Сприймання дошкільниками людей

Сприймання людини людиною формується у дитини з її розвитком, зміною потреби у спілкуванні, пізнанні, праці. Цей психічний соціально-перцептивний процес активно розвивається уже у немовлячому і ранньому дитинстві.

Необхідним актом прояву і задоволення найважливішої соціальної потреби - потреби в спілкуванні - є сприймання дитиною людини. Саме у спілкуванні з дорослим інтенсивно розвивається сприймання його дитиною. Розвиток спілкування з дорослим, зміна його змісту допомагає дошкільнику розрізняти зовнішність людей, всебічно сприймати їх, виокремлювати їхні суттєві особливості і функції.

Сприйманню людини сприяє оволодіння малюка новими видами діяльності (особливо колективними), розширення кола спілкування, виникнення позаситуативно-особистісного спілкування. Активною формою відображення дошкільником людини є гра, у якій він відтворює образи рідних людей, стосунки між ними. Про особливості відображення дитиною людей свідчить її зображувальна творчість. Люди, яких зображує дитина, особливості розкриття їхніх образів дають підстави для висновків про ставлення до них, надання переваги їхнім якостям тощо.

Найяскравішу позитивну оцінку діти дають дорослим, до яких відчувають довіру, прихильність. Залежить вона і від статусу дитини. За даними досліджень, діти з високим статусом у групі частіше від інших позитивно оцінюють вихователя за ознакою особистого ставлення педагога до них. Становище у групі однолітків позначається і у сприйманні дітьми одне одного: чим вище становище дитини у групі, тим вище оцінюють її однолітки, і навпаки.

Суттєве значення у сприйманні людей дітьми має і характер взаємин дошкільників. Оцінюючи симпатичних їм дітей, називають переважно їхні позитивні якості: уміння гратися, доброту, товариськість, неагресивність, праце-любство, здібності, охайність тощо. Дітей, які не викликають симпатії, характеризують, як правило, негативно. Найчастіше дошкільники називають такі їх негативні якості, як жадібність, неохайність, неслухняність, відсутність знань, умінь, здібностей ("погано відповідає на занятті", "не вміє малювати", "б'ється", "погано грається " тощо).

По завершенню дошкільного віку діти при сприйманні й оцінюванні людей майже не використовують безпосереднє ставлення до них, разом із загальною позитивною характеристикою можуть відзначити і їхні негативні якості.

У взаемооцінці дошкільників спостерігаються і статеві відмінності. Оцінюючи дівчаток за позитивного до них ставлення, представники обох статей відзначають у них більше позитивних якостей, ніж при оцінюванні хлопчиків, яким також симпатизують. Характеризуючи хлопчиків, за негативного до них ставлення, дівчатка перелічують більше негативних якостей, ніж таких якостей у дівчаток, до яких теж негативно ставляться.

Різні якості людини дошкільники усвідомлюють, адекватно оцінюють не однаково: фізичні якості, можливості однолітка сприймають і оцінюють правильніше, ніж моральні.

Сприймання дитиною людини весь час змінюється. Оцінні судження про людей молодшого дошкільника недиференційовані, нестійкі, мінливі, ситуативні. З часом вони стають повнішими, розгорнутішими, адекватнішими, охоплюють не лише зовнішні, фізичні дані, а й особистісні, внутрішні якості.

Сприймання дошкільниками батьків зумовлене їхньою рольовою ідентифікацією з батьками. 5-річні діти намагаються засвоїти ідентичну їхній статі поведінку за допомогою прийняття ролі, носієм якої бачать маму чи тата. Хлопчики найсильніше ідентифікують себе з батьками у 5-7 років,,дівчатка - у 3-8. Успішність ідентифікації залежить від компетентності, авторитету тата (мами) в уявленнях дітей, наявності у сім'ї ідентичного їхній статі представника прабатьківської сім'ї (дідуся - у хлопчиків і бабусі - у дівчаток). Ідентифікація пов'язана з теплими взаєминами а батьками іншої статі: наприклад, хлопчики частіше ідентифікують себе з татом, якщо не бояться покарання матері. Непоодинокі дослідження спростовують твердження 3. Фройда, що батько аналогічно не є для дитини об'єктом заздрості і ворожості, а навпаки - об'єктом першості.

Здатність побачити і оцінити особистісні якості людей допомагає дитині сприймати і героїв художніх творів.

У розвитку соціальної перцепції дитини провідну роль відіграє дорослий, який допомагає їй краще зрозуміти людей, впливає на формування поглядів, еталонів, послуговуючись якими, дошкільники оцінюють дії, поведінку тих, з ким мають справу, коригують себе. При цьому мають значення поведінка, зовнішній вигляд самого дорослого, його взаємини в особистому мікросередовищі.

Отже, сенсорні можливості дитини формуються у процесі життєдіяльності. Органічною передумовою сенсорного розвитку є дозрівання аналізаторів. Однак для цього лише їх готовності недостатньо, потрібен і сенсорний досвід, без чого неможливий розвиток орієнтування у властивостях і відношеннях предметів дійсності.

Розвиток відчуттів і сприймання взаємозв'язаний із загальним рівнем розумового розвитку дитини, оволодінням нею мовленням. Особливе значення у розвитку сенсорики має засвоєння дитиною суспільного сенсорного досвіду, опанування діями сприймання, удосконалення їх.

У дошкільному віці починають формуватися основи художнього сприймання, рівень якого залежить від здатності дитини зрозуміти зображене, проникнути у його суть, сприйняти емоційно, співпереживати з героями твору.

Активно розвивається у цей період і соціальна перцепція дитини: дошкільники вчаться розрізняти зовнішність людей, повніше, глибше сприймати у всіх вимірах, що залежить від їхніх міжособистісних взаємин, положення серед них, відвікових, індивідуальних особливостей тощо.

Важлива роль у розвитку сенсорики дитини належить дорослим, які допомагають дітям оволодіти виробленою людством системою сенсорних еталонів, формувати перцептивні вміння, розвинути сенсорні можливості у процесі наповнення діяльності змістом.








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 571;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.