ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ПОКАЗНИКІВ ЕФЕКТИВНОСТІ
Узагальнюючі показники ефективності - характеризують ефективність роботи підприємства в цілому, окупність витрат; включають такі показники:
1. Виробництво чистої продукції на одиницю витрат ресурсів
Формула: чиста продукція (тис.грн.) / ресурси (тис.грн.). Як ресурси в розрахунках визначені активи підприємства (баланс ст. 280), у тому числі ОФ, запаси, кошти, дебіторська заборгованість.
Чиста продукція – сума чистого прибутку і ФОТ.
Чистий прибуток – прибуток після сплати всіх податків (фінансовий результат від звичайної діяльності).
Сутність: Внесок підприємства у свій розвиток (зростання економічного потенціалу, що зростає внаслідок створення додаткового продукту) і розвиток національної економіки як складеної з економічного потенціалу всіх національних підприємств і домогосподарств (працівників підприємств).
Значення: При підвищенні ефективності виробництва підвищується віддача ресурсів – значення показника росте.
2. Рентабельність продукції за виробничою собівартістю
Формула: валовий прибуток (тис.грн.) / собівартість реалізованої продукції (тис.грн.).
Валовий прибуток – виторг мінус собівартість реалізованої продукції.
Собівартість реалізованої продукції не включає інші операційні доходи і витрати, адміністративні витрати, витрати на збут.
Сутність: Досягнення економічного ефекту (прибутку) від реалізованої продукції порівняно зі зробленими фактичними витратами на виробництво даної продукції – обсяг прибутку з 1 грн. витрат.
Значення: Чим вище значення показника – тим ефективніше підприємство.
3. Рентабельність виробництва
Формула: валовий прибуток (тис.грн.) / (залишкова вартість основних фондів (тис.грн.) + оборотні активи (тис.грн.))
Залишкова вартість ОФ – первинна вартість за мінусом амортизаційних відрахувань.
Оборотні активи – запаси (виробничі, незавершеного виробництва, готової продукції), дебіторська заборгованість, кошти.
Сутність: Досягнення економічного ефекту від засобів виробництва – обсяг прибутку з 1 грн. вартості оборотних коштів і ОФ.
Значення: Чим вище значення показника, тим ефективніше підприємство.
4. Рентабельність продажів
Формула: чистий прибуток (тис.грн.) / виторг від реалізації (тис.грн)
Сутність: Частка чистого прибутку в загальному обсязі продажів
Значення: Чим вище значення показника – тим ефективніше підприємство.
5. Витрати на 1 грн. товарної продукції.
Формула: собівартість виробленої продукції (тис.грн.) / обсяг продукції (тис.грн.)
Сутність: Ефективність використання засобів на виробництво продукції.
Значення: Чим нижче значення показника – тим ефективніше підприємство.
Показники ефективності використання праці - характеризують ефективність використання робочого часу, зростання продуктивності праці, темпи росту фонду заробітної плати, зміна трудомісткості продукції; включають такі показники:
1) Темпи росту продуктивності (продуктивності) праці.
Продуктивність (продуктивність) праці = Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в порівняльних цінах / Кількість відпрацьованих людино-годин, за які була нарахована заробітна плата штатним працівникам (крім тимчасової непрацездатності)
Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в порівняльних цінах – обсяг промислової продукції за період у цінах на 1 січня звітного періоду.
Сутність: Показник продуктивності (продуктивності) праці показує виробництво продукції за 1 людино-годину і відбиває ефективність використання трудових ресурсів.
Значення: Зростання цього показника відбиває підвищення ефективності використання трудових ресурсів підприємства.
2) Частка приросту продукції за рахунок збільшення продуктивності праці
Формула: Приріст продукції за рахунок збільшення продуктивності праці / Приріст обсягу промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в порівняльних цінах.
У свою чергу, Приріст продукції за рахунок росту продуктивності праці = Зміна продуктивності праці (у порівнянні з попереднім періодом) / Кількість відпрацьованих людино-годин, за які була нарахована заробітна плата штатним працівникам (крім тимчасової непрацездатності).
Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в порівняльних цінах – обсяг промислової продукції за період у цінах на 1 січня звітного періоду.
Сутність: при зростанні частки приросту продукції за рахунок збільшення продуктивності приріст продукції відбувається за рахунок більш інтенсивного використання наявних трудових ресурсів.
Значення: при зниженні частки приросту продукції за рахунок продуктивності приріст продукції відбувається за рахунок збільшення кількості працюючих.
3) Відносне вивільнення (додаткове залучення) працівників
Формула: абсолютне вивільнення (додаткове залучення) працівників / Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу (за період).
Абсолютне вивільнення (додаткове залучення) працівників = Зміна трудомісткості одиниці продукції (у порівнянні з минулим періодом) * Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в порівняльних цінах / Максимальний фонд робочого часу 1-го працівника
Максимальний фонд робочого часу 1-го працівника = Тривалість робочого дня (8 годин) * Кількість робочих днів за півріччя (прийнято 120 днів по всіх періодах як 20 днів * 6 міс.).
4) Коефіцієнт використання фонду робочого часу
Формула: Кількість відпрацьованих людино-годин, за які була нарахована заробітна плата штатним працівникам (крім тимчасової непрацездатності) / Максимально можливий фонд робочого часу
Максимально можливий фонд робочого часу = Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (за період) * Тривалість робочого дня (прийнято 8 годин) * Кількість робочих днів за півріччя (прийнято 120 днів = 20 днів * 6 мес.).
Цей показник відбиває ефективність (повноту) використання фонду робочого часу. При підвищенні ефективності показник прагне до 1.
5) Трудомісткість продукції = Кількість відпрацьованих людино-годин, за які була нарахована заробітна плата штатним працівникам (крім тимчасової непрацездатності) / Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в порівняльних цінах.
Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в порівняльних цінах – обсяг промислової продукції за період у цінах на 1 січня звітного періоду.
Показник відбиває витрати праці (людино-годин) на випуск 1 грн. продукції.
Зниження цього показника відбиває підвищення ефективності використання трудових ресурсів підприємства.
6) Зарплатоємність продукції = ФОТ / Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в діючих цінах
Показник відбиває витрати на оплату на випуск 1 грн. продукції.
Зниження цього показника відбиває підвищення ефективності використання трудових ресурсів підприємства.
Показники ефективності використання виробничих фондів – характеризують ефективність використання виробничих фондів підприємства, у тому числі зміна фондовіддачі, фондоємності, рентабельності ОФ, а також матеріалоємності продукції як показника удосконалювання технології і закупівель, складаються з таких показників:
1) Загальна фондовіддача = Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в діючих цінах / Середня за період залишкова вартість ОФ.
Для розрахунку показників ефективності використання ОФ середня за період вартість ОФ визначена як сума залишкової вартості ОФ на початок і на кінець періоду, поділена на 2.
Показник відбиває виробництво промислової продукції на 1 грн. вартості ОФ.
Зростання показника відбиває підвищення ефективності використання ОФ.
2) Фондовіддача активної частини основних фондів = Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в діючих цінах / Середня за період залишкова вартість активної частини ОФ = вартості 2-ий і 3-ій груп ОФ (без будинків і споруджень, комп'ютерної й офісної техніки)
Показник відбиває виробництво промислової продукції на 1 грн. вартості активної частини ОФ.
Зростання показника відбиває підвищення ефективності використання активної частини ОФ.
3) Рентабельність ОФ = Валовий прибуток / Середня за період залишкова вартість ОФ
Показник відбиває кількість прибутку отриманої з кожної гривні вартості ОФ.
Зростання показника відбиває підвищення ефективності використання ОФ.
4) Фондоємність продукції = Середня за період залишкова вартість ОФ / Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) в оптових цінах підприємства без ПДВ, акцизного збору в діючих цінах
Показник зворотний фондовіддачі.
Падіння показника відбиває підвищення ефективності використання ОФ.
5) Матеріалоємність продукції = Матеріальні витрати / Обсяг промислової продукції (робіт, послуг) за оптовими цінами підприємства без ПДВ, акцизного збору в діючих цінах
Показник відбиває витрати матеріальних ресурсів на 1 грн. виробленої продукції.
Падіння показника відбиває підвищення ефективності використання матеріальних ресурсів.
Показники ефективності використання фінансових засобів – характеризують ефективність використання фінансових ресурсів підприємства, у тому числі ефективність використання оборотних коштів, ефективність інвестицій, складаються з таких показників:
1) Оборотність оборотних коштів
Формула: виторг від реалізації (тис.грн.) / оборотні активи (тис.грн.)
Сутність: Обсяг виручки від реалізації, що приносить кожна грн. оборотних коштів.
Значення: Чим вище значення показника – тим ефективніше підприємство.
2) Рентабельність оборотних коштів
Формула: чистий прибуток (тис.грн.) / оборотні активи (тис.грн.)
Сутність: одержання економічного ефекту від оборотних коштів – обсяг прибутку з 1 грн. вартості оборотних коштів.
Значення: чим вище значення показника – тим ефективніше підприємство.
3) Відносне вивільнення оборотних коштів
Формула: абсолютне вивільнення оборотних коштів (тис.грн.) / оборотні активи (тис.грн.)
абсолютне вивільнення оборотних коштів (тис.грн.) = Виторг від реалізації за звітний період * (Тривалість обороту ОС у попередньому періоді – Тривалість обороту ОС у звітному періоді)
Сутність: досягнення економічного ефекту від оборотних коштів – обсяг прибутку з 1 грн. вартості оборотних коштів.
Значення: чим вище значення показника – тим ефективніше підприємство.
4) Питомі капітальні вкладення (на 1грн. приросту продукції)
Формула: обсяг капітальних вкладень (тис.грн.) / приріст обсягу продукції (тис.грн.)
Сутність: на що орієнтовано підприємство: на стратегічний розвиток чи на поточне споживання.
Значення: Чим вище значення показника – тим більше орієнтовано на стратегічний розвиток (а не на поточне споживання) – тим більше імовірність ефективної роботи підприємства в майбутньому. Іноді значення може знижуватися при значному збільшенні обсягів виробництва, але після таких стрибків рівень вкладень повинен зростати.
5) Рентабельність інвестицій
Формула: чистий прибуток (тис.грн.) за звітний період / обсяг капіталовкладень (тис.грн.) за звітний період
Сутність: яка буде рентабельність таких інвестиційних вкладень, якщо обсяг прибутку від них складе таку ж величину, як за звітний період, чи достатньо буде прибутку для фінансування таких самих інвестиційних вкладень у наступні за звітним періоди.
Значення: чим вище значення показника – тим ефективніше підприємство.
6) Окупність інвестицій
Формула: обсяг капіталовкладень (тис.грн.) за звітний період / чистий прибуток (тис.грн.) за звітний період
Обсяг капіталовкладень (капітальні інвестиції), у тому числі капітальне будівництво, придбання машин і устаткування, капітальний ремонт, інвестиції в нематеріальні активи.
Сутність: за скільки років окупляться інвестиційні вкладення (вкладені в даний період), за умови, якщо обсяг прибутку складе таку ж величину в наступний період віддачі (виробництва, продажу) від цих інвестиційних вкладень.
Значення: чим вище значення показника – тим ефективніше підприємство.
Дата добавления: 2016-02-16; просмотров: 2468;