Основні поняття теорії спадковості
Для валеолога є дуже важливим знати, яким чином впливають на формування властивостей особистості генетичні фактори, тобто гени, отримані людиною від батьків, та як впливають на ці властивості численні фактори зовнішнього середовища; яким чином взаємодіють генетичні та середовищні компоненти під час розвитку психіки; від чого залежить поведінка людини, чим визначаються властивості психіки людини. Дати відповідь на всі ці запитання можливо лише знаючи закони генетики.
Генетика – (від грецької – geneticos – походження) – це наука, яка вивчає закономірності спадковості і мінливості, які належать до основних властивостей живої матерії.
Основні поняття і терміни сучасної генетики:
Спадковість – це властивість організмів повторювати в ряді поколінь подібні ознаки і забезпечувати специфічний характер індивідуального розвитку.
Мінливість – це здатність організму змінювати свій фенотип і генотип в конкретних умовах зовнішнього середовища.
Генотип – це сукупність спадкових факторів організму – генів, хромосом, мітохондрій, пластид.
Фенотип – це сукупність всіх ознак і властивостей організму, які є результатом взаємодії генотипу із зовнішнім середовищем.
Успадкування – це спосіб передавання спадкової інформації, який може змінюватись залежно від форми розмноження.
Елементарними дискретними одиницями спадковості є гени. З хімічної точки зору вони являють собою відрізки молекули ДНК. Кожний ген визначає послідовність амінокислот в одному з білків, що зрештою приводить до реалізації тих чи інших ознак в онтогенезі особини. Під ознаками розуміють структурні, фізіологічні, біохімічні та інші властивості організмів, за якими один з них відрізняється від інших.
Гени, які визначають розвиток альтернативного прояву ознаки, називають алель ними. Наприклад, якщо ознака – це колір очей у людини, то алель ні гени визначають, чи буде колір карим чи блакитним. Алельні гени розташовуються в одних і тих самих локусах гомологічних хромосом. Гомологічні – це відповідні парні хромосоми. Каріотип людини – це 46 хромосом у ядрі. Всього 23 пари, серед яких 22 пари є ауто сомами, тобто гомологічними. Якщо в обох гомологічних хромосомах знаходяться однакові алелі гена, такий організм називається гомозиготним і дає тільки один тип статевих клітин – гамет. Позначається такий організм як АА чи aa, ВВ чи bb. Якщо ж в гомологічних хромосомах містяться різні алелі гена, організм називається гетерозиготним і позначається як Aa чи Bb.
Дата добавления: 2017-03-29; просмотров: 378;