Схеми монтажу ОП

Згідно з ГОСТ 13862—90 передбачено 10 типових схем монтажу ОП, з яких 2 схеми призначено для ремонту свердловин з некорозійним середовищем, решта — для буріння у відповідних умовах, у тому числі і в корозійно агресивному середовищі.

Схема 1 (рисунок 7.19) включає плашковий превентор 7, гирлову циркуляційну хрестовину 2, засувку з ручним керуванням 3, манометр 4, регульований дросель 5 з ручним керуванням і відбійник 6.

1—плашковий превентор; 2— циркуляційна хрестовина; 3— засувка з ручним керуванням;

4— манометр; 5—регульований дросель з ручним керуванням; 6—відбійник

Рисунок 7.19 − Типова схема 1 монтажу противикидного обладнання

Схема 2 аналогічна схемі 1, але додатково включає ще один плашковий превентор.

Схема 3 (рисунок 7.20) включає плашковий превентор 1, засувку з гідравлічним керуванням 2, гирлову циркуляційну хрестовину 3, манометр із запірним та розрядним пристроями і розділювачем середовищ 5, кільцевий превентор 4, регульований дросель з ручним керуванням 6, засувку з ручним керуванням 7, відбійник 8, допоміжний пульт 9, станцію гідроприводу з основним пультом керування 10 та зворотний клапан 11.

Схема 4 аналогічна схемі 3, але замість кільцевого превентора встановлюється другий плаш­ковий превентор.

У схемі 5 до двох плашкових додається один кільцевий превентор, в усьому іншому схема аналогічна схемі 3.

Схема 6 відрізняється від схеми 5 заміною регульованого дроселя з ручним керуванням на регульований дросель із гідравлічним керуванням та включенням відповідно пульта керування гідроприводного дроселя.

 

1—плашковий превентор; 2—засувка з гідравлічним керуванням; 3— гирлова циркуляційна хрестовина; 4— кільцевий превентор;5—манометр; 6—дросель регульований з ручним керуванням; 7—засувка з ручним керуванням; 8— відбійна камера;9— допоміжний пульт; 10— станція гідроприводу з основним пультом керування; 11—зворотний клапан

Рисунок 7.20 − Типова схема 3 монтажу противикидного обладнання

Схема 7(рисунок 7.21) включає два плашкових превентори 7, засувку з гідравлічним керуванням 5, гирлову циркуляційну хрестовину 4, манометр 9, кільцевий превентор 6, регульований дросель з ручним керуванням 10, засувку з ручним керуванням 8, відбійник 11, допоміжний пульт 1, станцію керування 2, зворотний клапан 3, регульований дросель з гідравлічним керуванням 12 і пульт ке­рування гідроприводним дроселем 13.

1—допоміжний пульт;2−станція керування гідроприводом; 3—зворотний клапан; 4— гирлова циркуляційна хрестовина;5—засувка з гідравлічним керуванням; 6— кільцевий превентор; 7—плашковий превентор; 8— засувка з ручним керуванням; 9—манометр; 10— регульований дросель з ручним керуванням; 11—відбійна камера;12— регульований дросель з гідравлічним керуванням; 13— пульт керування гідроприводним дроселем

Рисунок 7.21 − Типова схема 7 монтажу противикидного обладнання

Схема 8 аналогічна схемі 6, але до хрестовини 3 додані дві засувки з ручним приводом, встановлені поруч із засувками з гідравлічним керуванням.

Схема 9 аналогічна схемі 7, але в обв'язку нижньої хрестовини 4 до засувок з гідравлічним керуванням 5 включені дві засувки з ручним керуванням.

Схема 10 (рисунок 7.22) включає три плашкових превентори 6, засувку з гідравлічним керуван­ням 7, гирлову циркуляційну хрестовину 4, манометр 8, кільцевий превентор 5, дросель регульований з ручним керуванням 9, засувку з ручним керуванням 10, відбійник 11, допоміжний пульт 1, станцію гідроприводу 2, зворотний клапан 3, регульований дросель з гідравлічним керуванням 13 та пульт керування гідроприводним дроселем 12.

1—допоміжний пульт; 2— станція гідроприводу; 3— зворотний клапан; 4— гирлова циркуляційна хрестовина;

5— кільцевий превентор; 6— плашковий превентор; 7— засувка з гідравлічним керуванням; 8— манометр;

9— дросель регульований з ручним керуванням; 10— засувка з ручним керуванням; 11—відбійна камера;

12— пульт керування гідро приводним дроселем; 13— регульований дросель з гідравлічним керуванням

Рисунок 7.22 − Типова схема 10 монтажу противикидного обладнання

Вибір типової схеми ОП здійснюється залежно від конкретних гірничо-геологічних характеристик розрізу та з врахуванням можливості для виконання наступних технологічних операцій:

• герметизації гирла свердловини при спущених бурильних трубах і без них;

• вимивання флюїду зі свердловини за прийнятою технологією;

• підвіски колони бурильних труб на плашках превентера після його закриття;

• зрізання бурильної колони;

• контролю за станом свердловини під час глушіння;

• розходжування бурильної колони для запобігання її прихопленню;

• спуску або підйому частини чи всієї бурильної колони при герметично закритому гирлі.

Типову схему конкретизують на кожній свердловині з урахуванням рельєфу місцевості, рози вітрів, наявності доріг, ліній електропередач, типу бурового і допо­міжного обладнання та інших споруд і комунікацій.

Тип противикидного обладнання та схеми його обв’язки вказуються в проектній документації на будівництво свердловини і вибираються на підставі типових схем, узгоджених зі спеціалізованою аварійно-рятувальною службою та Держнаглядохоронпраці України.

Усі схеми противикидної обв'язки гирла свердловини у верхній частині повинні включати фланцеву котушку (рисунок 7.23) та рознімні воронку і жолоб для полегшення робіт з ліквідації відкритих фонтанів.

Рисунок 7.23 − Фланцева котушка

При цьому слід керуватися наступними вимогами:

• при розкритті свердловиною вивченого розрізу, представленого нафтовими і водяними (в т.ч., з розчиненим газом) пластами з тиском, що дорівнює або вище гідростатичного, після спуску кондуктора або технічної колони на гирлі встановлюються два превентори. Тип превенторів і розмір плашок повинні бути передбачені технічним проектом;

• три превентори, у тому числі один універсальний, встановлюються на свердловині при розкритті газових, нафтових і водяних горизонтів з аномально високим тиском;

• чотири превентори, у тому числі один превентор зі зрізними плашками і один універсальний, встановлюються на гирлі у випадках:

а) розкриття пластів з аномально високим тиском та об'ємним вмістом сірководню більше 6%;

б) на всіх морських свердловинах.

Відхилення від вимог цих Правил стосовно обв'язки противикидним обладнанням гирла свердловин, що буряться, допускаються за узгодженням зі спеціалізованою аварійно-рятувальною службою та органом Держнаглядохоронпраці України за умови надання підприємством вичерпного обґрунтування.

Умовне позначення ОП за ГОСТ 13862—90 включає:

ОП− обладнання противикидне, шифр та позначення нормативно-технічного документа на поставку;

• перша цифра 1,...10 − позначення типової схеми монтажу;

• С−наявність в превенторному блоці превентора з перерізуючими плашками;

друга цифра −умовний прохід ОП, мм;

третя цифра −умовний прохід маніфольда, мм;

четверта цифра −робочий тиск, МПа;

позначення корозійно-стійкого виконання:

К1 — середовище з об'ємним вмістом С02 до 6%;

К2— із вмістом СО2 і Н2S до 6%;

КЗ— із вмістом СО2 і Н2S до 25% .

Приклад. Розглянемо деякі приклади умовного позначення ОП.

1. Обладнання ОП5-230/80 35-А розшифровується таким
чином: О − обладнання; П− противикидне; 5−
змонтоване за типовою схемою 5 (ГОСТ 13862—90);230− діаметр прохідного отвору в мм; 80− умовний діаметр прохідного отвору маніфольда в мм; 35− робочий тиск в МПа; А− модернізоване.

2. Обладнання ОП6-280/80 35 ГОСТ 13862-90.

О− обладнання; П− противикидне; 6 —змонтоване за типовою схемою 6 (ГОСТ 13862—90); 280− діаметр прохідного отвору в мм; 80− умовний діаметр прохідного отвору маніфольда в мм; 35− робочий тиск в МПа.

3. Обладнання ОП10С-350/80 70К2 ГОСТ 13862-90.

О− обладнання; П− противикидне; 10 —змонтоване за типовою схемою 10 (ГОСТ 13862—90); 350− діаметр прохідного отвору в мм; 80− умовний діаметр прохідного отвору маніфольда в мм; 70− робочий тиск в МПа.

С−у стовбурній збірці є превентор з перерізуючими плашками.

К2— обладнання для свердловин­ного середовища з об'ємним вмістом СО2 і Н2S до 6%.

7.6.3 Превентори

Функції превенторів та їх допоміжних систем зводяться до:

• забезпечення закриття гирла свердловини при необхідності;

• забезпечення контролю над свердловиною.

В світовій практиці використовують наступні типи превенторів:

Плашкові превенторипризначені для герметизації гирла свердловини з метою попередження НГВП і відкритих фонтанів у процесі буріння, освоєння та капітального ремонту свердловин при наявності або відсутності колони труб у свердловині.

Плашкові превентори підрозділяються на:

• превентори з глухими плашками для повного закриття;

• превентори з глухими зрізними плашками для повного закриття та зрізання труб;

• превентори з трубними плашками при закритті на заданий розмір бурильних труб;

• превентори з трубними плашками змінного розміру при закритті на заданий діапазон діаметрів бурильних труб.

Універсальні превентори (їх також називають кільцевими).

Вони можуть закриватися навколо будь-якої частини:

− бурильної колони (ведучої чи бурильної труби, замка складного перерізу);

− обсадної колони або колони насосно-компресорних труб (гладкої частини, муфт).

− кабелю і т. д.

Такі превентори також служать для повного перекриття свердловини при відсут­ності в ній інструменту, тобто при відкритому прохідному отворі (що не рекомендується). Такі превентори забезпечують СПО бурильної колони під тиском при закритому превенторі.

Обертові превентори забезпечують герметизацію гирла свердловини при обертанні бурильної колони і розміщуються над звичайними превенторами. Вони використовуються для буріння під тиском (депресією на пласт), на рівновазі, при використанні бурового розчину низької густини і, головним чином, у випадку буріння з продувкою повітрям або з промиванням аерованим буровим розчином чи піною, а також при зворотній циркуляції та розкритті пластів з високими тисками.

Внутрішньосвердловинні превенторипредставляють собою різні типи обладнання, яке розміщують в бурильній колоні для швидкого перекриття. Їх робочий тиск рівний або перевищує робочий тиск превенторів.








Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 2762;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.019 сек.