Його якісна характеристика.
Залежно від мети дослідження людські ресурси характеризуються різними соціально-економічними категоріями. Економіка праці як наукова дисципліна найширше використовує такі з них: населення, економічно активне населення, трудові ресурси, трудовий потенціал.
Населення – сукупність людей, що проживають на певній території (країні, області, місті, районі, селі тощо), є джерелом ресурсів для праці, споживачем, що формує попит.
Людські ресурси будь-якої країни визначаються кількісним та якісним складом населення.
Для розробки національної програми народонаселення, балансу трудових ресурсів застосовується така система показників: загальна кількість населення, соціальна, статево-вікова та професійно-кваліфікаційна структура населення, природний та механічний приріст, тривалість життя, густота населення на 1 кв.км.
Для демографічної ситуації України у період переходу до ринкових відносин характерні: падіння народжуваності, зростання смертності, зменшення міграційного сальдо. З 1991 року в Україні почалось природне зменшення населення – природний приріст став негативним, кількість тих, що померли, перевищувала кількість народжених. У сільській місцевості зменшення населення почалось ще в 1979 році. З 1993 року почалося зниження абсолютної чисельності населення. У XXI столітті Україна вступила з населенням 47,4 млн. чол.
За найбільш реальним варіантом прогнозу демографічного розвитку України до 2076 року, розробленого відділом досліджень проблем людського розвитку Ради з вивчення продуктивних сил НАН України, мінімальна чисельність населення очікується у 2025 році, вона становитиме трохи більше 43 млн. чол. Протягом наступних 50 років чисельність населення поступово зростатиме і на початок 2075 року становитиме 51,5 млн. чол.
Відтворення населення – один з головних процесів відтворення суспільства, постійне відновлення генерацій людей. Кількісну міру відтворення населення дають показники режиму народжуваності та режиму смертності.
На процес відтворення населення переважно впливають чотири групи чинників: рівень життя, стан природного довкілля;, якість охорони здоров’я, санітарна культура населення.
Основою управління формуванням і розвитком населення є державна демографічна політика.
Демографічна політика – це система політичних, економічних і соціальних цілей, завдань та заходів, направлених на формування бажаного в довгостроковій перспективі типу відтворення населенням з урахуванням регіональних відмінностей в його розвитку. Демографічна політика є складовою частиною загальної соціально-економічної політики держави.
Основними напрямками демографічної політики в Україні є:
· реалізація комплексу заходів з питань охорони здоров’я населення, створення умов для нормалізації його структури;
· призупинення негативних тенденцій в демографічній ситуації;
· підвищення рівня тривалості життя;
· створення передумов оптимізації народжуваності;
· формування сімей та сімейних відносин;
· регулювання і підтримка певних пропорцій міграційних потоків;
· вивчення та аналіз причин смертності населення в регіонах, відпрацювання напрямків щодо їх існування;
· встановлення контролю за дотриманням основних вимог до стану навколишнього середовища, умов праці, якості продуктів харчування, питної води;
· підтримка багатодітних сімей, надання пільг та видача компенсацій молодим сім‘ям.
Ці заходи демографічної політики зможуть істотно вплинути на якість населення вже в 2005-2010 роках.
Дата добавления: 2016-11-28; просмотров: 453;