ЗАГАЛЬНI ВIДОМОСТI ПРО ВИМIРЮВАННЯ
Автоматизація виробничих процесів у харчовій промисловості нерозривно зв'язана з вимірюванням різних фізичних величин та комплексних показників якості продукції. Для цієї мети використовуються різноманітні засоби вимірювань, правильність використовування яких грунтується на положеннях метрології та вимірювальної техніки.
Метрологія в її сучасному розумінні - це галузь науки про вимірювання, методи та способи забезпечення єдності вимірювань i способи досягнення необхідної точності вимірювань.
Вимірювання- це процес знаходження (відображення) значення (розміру) фізичної величини в певних одиницях за допомогою спеціальних засобів вимірювання дослідним шляхом. Вимірювання полягає у порівнянні значення вимірюваної ФВ з іншою однорідною ФВ, умовно прийнятою за одиницю.
Фізична величина ( далі ФВ) - це властивість, яка є спільною в якісному відношенні для багатьох матеріальних об'єктів, але є індивідуальною в кількісному відношенні для кожного з них. Наприклад, усі об'єкти мають масу i температуру, але для кожного об'єкта вони різні.
Для встановлення кількісного вмісту властивості , яка відображає певну ФВ, у метрології введені поняття:
- розмір ФВ – це кількісний уміст у даному об'єкті властивості, яка відповідає поняттю ФВ;
- одиниця (U) ФВ – це ФВ фіксованого розміру , якій умовно присвоєне значення одиниці й розмір якої встановлюється законодавчо метрологічними службами держави;
- значення (Q) ФВ – це оцінка розміру ФВ у вигляді деякого числа прийнятих для неї одиниць;
- числове значення (n) ФВ– це число, яке дорівнює відношенню значення ФВ до одиниці даної ФВ. Воно може бути цілим чи дробовим, але обов'язково абстрактним числом.
Значення ФВ отримують у результаті проведених вимірювань або обчислень у відповідності з основним рівнянням вимірювань:
Q = n * U,(1.1)
де Q- вимірювана величина, U - одиниця фізичної величини , n- числове значення вимірюваної величини.
Права частина - називається результатом вимірювань i завжди має розмірність одиниці фізичної величини U, а число n показує скільки разів одиниця вимірювання вміщується у вимірюваній величині. Н., I = 40 A.
У цьому випадку результати вимірювань називають іменованими. Неіменовані результати вимірювань надаються у відсотках.
Якщо при вимiрюваннi величини Q використати iншу одиницю, наприклад, U1, то рiвняння (1.1) приймає вид: Q = n * U . Розв'язуючи обидва рівняння спільно одержимо: n * U = n * U , або n = n(U / U ). Тобто, для переходу від результату вимірювання " n" в одиницях U до результату " n ", вираженого в одиницях U , необхідно " n " помножити на співвідношення прийнятих одиниць.
Дата добавления: 2016-01-18; просмотров: 658;