Осі та площини тіла людини
Для визначення характеру рухів у суглобах та положення органа в просторі існують такі поняття, як площина і вісь (рис. 34).
Площин є три: 1
— стрілова (сагітальна) площина;
— лобова (фронтальна) площина;
— горизонтальна площина.
Рис. 34. Схема осей та площин у тілі людини:
1 — вертикальна (поздовжня) вісь;
2 — лобова площина;
З — горизонтальна площина;
4 — поперечна вісь;
5 — стрілова (сагітальна) вісь;
6 — стрілова площина.
Стрілова площина (сагітальна) спрямована спереду назад і поділяє тіло на ліву та праву частини. Таких площин через тіло можна провести безліч. Площина, що поділяє тіло на дві симетричні половини, називається серединною. Через тіло можна провести лише одну таку площину.
Лобова площина (фронтальна) проходить справа наліво (паралельно до лоба) і ділить тіло на передню та задню частини. Таких площин через тіло можна провести безліч.
Горизонтальна площина проходить паралельно до земної поверхні і поділяє тіло на верхню і нижню частини. Таких площин через тіло можна також провести безліч.
Осей теж є три: стрілова, лобова і вертикальна.
Стрілова вісь проходить спереду назад, як стріла. Навколо неї можливі такі рухи, як відведення і приведення, нахили вліво і вправо.
Лобова вісь проходить справа наліво, і навколо неї можливі згинання та розгинання.
Вертикальна вісь проходить зверху вниз, і навколо неї можливе обертання назовні і всередину, вправо і вліво.
Рухи, при яких відбувається перехід з однієї осі на іншу, мають назву колових рухів. Наприклад, дистальна частина верхньої кінцівки при цьому опису конус.
Для визначення положення органа в просторі користуються такими термінами:
- зовнішній, внутрішній, вентральний (передній), дорзальний (задній);
- проміжний, середній, глибокий, поверхневий, проксимальний (той, що знаходиться ближче до тіла), дистальний (той, що знаходиться далі від тіла);
- верхній, нижній, присередній або медіальний (той, що лежить ближче до серединної площини), бічний або латеральний (той, що лежить далі від серединної площини);
- поздовжній, краніальний (черепний — той, що лежить ближче до головного кінця), каудальний (хвостовий — той, що лежить ближче до хвостового кінця), лівий, правий, поперечний.
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 10931;