Транснаціональні корпорації та їх типи
Міжнародні корпорації бувають двох основних видів:
• Транснаціональні корпорації (ТНК) - головна компанія їх належить капіталу однієї країни, а філії розкидані по багатьом країнам світу.
• Мультинаціональні корпорації (МНК) - головна компанія їх належить капіталу двох і більше країн, а філії також знаходяться в різних країнах.
Переважна більшість сучасних міжнародних корпорацій мають форму ТНК. Ділення міжнародних корпорацій на ТНК і МНК дуже умовно, оскільки в сучасних умовах найбільше значення має не те, капіталу скількох країн належить головна компанія корпорації, а глобальний характер її діяльності, інвестування та отримання прибутку. Однак очевидно,що в число ТНК можуть у такому випадку потрапити і дуже невеликі фірми, які мають один підрозділ за кордоном. Насправді під ТНК прийнято розуміти лише дійсно великі міжнародні корпорації, що мають істотний вплив на світовий ринок товарів і факторів їх виробництва.
ТНК створює систему міжнародного виробництва, розподілену між кількома країнами, але контрольовану з одного центру — материнської компанії.Країна базування — це країна, у якій знаходиться штаб-квартира материнської компанії ТНК.
Приймаючі країни — це іноземні країни, в яких ТНК розміщує власні дочірні підприємства або філіали на основі здійснення прямих іноземних інвестицій.ТНК здійснюють свою діяльність, ґрунтуючись на кількох важливих принципах:1. Здійснення прямих іноземних інвестицій з метою створення виробничих потужностей за кордоном.2. Використання різних форм міжнародного поділу праці (предметна, подетальна, технологічна спеціалізація), яка дозволяє розміщувати різні ланки виробничого процесу у різних країнах світу.3. Розробка, передача та використання передової технології у рамках замкнутої корпоративної структури, що дозволяє максимально ефективно використовувати витрати на дослідження і розробки.4. Внутрішньокорпоративна торгівля, яка здійснюється між окремими підрозділами ТНК із застосуванням трансфертних цін. Трансфертні ціни встановлюються ТНК на рівні, що істотно відрізняється від ринкових цін, тобто є значно більшим або меншим за ціни на ті самі товари на світовому ринку.5. Глобальний підхід до управління — оптимізація діяльності корпорації у цілому, а не окремих її складових. Цей принцип означає необхідність субсидувати розвиток окремих підрозділів з метою досягнення максимального прибутку у довгостроковому періоді.ТНК часто діляться на три великі групи:Горизонтально інтегровані ТНК — управляють підрозділами, розташованими в різних країнах, що виробляють однакові або подібні товари.Вертикально інтегровані ТНК — управляють підрозділами в певній країні, які виробляють товари, що поставляються в їх підрозділи в інших країнах.Роздільні ТНК — управляють підрозділами, розташованими в різних країнах, які вертикально або горизонтально не об'єднані.
Дата добавления: 2014-12-21; просмотров: 1235;