Характеристика концепцій життєвого циклу, які враховуються в процесі стратегічного управління підприємством

 

Концепція життєвого циклу широко використовується й сучасних організаційних і управлінських дослідженнях. Часто метафора життєвого циклу служить для пояснення причин розвитку і змін в організації.

В процесі розробки і реалізації стратегії необхідно враховувати області застосування концепції життєвого циклу – рівень галузі; організаційний рівень; рівень внутрішньоорганізаційний. Сучасні дослідження дозволяють виділити загальні закономірності використання концепції життєвого циклу (табл. 5.1).

Таблиця 5.1

Порівняльний аналіз концепцій життєвого циклу

Рівень аналізу Стадії життєвого циклу Автори моделей
Галузь Виникнення, Зростання, Зрілість, Занепад Портер (1983 р.)
Організація (підприємство) Поява, Зростання, Зрілість, Запенад або Оновлення Гупта, Чин (1993 р.)
Працівник організації (підприємства) Вступ, Зростання, Зрілість, Занепад Ференс, Стонер, Уоррен (1977 р.)
Продукт Впровадження, Зростання, Зрілість, Занепад Левітт (1965 р.)
Знання Придбання, Абстрагування, Збільшення, Зберігання, Утилізація Танниру, Сугумаран (2002 р.)
Динамічні властивості Становлення, Розвиток, Зрілість, Подальший розвиток, Смерть, Обмеження, Оновлення, Реплікація, Перерозподіл, Рекомбінація Хелфат, Петераф (2003 р.)

Порівняльний аналіз моделей життєвого циклу показує, що всі вони припускають наявність стадії виникнення або становлення, легітимізацією, що характеризується, і появою нової суті; стадії зростання або швидкого розвитку, активізацією діяльності, що супроводжується, посиленням конкуренції, високими темпами зростання продажів і др.; стадії зрілості, на якій відбувається стабілізація всіх процесів, темпи зростання сповільнюються і основним завданням стає утримання досягнутого рівня; і стадії занепаду, яка означає повільне вмирання і руйнування всіх процесів життєдіяльності. Виключенням є життєвий цикл динамічних здібностей, на розвиток яких роблять вплив різноманітні організаційні події, в результаті яких організаційна здатність може перейти в стадію не тільки занепаду, але і оновлення, реплікації, рекомбінації і так далі Аналогічним чином представлений життєвий цикл організацій, де стадія занепаду не є обов'язковим наслідком стадії зрілості.

Життєвий цикл галузі. Традиційна модель життєвого циклу галузі, використовувана більшістю дослідників, припускає чотири стадії розвитку галузі, такі як знов виникла галузь, галузь, що росте, зріла галузь і галузь в стані занепаду, або кризи.

 

 








Дата добавления: 2016-11-02; просмотров: 619;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.