Видоутворення, його типи.

Видоутворення - це сукупність еволюційних процесів, які призводять до виникнення нових видів.

На відміну від мікроеволюції видоутворення має необоротний характер. Оскільки, вид по-перше, має багато генів, які змінились унас­лідок мутацій і відсутні в попередньої форми; по-друге,через репродуктивну ізоляцію він не може схрещуватись з інши­ми видами та утворювати з ними спільний генофонд.

Розрізняють такі способи видоутворення:

І. Дивергентне видоутворення,коли від вихідної форми виникають два чи більше нових видів.

 

 


Буває:

1) Алопатричним (географічним) називається утворення видів із внутрішньовидових форм, територіально ізольованих одна від одної.

2) Симпатричне (екологічне) видоутворення відбувається в результаті появи різ­них форм екологічної ізоляції.

ІІ. Перетворення виду-попередника на новий вид у процесі його історичного розвитку завдяки адаптаціям до змін умов довкілля.

 

ІІІ. Інші способи видоутворення: видоутворення може відбува­тися внаслідок поліплоїдії; новий вид може виникнути в результаті схрещування між осо­бинами споріднених видів, коли гібридні нащадки здатні до утворення нових плідних поко­лінь.

 


Тема: Макроеволюція

1. Поняття про макроеволюцію.

Макроеволюція- це еволюційні процеси, що приводять до ви­никнення надвидових таксонів (родів, родин і т.д. аж до царства).

Окремих механізмів макроеволюції не існує.Певні її «закономірності» є наслідком узагальнень дослідниками накопиче­них упродовж історичного розвитку систематичної групи відміннос тей між спорідненими видами, які виникають унаслідок тривалих мікроеволюційних змін та послідовного ряду видоутворень.

2. Біологічний прогрес і регрес.

Проблема прогресу — одна з найбільш складних в еволюцій­ній теорії. Установивши загальні причини еволюції, Ч. Дарвін тим самим заклав основи і для вирішення проблеми прогресивно­го розвитку. Однак, тільки в 1920-х роках ХХ ст.чітко оформився напрямок у дослідженні прогресивної еволюції в основному завдяки роботам О. М. Сєверцоваі його школи.

Поняття «про­гресивна еволюція» вживають у вузькому й широкому значенні. У вузькому значеннівоно означає вдосконалення морфофізіологічної організації, що дозволяє організмам проникати в нові умови середовища й тим самим значно розширювати зони життя. У ши­рокому значенні прогресивна еволюція — це загальна магістраль історичного розвитку живої природи від моменту її виникнення на Землі до появи складних багатоклітинних організмів, із яких найбільш досконалими є ссавці.

Однією з великих заслуг О.М. Сєверцова було розділення по­нять морфофізіологічного й біологічного прогресу. Морфофізіологічний прогрес полягає в ускладненні й удоско­наленні організації. Біологічний прогрес характеризується про­цвітанням виду й групи в цілому. О. М. Сєверцов виділив три кри­терії біологічного прогресу: наростаюче збільшення чисельності особин; розселення особин у нові місця проживання; диференціа­ція видів на нові внутрішньовидові форми з подальшою їхньою еволюцією.

Біологічний регрес настає через неспроможність певної групи організмів пристосуватись до змін довкілля. Кри­теріями біологічного регресу є:зменшення чисельності популяцій; звуження ареалів; можливе вимирання певної групи.

Оскільки реально існують лише види, поняття про прогрес чи регрес стосується кожного з них окремо. Поняття біологічний прогрес і регрес не мають реального відображення в природі, а є узагальнюючими термінами, які показують ступінь видової різноманітності певної групи в певний геологічний час.

3. Морфологічні шляхи досягнення біологічного прогресу.

І. Ароморфоз (морфофізіологічний прогрес) - цепоява під час еволюції ознак, які суттєво підвищують рівень організації живих організмів.

Ароморфози — це адаптації широкого значення, тобто корисні в найрізноманітніших умовах середовища. Ароморфози забезпечують перехід від пасивного живлення до активного, підвищують рухливість організмів, зменшують залежність від умов середовища існування. Усі ароморфози мають складний комплексний характер, що пов'язано з перетворенням скорельованих систем ознак. Загальною рисою ароморфозів є те, що вони зберігаються при подальшій еволюції і призводять до виникнення нових великих систематичних груп – типів, класів, рядів.

Наприклад, поява щелеп у хребетних забезпечила перехід від пасивного живлення до активного; поява серця у риб і розділення артеріального та венозного кровотоку в птахів і ссавців забезпечило постачання кисню в тканини; набуття ссавцями й птахами теплокровності дозволило їм заселити холодні зони Арктики й Антарктиди, майже не доступні іншим організмам; значне вдосконалення органів чут­тів і головного мозку забезпечило ссавцям проникнення в найріз­номанітніші умови середовища й панівне становище на суходолі; утворення пилкової трубки зробило процес запліднення неза­лежним від водного середовища, що дозволило вищим рослинам широко розповсюдитися на суходолі.

ІІ. Ідіоадаптаціяце поява під час еволюції ознак, які забезпечують пристосування організмів до конкретних умов середовища існування, можливість прогресивного розвитку без зміни рівня організації.

Ідіоадаптація — це перетворення вихідної ароморфної органі­зації відповідно до часткових умов середовища.

Наприклад,завдяки таким ароморфним придбанням, як теплокровність, активність у добу­ванні їжі, живородіння, досконалі способи турботи про потомство, ссавці широко розселилися в найрізноманітніших умовах середовища (на поверхні суходолу, у воді, частково в повітрі). У підсумку виникли безліч форм, пристосованих до різних географічних зон (від тропіків до крижаних пустель). На основі ідіоадаптацій і дивергенції сформувалася велика кількість рядів (хижі, ластоногі, рукокрилі, копитні, хоботні тощо) і родин (котячі, кінські, куницеві, ведмежі, псові й ін.) ссавців. При ідіоадаптації ароморфні ознаки зберігають своє значен­ня. Для всіх видів ссавців характерні теплокровність, живородіння, вигодовування потомства молоком та інші типові для цього класу ознаки.

ІІІ. Загальна дегенерація (морфофізіологічний регрес) це спрощення організації, виникнення адаптацій вузького характеру, пов'язаних з переходом організмів у більш прості умови се­редовища.

Перехід в простіші умови життя призводить до втрати частини зайвих і непотрібних ознак. Явище регресу не зводиться тільки до структурних спрощень організації. Регресивні зміни одних органів завжди пов'язані зі спеціалізацією інших і навіть деяким ускладненням організації.

Наприклад, перехід багатьох квіткових рослин до паразитизму супроводжувався зниженням активності фотосинтезувального апарата, редукцією листя до луски тощо, водночас у паразитних рослин розвивалася складна сис­тема пристосувань до хазяїна (хімічна сигналізація при пошуку рослини-хазяїна, хімічні механізми укорінення в тканини хазяїна, поширення в них, видобування поживних речовин із тканин хазяїна); еволюція ендопаразитів, які живуть у кишечнику хазяїна (аскариди, стьожаки), поряд із редукцією ряду органів відзначена могутнім розвитком репродуктивної системи, органів присмоктування до стінок кишечнику.

Таким чином, закономірний наслідок регресу — не спрощення структури як такої, а звуження одних функцій, інтенсифікація, активація й навіть розширення функцій, зумовлені необхідністю пристосування до умов існування.

 








Дата добавления: 2014-12-22; просмотров: 2619;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.