навантаження на долото;

2). Заміряйте і запишіть діюче значення тиску на насосі як при відриві інструменту від вибою, так і при торканні вибою – порівняєте з розрахунковими величинами. З'ясуйте причину невідповідності цих значенні (якщо вони є) і відрегулюйте їх.

Зауважте, що при використовуванні вибійних двигунів, значення тиску на насосі при відриві від вибою включає диференціальний перепад тиску на вибійному двигуні плюс тиск, необхідний для обертання долота з бічним зусиллям. Щоб визначити істинне значення тиску при відриві інструменту від вибою (диференціальний перепад тиску на вибійному двигуні) – не використовуйте обертання інструменту, щоб запобігти появі бічного зусилля на долоті;

3). Заміряйте і запишіть значення моменту як при відриві інструменту від вибою, так і при його торканні вибою. Значення моменту зовні вибою буде зумовлене тертям бурильної колони об стінки свердловини. При торканні ж вибою буде збільшуватися момент, необхідний для руйнування порід вибою свердловини.

4). Пам'ятаєте про фільтр під квадратом – не забувайте виймати його при кожному нарощуванні.








Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 777;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.