Метод системно-діагностичного аналізу регіонального, територіального і внутрішньогосподарського розвитку землекористування
Методи землевпорядного проектування
Системно-діагностичний аналіз розвитку регіону і окремих територій дає змогу обґрунтувати оптимальну стратегію управлінської діяльності в галузі використання і охорони земель.
Для ефективного управління потрібно провести комплексну і глибоку оцінку стану використання та охорони земель конкретної території, яка підлягає землевпорядкуванню. Потрібно провести точний економічний, соціальний та екологічний аналіз, щоб не порушити наявного балансу стабільності. Важливо з'ясувати сильні і слабкі місця не лише економіки, а й соціальної структури.
На першому етапі дослідження виявляються основні характеристики об'єкта, чинники впливу та взаємодії в розвитку конкретних процесів. На другому етапі з'ясовуються тенденції розвитку та визначаються умови, за яких він буде оптимальним.
В межах реалізації цього методу здійснюється експертне оцінювання стану вузлових проблем в межах соціально-економічного розвитку територій регіону, району або ради за основними напрямами:
- морфологічний аналіз територій (географічне положення, економіко-інфраструктурна мережа регіону);
- аналіз виробничого потенціалу регіону (розвиток промисловості та сільського господарства, транспорту, зв'язку, торгівлі та обслуговування, міжгалузевих та міжгосподарських зовнішньоекономічних зв'язків);
- розроблення макромоделі економіки землекористування регіону або району (зведення в систему наявних даних економічного моніторингу, створення систем моделювання розвитку господарського комплексу, системи землекористування та економіки регіону);
- комплексний аналіз населення: соціально-демографічні характеристики, зайнятість, рівень життя, якість розвитку соціальної сфери, стан суспільної думки (оцінка, цінності та очікування населення);
- аналіз інформаційних процесів (характер зв'язків державних структур управління і населення регіону, якість інформування населення про діяльність регіональних і місцевих адміністрацій, способи та ефективність поширення інформації про стан перерозподілу земель та їх використання в структурах самої адміністрації, роль преси у формуванні громадської думки щодо регіональної земельної політики та забезпечення взаємодії громадян і політичної влади).
Перед експертам-аналітиками ставляться певні завдання по кожному з основних напрямів аналізу, а саме:
- оцінити фактичні дані щодо основних показників землекористування;
- визначити чинники, що впливають на розвиток процесів;
- виявити тенденції розвитку землекористування, ґрунтуючись на виділенні домінантних чинників;
- розглянути зв'язок досліджуваних явищ з іншими соціальними та економічними процесами;
- сформулювати висновки щодо можливостей та механізму управлінського регулювання земельних відносин та землекористування.
Під час дослідження може використовуватись підхід виявлення суперечностей, потенційно проблемних чинників, або навпаки, визначення сильних сторін, джерел стабільності, позитивних започаткувань.
Відповідно до результатів досліджень та встановлених приорітетних цілей розробляють стратегію землеустрою. На основі отриманих результатів проектують структурні, інвестиційні, правові умови для забезпечення режимів сприяння розвитку ефективного землекористування.
2. Методи економічного районування (зонування)
2.1. Інтегральне економічне районування (зонування)
Економічне районування - поділ території за природними умовами та умовами формування територіально-виробничих комплексів, що проводиться з метою забезпечення збереження екологічної рівноваги та гармонійного розвитку економіки адміністративно-територіальних утворень.
Економічний район (зона) — це частина території країни, регіону або району, що характеризується комплексністю системи виробництва і спеціалізацією інфраструктури. Характерними для економічного району (зони) є спільність умов і процесів розвитку структури землекористування та його взаємодія з навколишнім природним середовищем.
Виділення економічних районів забезпечується в результаті глибокого аналізу всієї сукупності природно-ресурсних, економічних, історичних, транспортних та інших умов розвитку і розміщення господарства.
Райони (зони) територіальної організації використання та охорони земель можуть виділятися за такими чинниками:
- спільність ресурсного потенціалу території;
- подібність соціально-економічних умов, в т.ч. сформовані локальні системи розселення та елементи інфраструктури (мережа шляхів, система енергоспоживання, мережа ринків збуту продукції, мережа рекреаційних або оздоровчих об'єктів і територій тощо);
- подібність природних умов;
- адміністративний поділ (умови управління).
Основні принципи комплексного підходу до районування:
- врахування відмінностей у спеціалізації господарства або типах землекористування всередині адміністративно-територіальної одиниці та виявлення їх сталості і доцільності господарського використання земель;
- виявлення районоутворювального значення міст, промислових вузлів та інших центрів, що визначають місце в ієрархії районів вищого рангу;
- аналіз транспортно-економічних зв'язків, їх інтенсивності й конфігурації, що впливають на формування функціональної структури землекористування і відображають характер територіальної організації використання земель навколо промислових вузлів і центрів;
- врахування ймовірності будь-яких великих новобудов у районі, експлуатації відкритих джерел природних ресурсів та формування різних локальних територіально-виробничих комплексів з оцінюванням можливого їх впливу на економіку землекористування району (зони);
- врахування особливостей окремих частин територіально-адміністративних утворень з надмірною заселеністю, заболоченістю, гористістю та іншими компонентами природного середовища, які помітно впливають на спеціалізацію землекористування.
З розвитком земельних відносин та істотними змінами в структурно-територіальному поділі земельних ресурсів межі і склад районів іноді змінюються. Проте в цілому контури економічних районів залишаються достатньо стійкими протягом тривалого часу, що дає змогу ставити конкретні завдання розвитку системи землекористування.
2.2. Галузеве економічне районування (зонування)
Галузевий економічний район — це територія з певним поєднанням галузей і виробництв, яка має специфічні умови, структуру, проблеми і перспективи розвитку, територіальну організацію і географічне положення.
Завданнями галузевого районування (зонування) є:
- виявлення сучасної ролі і потенційних можливостей різних територій у розвитку виробництва;
- вивчення умов розвитку виробництва у кожному районі, особливостей способів і методів господарювання, що забезпечують найефективніше використання земельних ресурсів і дохідності виробництва;
- визначення шляхів удосконалення взаємодії певної галузі з іншими видами виробництва в районі,
- виявлення суперечностей та регіональних проблем, розв'язання яких сприяє підвищенню продуктивності виробництва;
- передбачення змін.
В економічному аналізі галузевого районування важливо дати правильну економічну оцінку розміщення галузей, визначити чинники позитивного чи негативного впливу землекористування на економічну ефективність виробництва, а також можливі перспективи раціонального розміщення виробництв кожної із галузей.
Головні ознаки, за якими здійснюється галузеве районування:
- спеціалізація,
- концентрація,
- структура виробництва,
- система галузевих центрів,
- стійкість зв'язків виробництва з іншими галузями у межах певної території.
В результаті галузеві спеціалізовані райони відрізняються один від одного природними й економічними умовами, специфікою формування земельних відносин, відстанню до ринків збуту продукції, виробничою спеціалізацією і структурою землекористування.
Під час галузевого спеціалізованого районування проводиться вивчення та обґрунтування наступних факторів:
- структури землекористування і пропорційності поєднання виробництв щодо сталого землекористування;
- раціонального рівня використання земель і територіальної концентрації виробництв;
- територіально-виробничих зв'язків галузей АПК та інших;
- економічно виправданих зон збуту і споживання готової продукції сільського господарства;
- перспектив розвитку і напрямів ефективного використання землекористування.
Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 1010;