Об’єкти промислової власності
Об’єктом винаходу можуть бути продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослин і тварин).
До пристроїв як об’єктів винаходу належать машини, механізми, прилади, конструкції, вироби тощо, які характеризує наявність конструктивного елемента (елементів) і зв’язку між елементами, їхнім взаємним розташуванням і формою виникнення, а також параметрами (та іншими характеристиками) елементами (елементів) і матеріалом, з якого він (вони) використаний (ні). Для характеристики пристрою як об’єкта винаходу можна залучати середовище, яке виконує функції елемента пристрою.
До речовин як об’єктів винаходу належать:
- індивідуальні хімічні сполуки, до яких також умовно віднесені
високомолекулярні сполуки та об’єкти генетичної інженерії (плазміди, вектори, рекомбінатні молекули нуклеїнової кислоти);
- композиції (сполуки, суміші, розчини, сплави тощо);
- продукти ядерного перетворення.
До штамів мікроорганізмів, культур клітини (рослин і тварин) як об’єктів винаходу належать: індивідуальні штами мікроорганізмів, культивованих клітин рослин і тварин; консорціуми мікроорганізмів (змішані штами мікроорганізмів, асоціації мікроорганізмів).
Об’єктом винаходу може бути процес (процес, прийом, спосіб, застосування продукту чи процесу).
До способів як об’єктів винаходу відносять процеси виконання дій над матеріальними об’єктами за допомогою матеріального об’єкта. Спосіб – це сукупність прийомів, виконуваних у певній послідовності або з дотриманням певних правил.
Способи як процеси виконання дій над матеріальними об’єктами зазвичай поділяються на:
- способи, спрямовані на виготовлення продуктів (виробів, речовин тощо);
- способи, спрямовані на зміну стану предметів матеріального світу без одержання конкретних продуктів (транспортування, обробка, регулювання тощо);
- способи, у результаті яких визначають стан предметів матеріального світу (контроль, вимір, діагностика тощо).
Група винаходів –сукупність об'єктів, об'єднаних єдиним винахідницьким задумом, тобто технічно взаємозалежними між собою однією або сукупністю однакових суттєвих ознак.
Критеріями патентоздатності винаходу є новизна, винахідницький рівень, придатність для промислового використання.
Єдиним документом, який засвідчує права на винахід є патент.
Патент– це юридично-технічний документ, виданий уповноваженим компетентним державним органом, за допомогою якого держава засвідчує виключне право володільця на створений ним об’єкт промислової власності.
Це юридичний документ, оскільки він закріплює за володільцем патенту визначені законом права. Водночас це технічний документ, оскільки він містить технічний опис об’єкта. Патент засвідчує від імені держави, що:
- заявлена пропозиція є охороноздатним об’єктом;
- встановлено право авторства на об’єкт;
- визнано пріоритет на об’єкт.
Відповідно до ст. 29(5,6) Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисну модель»:
- строк чинності виключних майнових прав на винахід спливає через 20 років, що враховують від дати подання заявки. Однак, права, що випливають із патенту, починають діяти від дати, наступної за датою публікації відомостей про видачу патенту.
- строк чинності виключних майнових прав на винахід, об’єктом якого є лікарський засіб, засіб захисту тварин, рослин тощо, використання кого потребує дозволу відповідного компетентного органу, може бути подовжено за клопотанням особи, якій належать майнові права на винахід, на строк, що дорівнює періоду між датою подання заявки та датою одержання першого дозволу, але не більше як на 5 років.
Обсяг правової охоронивизначається сукупністю суттєвих ознак, що містяться у формулі винаходу. При цьому тлумачення формули здійснюється в межах опису винаходу і відповідних креслень.
Умови патентоздатності винаходу – новизна, винахідницький рівень, промислова придатність.
Новизна– винахід (корисна модель) визнається новим (новою), якщо він (вона) не є частиною рівня техніки, що містить у собі всі відомості, які стали загальнодоступними у світі до дати подання заявки.
Винахідницький рівень – винахід має винахідницький рівень, якщо для середнього фахівця в певній галузі він не є очевидним, тобто не випливає явно з рівня техніки.
Промислова придатність винаходу визнається промислово придатністю, якщо він може бути використан в промисловості або в іншій сфері діяльності.
Права власника патенту на винахід:
1) право на використання винаходу за своїм розсудом;
2) виключне право дозволяти використання винаходу (видавати ліцензії);
3)виключне право перешкоджати неправомірному використаннювинаходу, у тому числі забороняти таке використання;
4) інші права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Використанням винаходу визнається:
- виготовлення продукту із застосуванням запатентованого винаходу, застосування такого продукту, пропонування для продажу, у тому числі через Інтернет, продаж, імпорт (ввезення) і інше введення його в цивільний оборот або зберігання такого продукту в зазначених цілях;
- застосування процесу, що охороняється патентом, або пропонування його для застосування в Україні, якщо особа, яка пропонує цей процес, знає про те, що його застосування забороняється без згоди власника патенту або, виходячи з обставин, це і так є очевидним.
Обов’язками патентоволодільця є:
- сплата патентних зборів;
- використання винаходу.
Використання винаходу визнають виготовлення, пропонування до продажу, введення в господарський обіг, застосування, ввезення або зберігання в зазначений цілях продукту, що його охороняє патент.
Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 707;