Відбудова народного господарства.
Остаточне визначення кордонів та зовнішньополітичне становище УРСР.
Визначення кордонів. Одним з найважливіших наслідків Другої світової війни для України було остаточне визначення західних кордонів УРСР. 16 серпня 1945 року між СРСР і Польською республікою укладений договір про радянсько-польський кордон. За цим договором, кордон між обома країнами встановлювався вздовж лінії Керзона з відступами від неї у деяких районах від п'яти до восьми кілометрів на користь Польщі. 10 лютого 1947 р. підписаний радянсько-румунський договір, Румунія визнавала входження Північної Буковини, території колишніх Хотинського та Ізмаїльського повітів до складу УРСР. 26 листопада 1944 р. в Мукачеві І з’їзд делегатів народних комітетів Закарпатської України ухвалив маніфест про возз’єднання Закарпатської України з УРСР. 29 червня 1945 р. підписано договір та протокол до нього про вихід Закарпатської України зі складу Чехословаччини та про її возз'єднання з радянською Україною. Як наслідок, більшість західноукраїнських земель увійшло до складу УРСР. Українські етнічні землі –Лемківщина, Холмщина, Надсяння (т.з. Закерзоння) відійшли до Польщі.
Вихід УРСР на міжнародну арену.На Ялтинській конференції(лютий 1945 р.) США та Великобританія погодились підтримати пропозиції Радянського Союзу щодо прийняття
Мал. 1. Делегація УРСР на Установчій сесії ООН. |
Української РСР та Білоруської РСР в члени Організації Об’єднаних Націй. 25 квітня 1945 р. делегація УРСР взяла участь в установчій конференції ООН в Сан-Франциско, в тому числі представники України взяли участь у розробці Статуту ООН. Україна стала однією з країн засновниць ООН.У січні 1946 р. у Лондоні відкрилася 1-а Генеральна Асамблея ООН. На ній УРСР обрана членом Економічної та Соціальної рад.Представники УРСР увійшли до складу органів ООН. Протягом 1948-1949 рр. УРСР була непостійним членом Ради Безпеки ООН.На 1950 р.УРСР була членом 20 міжнародних організацій.
Проте зовнішню політику УРСР важко назвати самостійною, адже визначалась вона не в Києві, а в Москві, про це свідчить те, що до 1991 р. УРСР не встановила дипломатичні відносини з будь-якою іншою державою. В зовнішньополітичній діяльності УРСР абсолютно підтримувала СРСР, а українські дипломати перебували у фарватері загальносоюзних. Але варто відзначити і позитивні наслідки зовнішньополітичної діяльності УРСР - Київ отримав можливість брати участь в обговоренні міжнародних проблем та інформувати світову громадськість про життя та культуру України.
Відбудова народного господарства.
У внутрішній політиці головним завданням була швидка відбудова економічного потенціалу республіки. У серпні 1946 р.Верховна Рада УРСР ухвалила Закон “Про п’ятирічний план відбудови і розвитку народного господарства Української РСР на 1946 – 1950 рр.”В ньому були визначені такі головні завдання:
o збільшити обсяги промислового виробництва на 3 % у порівнянні з 1940 рр.(для промисловості республіканського та місцевого підпорядкування – на 8,6 %);
o збільшити виробництво електроенергії на 13 %від довоєнного рівня;
o підвищити продуктивність праці на 36 %;
o досягнути довоєнний рівень посівних площ, відновити довоєнне поголів’я худоби всільському господарстві.
Методи відбудови промисловостіУкраїни :
o “мобілізація коштів населення”на відбудову народногого сподарства через систему оподаткування, державних позик;
o значні капіталовкладення з державного бюджету (в першу чергу на відбудову важкої промисловості);
o максимальне залучення трудових резервів;
o широке використання праці в’язнів.
Наслідки відбудови промисловості слід оцінювати позитивно. В роки четвертої п’ятирічки (1946 – 1950 рр.) обсяг промислового виробництва у цілому перевищив довоєнні показники на 15%, тобто на 10%більше ніж планувалося. Темпи зростання промислового виробництва були надзвичайно швидким – понад 30% на рік. У 1950 р. підприємства України давали 47,8% загальносоюзного видобутку вугілля, 54,2 коксу, 30,6% сталі, 38,4% металургійного обладання, 71% цукру-піску. Вантажообіг по залізницях республіки у 1950 р. на 18%перевищував показник 1940 р. Автоперевезеннядорогами УРСР в цей період здійснювало понад 18 тисяч вантажівок. Розпочалась електрифікаціяукраїнських сіл, у 1950 р. в УРСР електрифіковано 18% колгоспів, 88% МТС, 90% радгоспів. Варто зазначити, що електроенергія використовувалась у першу чергу для освітлення приміщень, а не для механізації парці колгоспників.
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 924;