Лекція 12 Електроприводи промислових роботів. Функціональна схема ЕП і його елементи.
Рис. 12.1. Універсальний ПР Hds 05/06 (фірма CDA Німеччина)
ЕП сучасного ПР являє собою комплекс приводів, кожний з яких керує визначеним ступенем рухливості.
На рисунку 12.1 показана кінематична схема електропривідного ПР Hds
05/06 (фірма CDA Німеччина), де цифрами 1...6 позначені ступені рухливості робота. Функціональна схема цього ПР зображена на рисунку 12.2. Аналогічними ЕП постачені широко застосовувані роботи „Кука”, „Сфера”, РПМ-2 й ін.
Принцип роботи ЕП
Усі шість приводів (ЭП1..ЭП6) керуються від загального центрального обчислювального пристрою (ЦОП), що розв’язує траєкторні задачі руху робота і видає керуючі сигнали на цифрові регулятори положення (ЦРП1…ЦРП6) окремих приводів.
Цифрові регулятори положення керують сервоприводами (СП1…СП6) відповідно до сигналів з ЦОП і датчиків кута ДК.
Особливості ЕП ПР:
1) широкий діапазон регулювання за швидкістю та позиціонуванням, високі вимоги до динаміки руху і точності спостереження;
2) робота в широкому діапазоні зміни моментів навантаження;
3) тривала робота двигунів у загальмованому режимі.
Зазначена специфіка стосується як до комплексу електроприводів ПР, так і окремих електроприводів, схеми яких, власне кажучи, розрізняються лише потужностями виконавчих елементів. Функціональна схема ЕП ПР показана на рисунку 12.3.
Функціональна схема ЕП являє собою аналого-цифрову систему автоматичного керування, що працює за принципом триконтурної системи підлеглого регулювання з перевагами цифрової системи (висока точність цифрових датчиків, зручність програмування роботи і т.д.).
Перший контур утворений двигуном (М) з перетворювачем (П) і регулятором струму (РС). У другий контур уходять датчик швидкості (ДШ) та регулятор швидкості (РШ). У 3-ій контур додатково входять датчик кута (ДК) і ЦРП.
Як регулятори струму й швидкості використовуються найчастіше аналогові операційні підсилювачі, за допомогою яких легко реалізується необхідний закон керування.
Датчик швидкості може бути як аналоговим, так і цифровим. У низці випадків застосування датчика швидкості взагалі недоцільне, оскільки сигнал про зміну швидкості може бути обчислений у цифровому регуляторі положення шляхом диференційованого сигналу з датчика кута.
Тобто з функціональних схем, наведених на рисунках 12.2...12.3, видно, що незалежно від конкретної схеми ЕП ПР складається з наступних елементів:
- виконавчого елемента (двигун);
- перетворювача;
- датчиків зворотного зв'язку струму, швидкості й кутові;
- регуляторів струму, швидкості та кута (положення).
Аналіз сучасних тенденцій у виробництві ЕП вітчизняними і закордонними фірмами показує, що більшість з них випускають у наш час сервоприводи, які конструктивно поєднують двигун, перетворювач, датчики та регулятори швидкості й струму – комплектні ЕП, що ми розглянемо далі.
За способом поводження напруги в обмотку якоря двигуни ПС поділяються на колекторні та безконтактні. У колекторних машинах струм до обмотки якоря підводиться за допомогою щіток, недолік таких ДПС – іскріння під щітками, що прискорює знос і зменшує термін служби двигуна.
Магнітні системи ДПС із порушенням від постійних магнітів дуже різноманітні (радіальне, скобоподібне, кільцеві магніти і т.д.). Конструкції спеціальних двигунів для ПР ми розглянемо нижче.
Передавальна функція двигуна ПС щодо кутової швидкості має вигляд:
, (12.1)
де - коефіцієнт передачі двигуна;
- кутова швидкість неодруженого ходу;
- номінальна напруга в ланцюзі якоря;
- електрична постійна часу ланцюга якоря;
- електромеханічна постійна часу;
- момент інерції ротора;
- пусковий момент двигуна.
Щодо кута повороту вала передавальна функція визначається по формулою
. (12.2)
Завдяки успіхам розвитку напівпровідникової техніки в останні роки стало можливим використання вентильних (тиристорних) ДПС. Застосування вентильних перетворювачів дозволило створити безконтактні ДПС, у яких щілинно - колекторний вузол замінений надійною напівпровідниковою схемою.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 858;