Виробничого об’єкту
За світовою статистикою причинами виникнення пожеж можуть бути:
- 25 % несправність електрообладнання;
- 18 % куріння у неналежному місці;
- 10 % перегрів унаслідок тертя в несправних вузлах машин;
- 8 % перегрів пальних матеріалів;
- 7 % контакти з нагрітими поверхнями через несправність котлів, печей, димоходів;
- 7 % контакти з полум’ям пальників;
- 5 % запалення від іскор устаткування;
- 4 % самозапалювання пальних матеріалів;
- 4 % запалювання внаслідок ведення вогневих робіт.
Зокрема, на харчових підприємствах, спиртових і лікеро-горілчаних виробництвах, в масложировій промисловості, масло-екстракційних заводах легкозаймисті і горючі рідини, спирт і бензин можуть утворювати горючі суміші з повітрям у разі порушення герметичності апаратів і трубопроводів, порушення правил експлуатації та ремонту обладнання.
На харчових підприємствах зустрічаються різні випадки запалювання, вибухонебезпечних і горючих сумішей і найбільш частими причинами запалювання можуть бути: іскроутворення механічного походження, яке виникає при ударах металевих частин обладнання (вентилятори і т.п.); попадання металевих предметів в дробарки та інше технологічне обладнання; падіння інструменту на металеву поверхню або бетонну підлогу; відкрите полум'я технологічного обладнання (топки), паяльні лампи, місця спалювання відходів, електрозварювальні роботи, сірники і не погашені цигарки; теплове проявлення електричного струму, іскри або дуги короткого замикання; розряди статичної і атмосферної електрики; перегрів підшипників при неправильному застосуванні змащеного матеріалу, їх несправність, спрацювання або забруднення; недбале обертання з рослинними маслами, промасленими ганчірками.
Пожежна безпека об'єкта –стан об'єкта, за якого з регламентованою імовірністю виключається можливість виникнення і розвитку пожежі та впливу на людей її небезпечних факторів, а також забезпечується захист матеріальних цінностей.
Загальні вимоги з пожежної безпекимістятьсяв НАПБ А.01-001-2015 «Правила пожежної безпеки в Україні».
Заходи пожежної безпеки на підприємствах по призначенню поділяються на чотири групи:
1. Заходи, які забезпечують пожежну безпеку технологічного процесу і обладнання, зберігання сировини і готової продукції.
2. Будівельно – технічні заходи, які направлені на виключення причин виникнення пожеж і на створення стійкості конструкцій і будівель; на запобігання можливості поширення пожежі і вибуху.
3. Організаційні заходи, які забезпечують організацію пожежної охорони, навчання працюючих методам по запобіганню пожеж і по застосуванню первинних засобів гасіння пожеж.
4. Засоби по ефективному вибору засобів гасіння пожеж, обладнання пожежного водопостачання, пожежної сигналізації, створення запасу засобів гасіння.
Система пожежної безпеки – це комплекс організаційних заходів і технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежі та збитків від неї.
Відповідно до ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ «Пожарная безопасность. Общие требования» вибухопожежна безпека об’єкта забезпечується системами попередження вибухів і пожеж, протипожежного та противибухового захисту, організаційно-технічних заходів. Блок-схема цих заходів наведена на рис. 7.2.
Система попередження вибухів і пожежзводиться до:
- попередження утворення горючого середовища;
- попередження виникнення у горючому середовищі або внесення в
це середовище джерела запалювання.
Заходи і засоби попередження утворення горючого середовища в кожному конкретному випадку визначаються:
- реальними умовами технологічного процесу;
- вибухопожожонебезпечними властивостями речовин і матеріалів,
що використовуються в технологічному процесі.
Згідно з ГОСТ 12.1.004-91 попередження утворення горючого середовища може забезпечуватися наступними загальними заходами або їх комбінаціями:
- максимально можливе використання негорючих та важкогорючих матеріалів замість горючих;
- максимально можливе за умови технології та будівництва обмеження маси та об'єму горючих речовин, матеріалів та найбільш безпечні способи їх розміщення;
- ізоляція горючого середовища (використання ізольованих відсіків, камер, кабін тощо);
- підтримання безпечної концентрації середовища відповідно до норм і правил безпеки;
- достатня концентрація флегматизатора у повітрі об’єму, що захищається (його складової частини);
- підтримання відповідних значень температур та тиску середовища, за яких поширення полум'я виключається;
- максимальна механізація та автоматизація технологічних процесів, пов'язаних з обертанням та використанням горючих речовин;
- установка та розміщення пожежонебезпечного устаткування в ізольованих приміщеннях або на відкритих майданчиках;
- застосування пристроїв захисту устаткування з горючими речовинами від пошкоджень та аварій, установлення пристроїв, які відключають, відсікають тощо;
- видалення пожежонебезпечних відходів виробництва;
- заміна легкозаймистих та горючих рідин та миючих засобів
на пожежобезпечні.
Рис. 7.2 – Блок-схема забезпечення пожежної безпеки об’єкта.
Реалії сучасних виробництв і дотепер не дозволяють виконати ці вимоги на 100 %. Тому більш перспективним напрямком слід вважати попередження утворення або внесення у горюче середовище джерел запалювання. До основних джерел запалювання відносяться:
- електрогазозварювальні роботи;
- відкритий вогонь;
- несправність мережевого, силового електрообладнання;
- розряди статичної, атмосферної електрики;
- іскри механічного походження;
- підвищена температура підшипників виробничого обладнання;
- самозапалювання;
- паління;
- взаємодія речовини з водою тощо.
Засоби попередження утворення у горючому середовищі джерел запалювання наведені у ГОСТ 12.1.004-91 ССБТ. Вимоги до виконання електрообладнання для пожежонебезпечних і вибухонебезпечних зон регламентуються НПАОП 40.1-1.32-01 «Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних електроустановок».
Система протипожежного та противибухового захисту.Будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту"
Система протипожежного та противибухового захистузабезпечується:
- потрібною вогнестійкістю будівель та споруд;
- використанням антипіренів і вогнегасних сумішей;
- улаштуванням протипожежних перешкод;
- установленням гранично допустимих за техніко-економічними розрахунками площ поверхів виробничих будівель та поверховості будівель і споруд, улаштуванням протипожежних відсіків та секцій;
- улаштуванням аварійного відключення та перемикання установок і комунікацій;
- використанням засобів, що запобігають або обмежують розливання і розтікання пожежонебезпечної рідини під час пожежі;
- використанням вогнеперешкоджуючих пристроїв в устаткуванні;
- локалізацією пожежі вогнегасними речовинами, автоматичними установками пожежегасіння, а також шляхом утворення розривів горючого середовища випалюванням, вибуховими речовинами, розбиранням (видаленням) горючого матеріалу;
- улаштуванням евакуаційних виходів згідно НАПБ А.01.001-2004;
- розробкою плану евакуації людей;
- улаштуванням системи пожежної сигналізації;
- застосуванням сучасних способів припинення горіння тощо.
Системи пожежної сигналізації складаються з оповіщувачів , лінії
зв'язку, приймальної станції, джерел живлення і виносних звукових сигналів Для своєчасного повідомлення про пожежу в найближчу пожежну частину застосовуються кнопкові і автоматичні пожежні оповіщувачі.
Автоматичні пожежні оповіщувачі за принципом дії поділяються на п'ять груп:
- теплові (реагують на підвищення температури навколишнього середовища, чутливими елементами якого є біметалеві пластинки, спіралі, термопари, терморезистори);
- димові (реагують на дим, чутливим елементом є фото-реле, радіоізотопи);
- світлові (фотоелемент реагує на ультрафіолетову або інфрачервону частину спектра полум`я);
- ультразвукові (ультразвуковий датчик ДЧЗ-4 застосовується для виявлення в закритих приміщеннях об`єктів, які рухаються: коливання полум`я, людини що рухається);
- комбіновані (мають іонізуючу камеру і терморезістори).
Система організаційно-технічних заходів безпосередньо сприяє ефективності виконання функцій систем попередження пожежі і протипожежного захисту. Складність і різноманітність її завдань обумовлена необхідністю участі у виконанні її функцій всіх державних, господарських, громадських організацій та громадян.
Система організаційно-технічних заходів забезпечує:
- координацію пожежно-профілактичної роботи;
- розробку комплексних заходів щодо поліпшення пожежної безпеки і контроль їх виконання;
- контроль за дотриманням протипожежних вимог;
- облік пожеж та їх наслідків;
- участь у прийнятті в експлуатацію будівель, споруд тощо;
- навчання працюючих згідно з Типовим положенням про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки;
- щорічне проходження інструктажів з пожежної безпеки;
- протипожежну пропаганду з працівниками тощо.
Евакуація працюючих із будівель і приміщень при виникненні пожежі
є одним із важливих заходів запобігання дії небезпечних факторів.Ефективність евакуації оцінюється часом, необхідним для евакуації людей із приміщень будівлі. На основі даних про критичну тривалість пожежі і з врахуванням коефіцієнта безпеки, ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об’єктів будівництва» встановлює необхідний час евакуації людей із приміщень будівель різного призначення; І, II, III ступеня вогнестійкості в залежності від категорії виробництв за вибухопожежонебезпекою і об'ємом приміщення. Вимоги до улаштування шляхів евакуації і евакуаційних виходів з будівель і приміщень наведені у ДБН В.1.1-7-2002. Необхідна кількість евакуаційних виходів з будівель і приміщень кожного поверху будівлі приймається по розрахунку, але повинна бути не менше двох. Розташовують їх з протилежних сторін будівель або розосереджено. Не відносяться до евакуаційних шляхів ліфти та інші механічні пристрої транспортування людей.
Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 706;