Розмноження щепленням

У результаті щеплення прищепи з щепою утворюється єдиний організм, кожна частина якого зберігає своє функції. Коренева система підщепи постачає рослину водою й мінеральними речовинами, а крона, забезпечує її продуктами фотосинтезу. Розмноження щепленням найширше застосовується в садівництві для збереження сортових особливостей, прискорення початку плодоносіння, посилення росту, підвищення стійкості. У лісовому господарстві щеплення використовують для створення насінних плантацій, архівно-клонових культур та вирощування декоративного садивного матеріалу для озеленення.

За технікою виконання способи щеплення поділяють на 3 основні групи:

Аблактування або щеплення зближенням двох кореневласнихрослин.

Окулірування - щеплення однією брунькою (вічком).

Копулювання - щеплення живцями з 2-3 бруньками.

Аблактування застосовують переважно для порід, що важко зростаються: берези, каштана, бука. При аблактуванні підщепу і прищепи вирощують поруч, потім їх зближують без відділення прищепи від материнської рослини до повного зростання компонентів. Перед зближенням на пагонах обох рослин роблять неглибокі поздовжні надрізи кори з тонким шаром деревини завдовжки 4-5 см однакових розмірів, суміщають оголеними поверхнями та обв'язують.

 

Окулірування найпоширеніший спосіб вегетативного розмноження плодових і деяких листяних порід. Він простий і надійний. Проводять його у два строки: навесні і у другій половині літа. У період весняного сокоруху - проростаючим вічком, а літом сплячою брунькою. У першому випадку - окулянт розвивається у рік проведення щеплення, а у другому - на наступний рік. При окуліруванні у літній період зрізання бруньки проводять із напівздерев'янілого пагона (рис. 45).

 

 

Рис. 45. Підготовка вічка для окулірування

1 — живець, підготовлений для вирізання вічка; 2 — послідовність зрізання вічка з живця; 3 - загайний вигляд зрізаного вічка h сплячою брунькою

Відомо кілька способів окулірування:

Під кору брунькою з щитком, без деревини;

Під кору з брунькою з деревиною (щиток бруньки, крім кори і камбію, має тонкий шар деревини);

Вприклад (брунька зрізається не з щитком, а з великою ділянкою кори прямокутної форми). Цей спосіб застосовують для щеплення на товстокорих підщепах (горіхах, каштанах).

При літньому окуліруванні виконують такі операції біля підщепи:

видаляють бічні пагони на 15 см вище кореневої шийки,

підгортають землею на висоту 8-10 см,

в південних районах забезпечують своєчасний, інтенсивний полив,

при окуліруванні добре протирають місце щеплення чистою тканиною.

Вимоги до живців для окулірування:

- вибирають однорічні пагони довжиною 25-30 см, з добре визрілою деревиною та розвинутими бруньками;

- при окуліруванні обрізають листки з прилистиками. Окулірування проводять в ранішні та вечірні години гострим ножем.

Підщепу та прищепу обмазують садовим варом та туго обв'язують ізоляційною стрічкою (рис. 46). В південних районах, з тим щоб не допустити пересихання бруньки, місце щеплення обгортають землею. Окулянт кріплять з північного або північно-західного боку підщепи.

Рис. 46. Послідовність виконання окулірування та її обв'язування

Копулювання (щеплення живцем) - найпоширеніший спосіб вегетативного розмноження багатьох листяних та хвойних порід. В залежності від розмірів підщепи та прищепи, біологічних особливостей порід застосовують копулювання:

 

Рис. 47. Копулювання а — просте; б — покращене (з язичком); в — в розщіп; г — за кору; д — V бічний розріз

 

Просте (рис. 47 а), використовується при щепленні тонких прищепи та підщепи (діаметром від 0,4 до 1 см).

Покращене, використовують для щеплення цінних порід. Дляпопередження зсування підщепи та прищепи, на них роблятьязикоподібні зарізи (рис. 47 б).

Щеплення вприклад (серцевиною на камбій, або камбієм накамбій). Часто застосовують для щеплення хвойних порід. Прицьому не зрізається верхівковий пагін, що дає змогу, у випадкуне приживання живця, провести повторне щеплення в наступному році.

Щеплення в розщіп - один з найдавніших способів щеплення,який застосовують для перещеплювання плодових дерев старшоговіку або розмноження хвойних (рис. 47 в).

Щеплення за кору використовують для щеплення дорослих дерев,перещеплень, або у випадках коли діаметр підщепи значноперевищує діаметр прищепи (рис. 47 г).

Щеплення у бічний надріз - найчастіше застосовують у розсадниках для перещеплення підщеп (невдало окульованих дичок) атакож для поновлення крон дерев (рис. 47 д).








Дата добавления: 2016-02-04; просмотров: 3036;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.