Попередження поглинань
У зв'язку з тим, що геологічна будова, а отже, і характеристики поглинаючих горизонтів в різних регіонах різні, тому і методи попередження поглинань специфічні. Проте всі вони зводяться до забезпечення мінімального надмірного тиску на поглинаючий пласт і запобігання різким коливанням тиску в свердловині.
Це досягається за рахунок:
- зниження густини розчину;
- використання аерованих розчинів;
- зменшення витрати (швидкості висхідного потоку) розчину;
- обмеження швидкості спуско - підйомних операцій;
- розходження (ходіння) інструменту перед пуском насосів і плавного відновлення циркуляції;
- підбору відповідних КНБК;
- запобігання утворення сальників.
Як наголошувалося раніше, поглинання бурового розчину не відбувається, якщо тиск в свердловині Рс менше тиску поглинання Рп. Якщо циркуляція бурового розчину відсутня, то тиск в свердловині рівний гідростатичному Ргст. Звідси максимальна густина розчину може бути визначена з виразу:
. (7.21)
Істотне зниження густини розчину може бути отримане за рахунок його аерації, що значно знижує гідростатичний тиск в свердловині. Одночасно підвищуються техніко-економічні показники, поліпшується якість розтину продуктивних горизонтів, особливо з АНПТ, за рахунок зниження диференціального тиску. Густина аерованих розчинів досить легко регулюється в межах від 0,1 до 1 г/см3. Для поліпшення виносної здатності в рідку фазу розчину вводиться ПАВ, які перешкоджають також укрупненню газових міхурів. Є досвід буріння свердловин з використанням так званих модифікованих пін.
Проте застосування аерованих розчинів можливе тільки у випадку, якщо обвалювання стінок свердловини і прояви маловірогідні.При великій глибині свердловини потрібно мати могутні компресори. В процесі буріння відбувається спінювання розчинів, а ефективних способів гасіння пін поки що немає. Достатньо складне дегазування розчинів.
Якщо в процесі буріння на колоні бурильних труб утворюються сальники, то це приводить до зростання гідродинамічного і динамічного тисків, в результаті чого тиск в свердловині зростає, а отже, збільшується вірогідність поглинання бурового розчину. Тому необхідно приймати всі заходи по запобіганню сальникоутворення.
7.4.3 Ліквідація поглинань
При виникненні поглинань бурового розчину перш за все необхідно визначити спосіб ліквідації.
В даний час на практиці застосовуються такі способи ліквідації поглинань:
• з використанням наповнювачів;
• за допомогою тампонажних сумішей;
• вибухом.
Загальні рекомендації по застосуванню того або іншого способу (залежно від інтенсивності поглинання і характеристики поглинаючого пласта) зводяться до наступних:
• у поглинаючих горизонтах, представлених пористими і тріщинними (з невеликим розкриттям тріщин) гірськими породами, і при частковому поглинанні переважно застосовують різні наповнювачі, які добавляють до бурового розчину;
• при повних поглинаннях великої інтенсивності в тріщинних породах, схильних до осипань та обвалювань, рекомендується використовувати різні тампонажні суміші;
• при катастрофічних поглинаннях, коли інші методи малоефективні, може бути використаний вибух, або в зону поглинань встановлюють спеціальні перекривачі.
На практиці можливе поєднання різних з цих методів. Так, наприклад, в поглинаючий горизонт спочатку намивається наповнювач, а потім тампонажна суміш; у тампонажну суміш вводяться різні наповнювачі; вибух заряду ВР проводиться в тампонажній суміші.
Ліквідація поглинань за допомогою наповнювачів
Цей спосіб ліквідації поглинань є достатньо ефективним і таким, що не вимагає великих додаткових витрат засобів і часу. Його суть полягає в тому, що в буровий розчин вводяться наповнювачі − інертні речовини з відповідними розмірами і формою частинок. В процесі буріння ці частинки проникають в канали відходу розчину і перекривають їх.
Як наповнювач може бути використаний практично будь-який матеріал, що складається з частинок порівняно малих розмірів, при введенні яких в буровий розчин, він може прокачуватися насосом. В даний час в літературі описано застосування більше 700 видів наповнювачів.
Найбільш відомі з них −тирса різних матеріалів, стружка, торф, порізана солома, гумова крихта, відходи переробки бавовни, роздроблена шкаралупа горіхів, слюда, азбест, порізане куряче пір'я, шкіра – горох, риб'яча луска і т.д.
Всіх наповнювачів можна підрозділити на три групи:
− волокнисті(найбільш ефективні при закупорюванні піщаних і середній зернистості гравієвих пластів, дрібних тріщин);
− пластинчасті(рекомендується використовувати в грубозернистому гравії і тріщинних породах з розкриттям тріщин до 2,5 мм);
− зернисті(використовуються для закупорки крупніших тріщин).
У реальних випадках рекомендується використовувати комбінацію різних наповнювачів.
Ліквідація поглинань за допомогою тампонажних сумішей
Тампонажні суміші – це суміші, які потрапляючи в канали відходу бурового розчину, перекривають їх, а потім втрачають рухливість.
Загальні вимоги до тампонажних сумішей зводяться до наступних:
- збереження доброї текучості під час закачування та протискування;
- можливість регулювання термінів тужавіння;
- малий опір при русі в трубах і великий в тріщинах;
- стійкість до рідин, яким заповнені пласти;
- стабільність при тиску і температурах свердловин;
- довговічність, міцність, не токсичність, дешевизна.
Всі різноманіття використовуваних в даний час тампонажних сумішей можна підрозділити на наступні види:
- суміші на основі неорганічних терпких матеріалів (цемент, гіпс, алебастр);
- суміші на основі макромолекулярних з'єднань(фенолоформалдегидні, мочевиноформалдегидні, епоксидні смоли, гіпан, ПАА);
- суміші на основі латексів;
- бітумні суміші;
- тужавіючі глинисті розчини.
В даний час в переважній більшості випадків для ізоляції поглинаючих горизонтів використовуються тампонажні суміші на основі цементу. Це пов'язано з тим, що такі матеріали досяжні, є необхідна техніка (цементнозмішувальні машини, цементувальні агрегати) для приготування сумішей і доставки її в свердловину. Терміни тужавіння суміші регулюються в широких межах від декількох хвилин (суміші ШТС, що тужавіють досить швидко) до декількох годин.
Як прискорювач тужавіння(схоплювання) найчастіше використовується хлорид кальцію СаСl2. Для цих цілей можуть бути застосовані куховарська сіль NaCl, кальцинована сода Na2CO3, каустична сода NAOH та ін. Концентрація прискорювачів коливається в межах від 2 до 10 %.
Найбільш поширеними сповільнювачами процесу тужавіння є триполіфосфат натрію, КМЦ, ССБ в концентрації до 1 %.
Для зниження вартості робіт в суміші вводитися наповнювачі (бентоніт, пісок і ін.) в кількості до 50 %. Наповнювачі також покращують закупорку каналів відходу бурового розчину і знижують текучість тампонажних сумішей. Деякі з них підвищують міцність цементного каменя. Замість цементу можуть бути використані гіпс, алебастр, але частіше їх суміш з цементом. В цьому випадку терміни тужавіння дуже малі, що важливе при інтенсивних поглинаннях.
Неорганічні терті матеріали можуть приготовлятися на вуглеводневій рідині (найчастіше дизельному паливі). Це виключає схоплювання сумішей в трубах при її доставці в зону поглинання. У свердловині дизельне паливо заміщається водою і відбувається схоплювання суміші. Для полегшення відділення дизельного палива в суміш вводять ПАВ до 1 %. Використовуються наповнювачі.
Способи доставки тампонажних сумішей в зону поглинання
Залежно від термінів тужавіння, які у свою чергу залежать від інтенсивності поглинання, використовуються наступні способи доставки тампонажних сумішей в свердловину.
Суміш готуватися на поверхні і в готовому вигляді закачується в свердловину по бурильних трубах за допомогою бурових насосів, або цементувальних агрегатів.Не дивлячись на застосування різних буферних рідин, відбувається змішування тампонажних сумішей з буровим розчином. В результаті якість тампонування істотно знижується. Проте із-за простоти цей спосіб знаходить найбільше розповсюдження.
Останнім часом для запобігання перемішування тампонажної суміші з буровим розчином необхідно над зоною поглинання встановити пакер. У разі потреби пакер встановлюється і під інтервалом ізоляції. При установленні пакера є можливість повного протискування тампонажної суміші в поглинаючий горизонт.
Основним елементом пакера є гумова оболонка, що деформується в радіальному напрямі, внаслідок чого вона щільно прилягає до стінок свердловини і відбувається роз'єднування стовбура. Деформація оболонки (розкриття пакера) здійснюється під дією ваги колони бурильних труб або тиском бурового розчину. В даний час відома безліч конструкцій пакерів, які можна підрозділити на витягувані і розбурювані. Перші після спуску в свердловину розкриваються тим або іншим способом, потім закачується тампонажна суміш. Далі колона бурильних труб піднімається вгору, при цьому пакер повертається в початкове положення. В процесі підйому інструменту коливання тиску в свердловині передаються на тампонажну суміш, що може погіршити результати ізоляції поглинаючого горизонту. Розбурювані пакери у верхній частині мають ліве різьблення. Після закачування суміші в свердловину колона бурильних труб обертається вправо, пакер від'єднується, і колона піднімається. Після ОТЦ пакер і цементний стакан розбурюються.
Суха суміш з тампонажних матеріалів і прискорювачів схоплювання упаковується в поліетиленові мішки відповідного діаметру і в трубному контейнері опускаються в свердловину. У зоні поглинання потоком бурового розчину мішки виштовхуються з контейнера, а обертанням колони труб розриваються, і суміш перемішується з рідиною свердловини. В результаті відбувається тужавіння суміші.
Доставка компонентів окремо один від одного по трубах і перемішування їх в свердловині.
Цей спосіб має декілька різновидів:
• доставка по двох колонах труб. Цей спосіб вимагає великих витрат часу і тому застосовується рідко;
• послідовне нагнітання компонентів по одній колоні труб з розділенням їх буферною рідиною. В цьому випадку суміші перемішуються з буровим розчином і погано між собою;
• закачування тампонажного розчину по трубах і по них же закачування прискорювача тужавіння (затверджувача) в поліетиленових мішках завдовжки до 0,5 м відповідного діаметру. У низу колони труб вбудовується ножі для розрізання мішків.
Доставка суміші в спеціальних тампонажних снарядах. Такі снаряди містять дві камери, в яких знаходяться тампонажний матеріал і прискорювач тужавіння (затверджувач). Після спуску в свердловину потоком бурового розчину компоненти з снаряда видавлюються в свердловину і перемішуються.
Технічні засоби, використовувані для підвищення ефективності тампонажних робіт
При ліквідації катастрофічних поглинань в сильнотріщинних кавернозних породах, коли закачувана тампонажна суміш практично вся йде по великих тріщинах, не затримуючись в них, використовуються так званий перекриваючі пристрої.
На рисунку 7.2 показана схема профільного перекривача, розробленого у «ТатНИПИнефть». Перекривач складається із профільних труб 2, довжина яких вибирається із умови перекриття зони поглинання знизу і зверху не менше ніж на 1,5 м. На нижній трубі встановлюють чавунний башмак 4, а на верхній — перехідник 1 з лівою різьбою. Профільні труби з'єднуються між собою за допомогою упорних різьб.
Рисунок 7.2 − Схема профільного перекривача конструкції «ТатНИПИнефть»
Перед спуском перекривача у свердловину проводять підготовчі роботи, які охоплюють проробку свердловини в інтервалі встановлення перекривача, шаблонування перекривача на проходимість кулі 3 по двох каналах профільних труб, шаблонування бурильних труб. У разі потреби готують герметизувальну пасту із бітуму марки БП-4 і наносять її у западини перекривача з інтервалом 10 см, попередньо нагрівши місце нанесення пасти до 50—70 °С.
Після спуску перекривача в бурильні труби опускають кулю, під'єднують ведучу трубу і встановлюють перекривач у потрібному інтервалі. Закачуванням бурового розчину доводять кулю до отвору в башмаку і подальшим підвищенням тиску розширюють перекривач до щільного притиснення до стінок свердловини. Розвантаженням інструменту на 150—200 кН перевіряють надійність закріплення перекривача на стінках свердловини.
Після роз'єднання і підйому бурильних труб опускають розвальцьовувач, за допомогою якого розширюють труби у різьбових з'єднаннях, шаблонують профільну частину перекривача і розвальцьовують нижній кінець труби.
Бажано перед проведенням операції провести розширення стовбура в зоні поглинання.
Дослідження, виконані у «ТатНИПИнефть», показали, що поперечний переріз перекривача у вигляді «вісімки» є найраціональнішим. Він забезпечує достатньо повне відновлення першопочаткової круглої форми труби.
Для використання профільних перекривачів у «ТатНИПИнефть» розроблено спеціальну компоновку, яка дає змогу виконати за один рейс інструменту всі операції, включаючи і розвальцювання. Можливість аварійної ситуації під час встановлення перекривача підвищується зі збільшенням довжини секції та кількості у ній різьбових з'єднань. В окремих випадках довжину перекривача доводили до 120 м.
Ліквідація поглинань за допомогою вибуху
Вибухові роботи в свердловинах з метою ліквідації поглинань застосовується як крайній захід і лише при катастрофічних поглинаннях. Як показують дослідження, після вибуху тріщини заповнюються шматками породи, причому ефект максимальний, коли заряд прилягає до породи, а його діаметр істотно більше ширини тріщини.
Після вибуху глинистий розчин перетворюється на стійку піну, що не розтікається протягом декількох діб.
В даний час використовується декілька різновидів цього методу ліквідації поглинань:
► заряд ВР завдовжки, рівній потужності інтервалу поглинання, опускається на кабелі і вибухає в глинистому розчині.Потім проводиться тампонування за звичайною схемою;
► заряд ВР необхідної довжини опускається на кабелі в свердловину або в середину колони бурильних труб і вибухає в тампонажній суміші, яка нагнітається наперед в свердловину, або по колоні труб. Низ колони розташовується вище за зону поглинання;
► у зону поглинання опускається контейнер з трьома радикальними відсіками. Внутрішній відсік містить заряд ВР, середній, – прискорювач тужавіння (затверджувач), а зовнішній – тампонажну суміш. Після вибуху відбувається миттєве тужавіння суміші. Тампонажна суміш може бути закачана наперед, а контейнер містить тільки ВР і прискорювач;
► у свердловину на трубах опускається контейнер з затверджувачем, через труби закачується тампонажна суміш, а потім на кабелі опускається заряд ВР і проводиться вибух.
На закінчення слід зазначити, що всі вищевикладені методи ліквідації поглинань бурового розчину дають, як правило, тимчасовий ефект.
Найнадійніший спосіб – спуск колони обсадних труб.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1567;