Виконання вправ на розвиток умінь. Вправа 1.Перегляньте відеозаписи уроків учителів — переможців обласного професійного конкурсу «Учитель року»
Вправа 1.Перегляньте відеозаписи уроків учителів — переможців обласного професійного конкурсу «Учитель року». Спробуйте дати відповіді на запитання: Яке загальне враження залишає урок, його інте-
лектуально-емоційне навантаження, атмосфера спілкування вчителя з учнями? Якого вчителя ви бачили на уроці, що приваблює в ньому? Як ви визначили б роль учителя, його позицію, місце у просторі й часі уроку? Підкресліть ознаки творчого самопочуття педагога. Чи можна говорити про спеціальну техніку його створення і підтримки? Якщо так, то в чому її сутність, на який педагогічний результат вона розрахована? За яких умов педагогічна техніка вчителя є ефективною? До яких роздумів щодо майстерності роботи вчителя спонукає цей перегляд відеозаписів уроків?
Вправа 2.Виберіть за власним бажанням тему уроку і розробіть будь-який його фрагмент. Налаштуйте себе на моделювання уроку в студентській аудиторії. Подумки програйте його, уявіть свої можливі дії, вербальну і невербальну поведінку, організацію простору класу, обдумайте зовнішній вигляд. Запитайте себе, який образ учителя хотіли б створити, які почуття, думки, враження викликати у глядачів. Що допоможе мені віднайти потрібні образ, тон, емоцію, лінію в публічному спілкуванні? Як налаштувати себе на публічну роботу, врівноважити гальмування та збудження, звичне відчуття «я — студент» і незвичне «я — вчитель»?
Вправа 3.Ознайомтеся з правилами, які допомагають регулювати поведінку вчителя в публічному спілкуванні, підтримувати певний рівень творчого самопочуття. Проаналізуйте власний досвід публічного педагогічного спілкування в аспекті цих правил. Якими вміннями ви володієте, а які потребують удосконалення? Розробіть програму розвитку свого психофізичного апарату, використання мислення, волі, почуттів як інструменту ефективної взаємодії з людьми.
Під час публічного виступу на уроці дотримуйтесь відповідних правил, які сприятимуть веденню діалогу.
1. Намагайтеся рівномірно розподіляти увагу між слухачами, утри
мувати близьке, середнє, далеке коло уваги (за К. Станіславським).
2. Зосереджуйте й утримуйте увагу на трьох об'єктах: учнях (їхньо
му сприйманні, поведінці, реакціях, діяльності); предметі (змісті, логіці);
на собі (самопрезентації, поведінці, орієнтації у просторі, самопочутті).
3. Підтримуйте зоровий контакт з аудиторією, намагайтеся створити
цим певний рівень психологічної близькості, схвалити, заразити, спону
кати слухачів.
4. Підключіть механізми самоконтролю (мовлення, дихання, невер
бальну поведінку) та педагогічної рефлексії (реакції на вас і вашу
діяльність).
5. Дотримуйтесь основного завдання і надзавдання у своїй діяль
ності та спілкуванні, намагайтеся їх досягти.
Вправа 4.Зовнішній вигляд учителя, як відомо, є елементом створення в нього та його учнів творчого робочого самопочуття. Як професіонал зверніть увагу на власний зовнішній вигляд. Які його складові є, на
вашу думку, привабливими, як вони можуть допомогти вам у публічному діловому спілкуванні? Як можна уникнути небажаних ефектів дії свого зовнішнього вигляду на партнерів у спілкуванні? Уявіть себе під час практики у шкільному класі. Змоделюйте варіанти свого зовнішнього вигляду (одяг, хода, постава, рухи, вираз обличчя) залежно від того, як ви усвідомлюєте, відчуваєте ту чи іншу тему уроку і себе в цій темі. Що може тактовно підкреслити ваш зовнішній вигляд на уроці?
Вправа 5.У класичній театральній педагогіці накопичено цікавий досвід мобілізації актором свого творчого самопочуття, подолання нетвор-чого стану перед виходом на сцену (праці К. Станіславського, М. Чехо-ва, М. Кнебель та ін.). Це використання «методу фізичних дій», пошук у собі та в змісті «манків», духовного матеріалу для творчості, підключення уяви (ситуація «якщо б»), створення подумки обставин для власної дії, стимуляція власної енергетики творення. Ознайомтеся з таким досвідом, знайдіть для себе сенс у виконанні цих вправ, спробуйте з їх допомогою навчитися відчувати власний психофізичний стан, керувати ним (див. список рекомендованої літератури до теми).
4. Моделювання педагогічної ситуації: налаштовування на урок як творчу діяльність,
Дата добавления: 2014-12-27; просмотров: 839;