Скребки та інше.
► Колонний башмак обсадної колони (короткий товстостінний стальний патрубок), який служить для оберігання нижнього торця обсадної колони від протирання та зминання при подальшому її поглибленні, а також направляє колону по стволу свердловини і захищає її торець від пошкоджень в процесі її спуску.
Він приєднується до нижнього кінця обсадної колони або башмачного патрубка (яким ще може бути оснащена нижня частина обсадної колони) за допомогою різьби, а нижній його кінець обладнується напрямною насадкою (рисунок 11.20). Вона має конусоподібну або сферичну форму й виготовляється з легко розбурюваного матеріалу: чавуну, бетону, алюмінію, дерева. Дякуючи такій формі, насадка (пробка) полегшує проходження обсадної колони на ділянках викривлення ствола. В самому кільці башмака або в направляючій пробці роблять бічні отвори, через які цементний розчин закачується в затрубний простір.
Колонні башмаки виготовляють з короткою трикутною або трапецієподібною різьбою для труб ОТТМ та ОТТГ. Після нагвинчування колонного башмака на нижній кінець першої (знизу) обсадної труби його закріплюють до труби за допомогою зварного шва.
Використовуються башмаки:
• простої конструкції БП – це короткий відрізок сталевої товстостінної труби з фасками (зовнішньої і внутрішньої, рис. 11.20, а) на нижньому торці. Такі башмаки (їх інколи називають башмачними кільцями) встановлюють на обсадних колонах великого діаметру, починаючи з 351мм (при спуску кондукторів та направлень). Звичайно ж в башмачне кільце знизу встановлюють направляючу пробку;
|
• типу БКМ (рисунок 11.20, б) – сталевий товстостінний патрубок, виготовлений у виді муфти з напрямною насадкою.
Є конструкції колонних башмаків, які виготовлені разом із зворотним клапаном (див. нижче).
• Башмак – клапан типу БК (башмак із зворотним клапаном, рисунок 11.21) призначений для обладнання низу обсадної колони з метою направлення її по стволу свердловини та забезпечує самовільне заповнення обсадної колони буровим розчином в процесі її спуску з наступним запобіганням зворотного руху тампонажного розчину із заколонного простору в обсадну колону після завершення процесу цементування.
Такі башмаки-клапани дозволяють спустити обсадну колону або хвостовик до проектної глибини в сильно похилих свердловинах в скрутних умовах через проблеми, які пов'язані з очищенням свердловини і наявністю уступів.
|
Компанія «Weatherford» пропонує два варіанти таких башмаків:
─ башмак LipStick™ виготовлений з епоксидної смоли, армованої скловолокном, з вбудованим підшипником, що самовільно може обертатися, та піддається розбурюванню коронками, армованими полікристалічними синтетичними алмазами. Ексцентричний наконечник башмака долає перешкоди в стовбурі свердловини, повертаючись у напрямі якнайменшого опору;
─ башмак із зворотним клапаном з ексцентриковим наконечником. Такі башмаки виготовляються з концентричним або ексцентричним наконечником з композитних матеріалів, які здатні витримувати великі навантаження. Башмак може виконуватися як одне ціле з центрувальною муфтою, забезпечуючи економію за рахунок зменшення числа з'єднань і підвищення ефективності витіснення розчину. При такій конструкції наконечник постійно відцентрований, що сприяє зниженню сил опору переміщенню і поліпшенню схеми руху потоку цементного розчину.
•Башмак із зворотним клапаном (FS, рисунок 11.22 ) є першим елементом нижньої частини обсадної колони (хвостовика). Цей інструмент обладнаний вставним клапаном поплавця із еластомірними ущільненнями, цементованими в корпусі, і має стандартний овальний цементний низ, причому по спеціальному замовленню може виготовлятися із спеціальними лопатками. Можливе розбурювання всіх внутрішніх компонентів долотами PDC.
|
► Заливальний патрубок встановлюють безпосередньо над башмаком (нижче за зворотний клапан) і служить для подачі цементного розчину в затрубний простір при цементуванні обсадної колони. Він є відрізком труби завдовжки близько 1,5 м з отворами, розташованими по гвинтовій лінії, які сполучають затрубний простір з внутрішнім об'ємом обсадної колони.
► Зворотний клапан призначений для полегшення спуску колони обсадних труб при зануренні її в свердловину, і для запобігання НГВП і зворотного руху бурового або тампонажного розчину із заколонного простору в обсадну колону під час кріплення свердловини. Застосування зворотного клапана сприяє частковій промивці і очищенню затрубного простору.
За принципом дії розрізняють три групи зворотних клапанів:
• тарілчасті клапани (корпусний, безкорпусний) дають змогу уникнути переміщення рідини із заколонного простору в обсадну колону при її опусканні в свердловину (рисунок 11.23);
|
• клапани, які забезпечують постійне самовільне заповнення обсадної колони розчином під час опускання в свердловину і дають змогу вести її промивання методом зворотної циркуляції (клапани типу ЦКОД, ЦКОД-Т, ЦКОК, КОДГ, рисунок 11.24).
Зворотні клапани типу ЦКОД призначені для:
• безперервного самовільного заповнення обсадної колони промивальною рідиною під час її спуску в свердловину. Для цього перед спуском обсадної колони кульку з клапана вилучають або встановлюють її над сідлом клапана і заповнення внутрішнього простору обсадної колони проходить через дросель;
• запобігання зворотному руху рідини (розчину)із затрубного простору в колону в процесі її цементування і після його завершення.Після завершення допуску обсадної колони, а при необхідності і швидше (ГНВП, допуск важких обсадних колон, проміжне промивання), створивши циркуляцію, кульку протискують у внутрішню частину корпусу клапана (замковий елемент) і він почне виконувати дану функцію;
|
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1152;