Вимоги до офісу й персоналу туристського підприємства
Офіс туристського підприємства значною мірою впливає на перші враження клієнта про діяльність турфірми. Він призначений для діяльності персоналу і прийому клієнтів, їх консультування і продажу туристських послуг. Тому у виборі й обладнанні офісу важливо все: місце його розташування; наявність зовнішньої рекламної вивіски з позначенням найменування (логотипу) підприємства, яке вказане в засновницьких документах; під'їзні шляхи, наявність стоянки для автомобілів; чистота, затишок; зручність розташування меблів і оргтехніки як для персоналу підприємства, так і для споживачів туристських послуг.
Розглянемо основні вимоги до офісу (приміщення) туроператора і турагента, які надають туристські послуги.
На вивісці туристського підприємства повинні міститися такі відомості: повне фірмове найменування туроператора або турагента, юридична адреса, графік роботи.
Необхідні зручні підходи (під'їзні шляхи) до офісу.
Турпідприємство у будь-який момент повинно пред'явити документи на право користування офісом (частіше за все договір оренди приміщення).
В офісі турпідприємства необхідно підтримувати оптимальні параметри температури й вогкості.
Турпідприємства повинні мати в своєму розпорядженні ефективні засоби міжнародного і міжміського зв'язку (телефакс, телефон, телекс), що використовуються для взаємного обміну інформацією, термінового бронювання квитків і місць, зміни рейсів, кількості учасників групи, підтвердження платежів і т.ін. Для реалізації цих завдань турпідприємство повинно мати в офісі один або декілька комп'ютерів, що дозволяють працювати з електронною поштою і використовувати інформаційні ресурси глобальної мережі Інтернет.
Офіс туристського підприємства повинен бути обладнаний сучасною комп'ютерною технікою, що використовується для розробки і бронювання турів, обліку їх реалізації, оформлення туристської документації, обліку продажу місць в турах, розрахунків з клієнтами, бухгалтерського і касового обліку і т. ін.
В офісі турпідприємства повинна знаходитися достатня кількість розмножувальної техніки. Туристські підприємства у своїй рекламній і інформаційно-довідковій роботі часто використовують так званий оперативний друк, тобто листівки, інформаційні листи, прес-релізи та ін., які виготовляють безпосередньо на туристському підприємстві на розмножувальній техніці. Крім того, частина виробничих матеріалів – типові контракти, програми подорожей, туристські маршрути, опис об'єктів показу, пам'ятки туристам та ін. – також підлягає тиражуванню за допомогою розмножувальної техніки.
Оформлення приміщень для відвідувачів і персоналу припускає також наявність у туристського підприємства устаткування для зберігання грошових коштів і бланків строгої звітності (сейфи, шафи, що не згоряють та ін.), технічних засобів для здійснення банківських і касових операцій, стільців (крісел) для відвідувачів. Важливим моментом в оформленні офісу є наявність у туристського підприємства інформаційно-довідкових матеріалів: рекламних проспектів, каталогів та ін., які повинні бути розміщені в доступному для відвідувачів місці і підібрані за турами; розкладів і тарифів на всі види пасажирських перевезень на міжнародних і внутрішніх лініях; цін на готельні та інші туристські послуги в країні і за кордоном; адрес і телефонів туристських агентств, готелів, транспортних підприємств; туристських путівників, карт, планів міст; телефонних довідників; календарів проведення туристських виставок, бірж, ярмарків; спеціальних газет і журналів з питань туризму та ін.
Інформація для споживачів повинна розташовуватися в доступному для огляду місці. До такої інформації відносяться:
- копія свідоцтва про державну реєстрацію туристського підприємства;
- копія ліцензії на здійснення туристської діяльності;
- копію довідки банківської або іншої кредитної установи про підтвердження фінансового забезпечення відповідальності туристського підприємства;
- загальні правила реалізації туристського продукту;
- бланки документів, що оформляються при реалізації туристського продукту;
- закон, що регулює діяльність туристської сфери;
- закон, що регулює захист прав споживачів; положення, що регулює видачу ліцензій туристським підприємствам;
- відомості про працівників: прізвище, ім`я, по батькові керівника, його заступників, головного бухгалтера, менеджерів;
- адреси й телефони центрального і місцевого органів виконавчої влади в галузі туризму, територіального управління у справах захисту прав споживачів, перелік номерів телефонів, факсів туристського підприємства.
У разі закриття службового приміщення (офісу) (ремонт, санітарна обробка, зміна місцезнаходження, зупинення туристської діяльності тощо) туристське підприємство не пізніше як за 5 днів повідомляє про це споживачів туристських послуг, з якими укладено договори про туристське обслуговування, вивішує відповідне оголошення при вході до службового приміщення і в десятиденний термін письмово повідомляє про це орган ліцензування.
Туристські підприємства відносяться до тих підприємств, успішна робота яких значною мірою залежить від якості роботи персоналу. У сфері туризму якість послуг перш за все визначається кваліфікацією виконавців і їх умінням працювати з клієнтами.
Персонал підприємства – це сукупність постійних працівників, що отримали необхідну професійну підготовку та (або) мають досвід практичної роботи
Згідно з характером функцій, що виконуються, персонал підприємства поділяється на 4 категорії: керівники, спеціалісти, службовці, робітники.
Керівники – працівники, що займають керівні посади в підприємстві та його структурних підрозділах. До них належать : директорт, менеджери, завідувачі, головний бухгалтер, а також їхні заступники.
Спеціалісти – працівники, що виконують спеціальні туристичні, інженерно-технічні, економічні та інші роботи: екскурсоводи, інженери, економісти, бухгалтери, юристи, адміністратори.
Службовці – працівники, що здійснюють підготовку й оформлення документації, облік та контроль, господарське обслуговування тощо: секретарі, друкарки, діловоди, стенографісти тощо)
Робітники – персонал, безпосередньо причетний до створення і надання послуг, а також зайнятий ремонтом, переміщенням вантажів, перевезенням пасажирів. Це працівники готелів і ресторанів, водії, охоронці, прибиральниці, кур’єри тощо.
В структурі туристичного підприємства 60% складають керівники, спеціалісти, службовці, а 40% - робітники.
Персонал туристичного підприємства можна класифікувати за професіями та спеціальностями та рівнем кваліфікації працівників. Туристична галузь має лише їй властиві професії – наприклад екскурсоводи, гіди-перекладачі. Однак у сфері туризму більше половини персоналу працює за загальними професіями і спеціальностями – бухгалтери, економісти, водії тощо.
За рівнем кваліфікації працівники поділяються на такі групи:
- спеціалісти найвищої кваліфікації (мають наукові ступені та звання)
- спеціалісти вищої кваліфікації (працівники з вищою спеціальною освітою та значним практичним досвідом)
- спеціалісти середньої кваліфікації (із середньою спеціальною освітою і певним практичним досвідом)
- спеціалісти-практики (працівники, що займають відповідні посади, але не мають спеціальної освіти)
Персонал туристського підприємства повинен відповідати наступним вимогам:
- мати професійну підготовку і кваліфікацію, наявність спеціальної освіти (основної або додаткової), отриманої в навчальному закладі, що має ліцензію на право ведення навчальної діяльності в області основної або додаткової освіти у сфері туризму з видачею документів державного зразка (диплома, свідоцтва, посвідчення);
- знати законодавчі й нормативні акти, формальності міжнародних норм у сфері туризму, матеріали й документи міжнародних туристських організацій, іноземну мову в обсязі, відповідному виконуваній роботі;
- уміти дати чіткі, точні відповіді на поставлені відвідувачами питання;
- володіти інформацією, необхідною для споживача, і постійно її активізувати;
- підвищувати свою кваліфікацію (на курсах, семінарах та ін.) не рідше одного разу на рік;
- мати стаж роботи в туризмі або суміжних з ним областях діяльності;
- знати свої посадові обов'язки.
В Україні встановлено наступні вимоги до персоналу туристських підприємств:
- керівник туроператора, керівник філії, іншого відокремленого підрозділу туроператора повинен мати вищу освіту і стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років;
- у штаті туроператора повинно налічуватися не менше 50 відсотків фахівців, які мають стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років або вищу освіту в галузі туризму;
- керівник турагента чи керівник філії, іншого відокремленого підрозділу турагента (юридичної особи) повинен мати стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років або освіту в галузі туризму;
- у штаті турагента (юридичної особи) повинно налічуватись не менше 30 відсотків фахівців, які мають стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років або освіту в галузі туризму;
- турагент – суб’єкт підприємницької діяльності–фізична особа повинен мати освіту в галузі туризму.
Організаційна структура туроператорського підприємства
Організаційна структура турагентського підприємства
Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 10691;