Сучасні принципи та засоби управління підприємством

Принципи управління, актуальні й сьогодні були розроблені французом А.Файолем. Всі здійснювані на підприємстві операції він поділив на шість груп:

- технічні;

- комерційні;

- фінансові;

- адміністративні;

- обчислювальні;

- охорона майна та осіб.

Власне до управління він відніс адміністративні операції та вважав, що процес управління полягає в тому, щоб передбачати, організовувати, погоджуватися, розпоряджатися та контролювати.

В управлінні сучасною економікою необхідно керуватися наступними принципами:

- чіткого розподілу праці;

- дотримання умов дисципліни та порядку;

- повноваження й відповідальність;

- використання мотивації високопродуктивної праці;

- забезпечення рівної справедливості для всіх;

- впевненості в постійній і стабільній роботі;

- заохочення ініціативи.

Основою використовуваних методів управління є закони, закономірності та принципи суспільного виробництва; науково-технічний рівень розвитку підприємства; соціальні, правові й психологічні відносини між людьми.

Методи управління поділяються на:

- економічні;

- адміністративно-правові;

- соціально-психологічні.

Економічні методи управління - це прийоми та способи управління, які мають за свою основу використання економічних законів, економічних інтересів і показників. Ці методи включають:

- матеріальну відповідальність;

- стимулювання;

- ціноутворення;

- податки;

- державне регулювання.

Адміністративно-правові-методи управління передбачають юридичний (правовий і адміністративний) вплив на відносини людей в процесі виробництва, оскільки ці відносини регулюються певними правовими нормами:

- законодавчими актами;

- положеннями;

- інструкціями;

- наказами та розпорядженнями.

Адміністративно-правові методи передбачають і застосування відповідних матеріальних, адміністративних і карно-правових санкцій.

Соціально-психологічні засоби управління реалізують мотиви соціальної поведінки людей, оскільки традиційні форми матеріального заохочення поступово втрачають своє стимулююче значення. Ці методи передбачають вивчення соціальних запитів та інтересів членів колективу, сфери виробництва, громадської думки.

Усі ці методи повинні поєднуватися та створювати необхідний арсенал засобів для найефективнішого управління підприємством.

Кожне підприємство є унікальним, тому не існує єдиноїмоделі управління, алефакторами, що визначають вибір цієї моделі є:

- розмір підприємства;

- характер продукції, що випускається;

- характер середовища.

Система управління підприємством повинна бути проста й гнучка, забезпечувати ефективність і конкурентоспроможність функціонування підприємства.

 

 








Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 808;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.