Мікроскопічні гриби (MYCOTA АБО FUNGI). Систематика грибів. Дріжджі. Морфологія дріжджів. Ультрамікроби

Морфологія і систематика мікроскопічних грибів; основи ідентифікації за морфологічними ознаками.

Гриби – обширна і різноманітна група рослинних організмів, багато хто з яких називає цвіллю. Вони не мають хлорофілу, не здатні до синтезу органічних речовин з вуглекислого газу і для розвитку потребують готових органічних речовинах.

У природі гриби знаходяться на різних субстратах: у воді, ґрунті, на рослинах і тваринах.

Багато грибів вживають в їжу, використовують в промислових виробництвах для отримання органічних кислот, вітамінів, ферментів, антибіотиків.

Численні гриби, що розвиваються на харчових продуктах, промислових матеріалах і виробах, що викликають їх псування і руйнування. Деякі з них здатні виробляти токсичні для людини речовини – мікотоксини.

Існують гриби, які вражають культурні рослини в процесі їх вегетації, наносячи велику втрату сільському господарству. Є гриби, патогенні для людини і тварин. Будова тіла гриба. Вегетативне тіло більшості грибів є грибницею, або міцелієм, що складається з ниток, що гілкуються, – гіфів.

Тіло деяких грибів є одиночними округлими або подовженими клітками (дріжджі). Не мають міцеліальної будови і нижчі, найбільш примітивні форми; вегетативне тіло більшості з них є протопласт без клітинної стінки (оболонки). У одних грибів міцелій клітинний – гіфи розділені перетинками (септами) на клітки, часто багатоядерні; у інших – міцелій неклітинний, гіфи не мають перетинок і весь міцелій є як би однією гігантською кліткою з великим числом ядер (мал. 1).

Мал. 1. Міцелій грибів:

а – неклітинний; б- клітинний


Товщина гіф різноманітна, розмір їх поперечника коливається від 5 до 15 мкм і більш. Гіфи ростуть вершиною або кінцями розгалужень, у зв'язку з чим клітки гіф неоднорідні по довжині. Частина міцелію розвивається в субстраті ( субстратний міцелій ), пронизуючи його і всмоктуючи з нього воду і живильні речовини. Частково міцелій розвивається на поверхні субстрата (повітряний міцелій) у вигляді пухнастих, павутиноподібних або тонких нальотів, плівок. Гіфи окремих грибів можуть щільно переплітатися і навіть зростатися між собою. У деяких грибів гіфи з'єднуються паралельно в тяжі, що досягають іноді декількох метрів в довжину, по ним притікає вода і живильні речовини.

З щільного сплетення гіф полягають так звані плодові тіла грибів, в яких знаходяться органи розмноження .

Видозміненим міцелієм є склероції – звичайно темні, різної форми освіти з щільно переплетених гіф (див. мал. 3б). Склероції стійкі до несприятливих умов зовнішнього середовища, багаті запасними живильними речовинами.

 








Дата добавления: 2016-11-02; просмотров: 1583;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.