Сутність ф'ючерсних угод.
Ф’ючерс –це біржовий дериватив, який засвідчує зобов’язання на біржовому ринку купити чи продати базовий актив за стандартизованими вимогами щодо характеристик базового активу, термінів і умов виконання за ціною, зафіксованою на момент укладання угоди.
Ф’ючерсні угоди укладаються лише на біржах. Сторонами виступають не продавець і покупець контракту, а продавець (покупець) і біржа або її розрахункова (клірингова) палата. Вона виплачує стороні, яка виграла і відповідно отримує від сторони, яка програла, різницю між вартістю контракту в день його укладення і вартостю контракту на момент його виконання. Тобто ф’ючерсна угода є законною угодою між покупцем (продавцем) і біржою або її кліринговою палатою, в якій покупець (продавець) погоджується прияняти (здійснити) поставку певного активу за обумовленою ціною в кінці визначеного періоду часу. Дату виконання умов називають датою поставки. Ціну базового активу, зафіксовану в контракт, називають ціною поставки.
Якщо учасник ринку уклав угоду на поставку певного активу, то кажуть, що він відкрив коротку позицію, або продав контракт. Якщо учасник ринку уклав угоду, у якій зобов’язався прийняти поставку певного активу, то вважають що він відкрив довгу позицію, або купив контракт. Закриття (ліквідація) позиції полягає у виконанні угоди чи передачі зобов’язань по ній іншій особі через укладання зворотньої (офсетної) угоди. Під зворотною угодою розуміють угоду, протилежну за змістом в даній угоді. Наприклад, якщо є угода на продаж 100 акцій корпорації А з датою поставки через 3 місяці, то зворотною угодою буде угода на купівлю 100 акцій корпорації А з датою поставки через 3 місяці. Отже, ліквідувати позицію можна в будь-який момент до дати поставки, придбавши угоду протилежного змісту. При цьому прибутком чи збитком учасника ф’ючерсного ринку буде різниця в цінах на ф’ючерсний контракт у момент відкриття і закриття позиції. Якщо протягом періоду ціни на ф’ючерсному ринку зросли, то той, хто відкрив, а потім ліквідував довгу позицію (купив, а потім продав контрак), отримає прибуток, хто відкрив/закрив коротку позицію, отримає збитки.
Учасники ф’ючерсного ринку проводять дві основні стратегії на ринку: вони або хеджують позиції, або грають на коливаннях цін. У першому випадку їх називають хеджерами, в другому спекулянтами. З допомогою ф’ючерсного ринку хеджери управляють ризиками та переносять їх на спекулянтів. Спекулянти приймають на себе ризик і, як правило, отримують за це додаткові прибутки.
Дата добавления: 2016-02-02; просмотров: 753;