Кінематика та динаміка ланцюгових передач
Рух веденої зірочки визначається швидкістю V2 (рисунок 3.28), періодичні зміни якої супроводжуються мінливістю передаточного відношення та додатковими динамічними навантаженнями. Зі швидкістю V1 пов’язані поперечні коливання гілок ланцюга та удари шарнірів ланцюга по зубцях зірочки, які викликають додаткові динамічні навантаження.
, .
Зі зменшенням числа зубців z1 погіршуються динамічні властивості передачі.
Удари викликають шум при роботі передачі та є однією з причин виходу з ладу ланцюга. Для обмеження шкідливого впливу ударів розроблені рекомендації з вибору кроку ланцюга в залежності від швидкохідності передачі [3]. При деякій nк може виникнути явище резонансу коливань ланцюга. Умова відсутності резонансу
, (3.69)
де а – міжосьова відстань;
F1– натяг ведучої гілки;
q – маса 1 м довжини ланцюга.
У ході роботи виникає знос шарнірів ланцюга за рахунок збільшення зазорів між валиком і втулкою, у результаті ланцюг витягується.
Термін служби ланцюга по зносу залежить від міжосьової відстані, числа зубців малої зірочки z1, тиску в шарнірі р, умов змащування, зносостійкості матеріалу ланцюга, допустимого відносного зносу .
Зі збільшенням Lц збільшується термін служби. При меншому числі зубців зірочки динаміка погіршується. Збільшення числа зубців веде до збільшення габаритів, зменшується допустимий відносний зазор, який обмежується можливістю втрати зачеплення ланцюга з зірочкою, а також зменшенням міцності ланцюга.
Шаг зношеного ланцюга (рисунок 3.29)
. (3.70)
Зношений ланцюг розташовується на новому діаметрі зірочки
. (3.71)
Зачеплення можливе тільки за умови
. (3.72)
Можливо помітити, що при зносі Dрц діаметр d / , і як наслідок – можливість спадання ланцюга з зірочки збільшується зі збільшення z (у першу чергу з великою зірочкою).
Існує оптимальне число зубців зірочки, при якому ланцюг має максимальний термін служби з урахуванням міцності та спроможності до зачеплення [3].
Дата добавления: 2016-01-26; просмотров: 616;