Архів, що сам розархівовується (SFX-архів).

Багато програм, що виконують стиснення файлів, дозволяють створювати так звані архіви, що саморозпаковуються і мають розширення імені .ЕХЕ. До архіву даних вони приписують невеликий програмний блок (програму архіватор). Це дозволяє користувачу виконати розпаковування без встановлення програми архівування. Достатньо запустити виконання файлу .ЕХЕ, і архів автоматично розпакується в тій папці, в якій даний файл знаходиться. Після розпаковування архівний файл можна видалити, якщо потреба в ньому не передбачається.

 

Існує багато архіваторів. Серед них найбільш відомі:ARJ, DIET, ICE, LHA, LHARC, LZH, LZEXE, NARC, PAK, PKARC, PKLITE, PKXARC, PKPAK, PKZIP, PKUNZIP, RAR, ZOO, WinZIP. Ми розглянемо лише ті з них, які зарекомендували себе з найкращого боку і, отже, найчастіше використовуються на практиці.

Сучасні програмні продукти відомих фірм розповсюджуються в архівованому вигляді і розархівовуються при встановленні відповідної системи на вінчестер.

Останнім часом з'явилися програми, які, знаходячись у пам'яті комп'ютера резидентно, архівують та розархівують "на льоту" всі файли, з якими ви працюєте, що дозволяє суттєвим чином заощаджувати простір на жорсткому диску.

Для розпаковування даних бажано мати найбільш повний набір програм, оскільки не можна наперед передбачити, з яким форматом завтра доводитиметься мати справу.

Формат *.ARJ. Мабуть, це самий відомий формат першої половини 90-х років ХХст. І архівування і розархівування виробляються однією програмою ARJ.EXE. По ступеню стиснення відчутно перевершує формат .ZIP але з появою операційної системи Windows 95 цей формат помітно відступив на другий план і залишився популярним форматом стиснення для MS-DOS. Це пов'язано з тим, що при стисненні файлів псуються «довгі» імена файлів, введенні операційною системою Windows 95. Версія ARJ.EXE, здатна коректно звертатися з «довгими» іменами файлів, з'явилася тільки в 1997 р.

Формат *.ZIP. Це один з найбільш стародавніх форматів, якому більше десяти років. За часів MS-DOS для роботи з цим форматом використовувалися дві програми: PKZIP.EXE для упаковки файлів і PKUNZIP.EXE для їхнього розпаковування. Сьогодні і ту і іншу функцію виконує одна програма — WinZip. З назви видно, що вона розрахована на роботу в операційній системі Windows. Не дивлячись на свою «старовину», цей формат сьогодні використовується надзвичайно широко. Це пов'язано з тим, що це основний формат в якому поставляються програми і драйвери з Інтернету.

Формат *.RAR. Формат популярний і в Україні і в світі. Програма WinRAR — російський автор Євгеній Рошаль. По споживацьких властивостях вона об'єктивно перевершує зарубіжні аналоги. Оскільки архіватор WinRAR дозволяє працювати також з архівами у форматах .ZIP, .ARJ і деякими іншими, він загалом задовольняє більшість потреб користувача в засобах стиснення і ущільнення інформації

Програма має статус умовно-безкоштовного програмного забезпечення (shareware). По своїх функціях програма WinRAR повністю відповідає потребам в роботі з архівами і не поступається раніше розглянутому архіватору WinZip. Додатково WinRAR характеризують наступні особливості: більш висока ефективність стиснення, наявність спеціальних високоефективних алгоритмів стиснення для файлів з мультимедійною інформацією, можливість оптимізації не тільки ступеня стиснення але і розміру кодової таблиці (словника), що прикладається до архіву, можливість створення багатотомних архівів, що саморозпаковуються, можливість створення як суцільних так і несуцільних архівів, наявність засобів відновлення пошкоджених архівів.

WinRAR - дозволяє створювати архіви, а також тестувати наявні архіви та виправляти помилки в архівних файлах, якщо вони були ушкоджені.

Методи виклику архіватора WinRAR:

Рис.61-Вікно архіватора WinRar
- Пуск /Программы / WinRAR / WinRAR

- Пуск /Выполнить / надрукувати C:\Program Files\WinRAR\ WINRAR.EXE

- Права кнопка миші на файлі (ах), який (і) потрібно за архівувати. З’явиться вікно рис...

Щоб перевести програму з режиму роботи з файлами в режим роботи з архівами, треба у вікні програми розшукати який-небудь архівний файл і клацнути на ньому двічі. Вікно програми в режимі роботи з архівами уявлено на рис. 61.

1 – додає вибрані файли, чи папки з файлами до архіву;

2 – вилучає файли з архіву; запускає операцію розпаковування архіву. Витягаються заздалегідь виділені файли. Вони поміщаються в ту ж папку, де знаходиться архів.

3 – тестує архів на цілісність; у випадку, якщо архів пошкоджений (а це можливо для архівів, що розповсюджуються на таких ненадійних носіях як дискети і для архівів, що розповсюджуються по електронних мережах) встає питання про його реставрацію

Рис.62Контекстне меню файла, папки
4 – перегляд вмісту архіву; по цій команді включається переглядач файлів. По замовчуванні використовується вбудований (Internal) переглядач, який призначений перш за все для читання текстових файлів. У разі необхідності можна використовувати інший, переглядач на свій розсуд. Настройка засобу перегляду виконується вибором перемикача на вкладці interfасе, (Інтерфейс) діалогового вікна Options.

5 – знищення файлів в архіві;

6 – створення коментарів до архіву; коментарі (примітки) — це текстові повідомлення завдовжки до 62000 символів, які видаються на екран в режимі роботи з архівом

7 – створення SFX архіву;

8 – виведення інформації про архів.

Досить зручним у WinRAR є можливість виділити файли чи папки, які потрібно за архівувати і викликати на них контекстне меню (ПКМ) і вибрати пункт Добавить в архив (рис.62), з’вляється вікно, де вказується ім’я нового архіву. Якщо зайти на вкладинику Дополнительно, то там є кнопка Установить пароль. Це дуже зручно для тих кому потрібно, щоб документи зберігалися конфіденційно.

 

Контрольні запитання

1. Що таке архівування інформації?

2. Для чого проводять архівування?

3. Що таке архівований файл?

4. Які ви знаєте архіватори?

5. Що таке саморозпаковувальний файл-архів? Які його переваги?


 

Лекція 20








Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 2167;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.