М.Хрущов і спроба реформ.

5 березня 1953 р. помирає Сталін. Після піврічної боротьби за владу, першим секретарем ЦК КПРС стає М.С.Хрущов, діяльність якого була тісно пов'язана з Україною. Уже в червні 1953 р. російський шовініст Л.Мельников був звільнений з посади першого секретаря ЦК КПУ і на його місце вперше було обрано українця - О.Кириченко. Українці зайняли і ін. високі урядові посади. На честь ознаменування 300-річчя роз’єднання України з Росією в склад України був переданий Кримський полуострів.

Хрущовим був розпочатий процес десталінізації суспільства, який в першу чергу виявився в припиненні репресій, ліквідації інструментів терору і реабілітації незаконно репресованих. Мільйони жертв сталінських репресій починають повертатися з концтаборів, багатьом повертаються добрі імена, знімаються ярлики ворогів народу. Багатьом, але не всім. Реабілітації не підлягали жертви політ, репресій до 1934 р., всі репресовані за "укр. буржуазний націоналізм", бійці УПА, депортовані селяни за часів суцільної колективізації, а також німці, кримські татари та ін. народи виселені Сталіним в 1944 р.

Подальшим кроком у десталінізації став XX з'їзд КПРС(лютий 1956р.), на засіданні якого Хрущов виступив з критикою культу особи Сталіна. І хоч критика викликала шокову реакцію в залі, вона не була ні повною, ні глибокою, бо не торкалася головних причин цього явища. Доповідь була таємною (опублікована тільки в 1989 р.), а населенню була запропонована постанова ЦК від 30.07.1956 р." Про подолання культу особи і його наслідків". Та хоч ці кроки мали половинчастий характер, вони відкрили можливості для оновлення і лібералізації суспільства, і насамперед, духовного життя. Ці часи дістали назву "хрущовська відлига".

Вона справила позитивний вплив на національне-духовне пробудження та культурний розвиток України. "Відлига" виявилася передусім у виступах представників різних верств населення з критикою русифікації та ідеологічного контролю Москви. Зросла зацікавленість до правдивого відтворення історії українського народу та його самобутності.

У 1957 укр. історики дістали дозвіл заснувати власний часопис - "Український історичний журнал". Почалася публікація Української Радянської Енциклопедії, підготовка багатотомної історії України і дуже детальної "Історія міст і сіл України".

Укр. література збагатилася новими високохудожніми творами М.Рильського, В.Сосюри, А.Малишка, О.Гончара, М.Стельмаха та ін.

Демонстрацією зростання нац. свідомості українців стало святкування у серпні 1956 р. 100-річчя з дня народження І.Франка.

Укр. творча інтелігенція добилася реабілітації багатьох незаконно репресованих письменників, вчених.

Ці процеси викликали появу нового покоління талановитих укр. митців, що одержали назву "шестидесятники". Серед них: Л.Костенко, В.Симоненко, Д.Павличко, В.Стус, І.Драч, Б.Олійник та ін. Вони зверталися до історії свого народу, на повний голос говорили про реальні проблеми життя, відстоювали загальнолюдські ідеали, заперечували аморальність. Та дуже скоро, молоді укр. письменники були піддані критиці, зазнали переслідувань. У 1962-1963 рр. демократичні процеси

припиняються. Період "відлиги" закінчився, що негативно позначилося на розвиткові суспільного та духовного житія.

Суперечливий, незавершений характер хрущовських реформ. Реформи М.Хрущова охоплювали основні сфери суспільного розвитку - політичну, соціально-економічну, духовно-культурну, а також зовнішньополітичний курс СРСР. Однак ці реформи не мали комплексного характеру, були половинчастими, непослідовними і суперечливими.

В політичній сфері заміна режиму одноосібної влади на так зване колективне керівництво не ослабила монополії Комуністичної партії на політичну владу. Рішення щодо підвищення ролі Рад, профспілок і комсомолу були заблоковані вказівкою та необхідність посилення партійного керівництва їх діяльністю.

Найрадикальніший характер мали реформи в промисловості. Було здійснено перехід від галузевої до територіальної системи управління промисловістю. Більшість союзних міністерств було ліквідовано, а їх місце зайняла система раднаргоспів, які здійснювали територіальне планування й управління промисловістю. Це значно розширило права республік та регіонів. Хоч ці заходи і принесли певні позитивні зрушення, але недоторканість командно-адміністративних методів, відсутність ринкових механізмів, госпрозрахунку зумовили їх незавершеність.

Реформи в сільському господарстві. Серед заходів, що принесли певні позитивні зрушення в розвиток села слід назвати:

- збільшення державних асигнувань на його потреби;

- підвищення матеріальної зацікавленості колгоспників;

- покращення технічного і кадрового забезпечення господарств;

- істотне підвищення заготівельних цін на сільськогосподарську продукцію;

- списання заборгованості перед державою за минулі роки.

Всі ці кроки сприяли тому, що сільське господарство України в середині 50-х років розвивалося досить успішно. Але посилення адміністративного тиску в кінці 50-х років необдуманість багатьох рішень, численні реорганізації, обмеження особистих підсобних господарств, насильне введення в сівообіг кукурудзи призвели до падіння виробництва сільськогосподарської продукції. А надпрограми (освоєння цілини, каскаду гідроелектростанцій) поглинали значну частину матеріальних і людських ресурсів і фактично консервували екстенсивний характер розвитку сільського господарства.

В соціальній сфері. Істотна риса хрущовської доби поступова переорієнтація економіки на соціальні потреби, інтереси людей. У 1953-1958 рр. прибутки середнього працівника збільшилися на 230%. При одночасовому скороченні робочого дня було запроваджено 5-денний робочий тиждень. Збільшено розміри пенсій робітникам і службовцям. Замість натуральної оплати праці селян раз на рік було введено поквартальне натуральне та грошове авансування. Скасоване прикріплення селянства до місць проживання. Почалася паспортизація села. Найбільш відчутні зміни відбулися в житловому будівництві. Була знята гострота житлової проблеми, за рахунок широкого будівництва "хрущівок". В побут людей входили холодильники, телевізори, швейні та пральні машини.

Але грошова реформа 1961 р. - це прихована девальвація, яка призвела до значного зростання цін на продовольство. Це загострило становище в країні, призвело до масових виступів робітників. У Новочеркаську проти демонстрантів були кинуті війська. Численні прорахунки були допущені М.Хрущовим в зовнішньополітичній діяльності. Не дивлячись на те , що країна стала більш відкритою, почався туристичний обмін з ін. країнами. В 1961 р. через ввезення радянських ракет на Кубу світ був поставлений на грань ядерної війни (карибська криза). В 1964 р. в Політбюро ЦК КПРС виникла змова з метою усунення М.Хрущова від влади. В жовтні пленум ЦК звільнив Хрущова від обов'язків першого секретаря ЦК КПРС та Голови Ради Міністрів в зв'язку виходом на пенсію". Першим секретарем ЦК КПРС став Л.Брежнєв (жовтень 1964 р.).








Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 1068;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.