Науково-технічний прогрес, його значення, сутність і основні напрями
Потенційні можливості розвитку і ефективність виробництва визначаються перш за все науково-технічним прогресом, його темпами і сольно-економічними результатами.
Науково-технічний прогрес (НТП), в буквальному розумінні означає безперервний взаємообумовлений процес розвитку науки і техніки; у широкому суттєво-змістовному значенні -- це постійний процес створення нових і удосконалення застосовуваних технології, засобів виробництва і кінцевої продукції з використанням досягнень науки.
НТП слід розглядати як систему, що охоплює три взаємопов'язані стадії: науку, техніку, виробництво.
Особливості сучасного НТП:
-- перетворення науки в безпосередню продуктивну силу суспільства;
-- скорочення проміжку від наукового відкриття до його практичної реалізації;
-- випереджаючий розвиток науки;
-- розширення меж охоплення сучасного НТП і масштабність цього процесу.
Будь-яка держава з метою забезпечення високого рівня економіки і подолання відставання власного розвитку від розвитку інших країн повинна здійснювати єдину державну науково-технічну політику — цілеспрямовані заходи забезпечення комплексного розвитку науки і техніки, упровадження ефективних результатів у практику виробництва. Отже, держава на кожному етапі розвитку визначає основні напрями НТП і забезпечує умови для їх здійснення.
Загальні напрями НТП:
-- створення нових і вдосконалення існуючих технологій, засобів праці та кінцевої продукції ;
-- створення нових і поліпшення якості застосовуваних матеріалів ;
-- автоматизація виробництва.
Пріоритетні напрями сучасного НТП розглянемо детальніше.
1. Електронізація народного господарства. Електронізація -- це забезпечення сфер виробництва і суспільного життя високоефективними засобами обчислювальної техніки, новими поколіннями супутникових систем зв'язку тощо.
2. Комплексна автоматизація всіх галузей народного господарства. Автоматизація -- це впровадження у виробничі процеси гнучких автоматизованих виробничих систем, промислових роботів, багатоопераційних верстатів з ЧПУ, систем автоматизованого проектування, автоматизованих систем управління.
3. Створення і використання нових матеріалів. Такі матеріали мають нові властивості, які широко застосовують у певних галузях і промисловості: надпровідність, радіаційна стійкість, стійкість до зношення, надчисті матеріали із заданими властивостями.
4. Освоєння принципово нових технологій -- мембранної, лазерної, плазмової, вакуумної, детонаційної.
5. Прискорений розвиток біотехнологїі. Біотехнологія базується на промисловому застосуванні створених живих систем, насамперед мікроорганізмів. Біотехнологія сприяє створенню безвідходних технологій, нарощуванню обсягів виробництва сировини і продовольчих ресурсів.
Рівень НТП оцінюється великою кількістю показників, серед яких основними є показники технічного рівня виробництва, що відображають обсяг фактичного впровадження у виробництво досягнень науки, техніки, технології, організації праці й управління.
1. Фондоозброєність праці:
,грн..
, грн./чол.,
де -- вартість основних виробничих фондів, грн ;
Ч – середньоспискова чисельність промислово-виробничого персоналу, чол.
2.Технічна озброєність праці:
, грн./чол.
де -- вартість активної частини основних виробничих фондів.
3.Електроозброєність праці:
, квт-год/чол.
де - кількість спожитої електроенергії, квт-год.
Рівень НТП може також характеризуватися допоміжними показниками: коефіцієнтами електрифікації, механізації, автоматизації виробництва, спожитою на технологічні цілі часткою електроенергії та ін. Інтенсивність інноваційних процесів на виробництві можна оцінити, обчислюючи показники, пов'язані з рухом основних фондів підприємства.
Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 564;