ВИМОГИ, ЩО СТАВЛЯТЬСЯ ДО МАШИН І УСТАТКУВАННЯ
Для підвищення ефективності виробництва будівельних матеріалів потрібно створювати устаткування, яке за техніко-економічними показниками відповідає світовим досягненням, що забезпечує значне підвищення продуктивності праці, економію матеріалів, палива й електроенергії, конкурентоспроможність на зовнішньому ринку.
Устаткування, що створюється, має відповідати показникам, які характеризують його технічний рівень. Найважливішими з них є такі: функціональне призначення, надійність, технологічність, транспортабельність, уніфікація, безпека, ергономічні, естетичні, патентно-правові, екологічні й економічні.
Так, показниками функціонального призначення пічних агрегатів є: спосіб виробництва клінкеру (сухий, мокрий чи комбінований), тип застосовуваного теплообмінника(внутрішньопічний, циклонний, циклонний з декарбонізатором); конструктивні параметри обертової печі (діаметр, довжина, похил, кількість і тип опор, частота обертання, потужність усіх типів приводів); конструктивні параметри інших видів устаткування, що входять до складу агрегату (циклонного теплообмінника, охолодника клінкеру, тягодуттьового пристрою); продуктивність агрегату за клінкером; теплотехнічні й аеродинамічні показники (температура газів і матеріалу в різних точках агрегату, кількість повітря, що надходить з охолодника клінкеру до декарбонізатора), комплектність агрегату тощо.
Проте ці показники не дають змоги оцінити корисний ефект і ефект від експлуатації й порівняти його з кращими вітчизняними і закордонними пічними агрегатами. Тому ефективність устаткування характеризують питомі показники, наприклад, для грубних агрегатів такі: питома продуктивність — відношення продуктивності агрегату до площі футерівки обертової печі (1 кг клінкеру на 1 уг футерівки), питомі витрати теплоти й електроенергії (відповідно у кілоджоулях на 1 кг клінкеру і кіловат-годинах на 1 т клінкеру).
Для підвищення продуктивності праці й ефективності керування технологічними процесами велике значення має автоматизація виробництва. Нині на підприємствах з виробництва в'яжучих будівельних матеріалів упроваджується автоматичне регулювання з використанням засобів локальної автоматики і керування із застосуванням керуючих обчислювальних машин.
Оскільки підприємства з виробництва цементу, як правило, значно різняться за фізико-хімічними властивостями використовуваної сировини, видом застосовуваного палива і проектними особливостями, нове обладнання потрібно створювати відповідно до умов конкретного підприємства. Устаткування має також забезпечувати зручність монтажу на заводі-споживачі.
Створюючи нове устаткування, слід ураховувати витрати на проектування,
виготовлення й експлуатацію, а також економічну ефективність від його впровадження.
Устаткування має бути надійним. Надійність — властивість об'єкта зберігати у часі в установлених межах значення всіх параметрів, що характеризують здатність виконувати потрібні функції в заданих режимах і умовах застосування, технічного обслуговування, ремонтів, збереження і транспортування. Наприклад, обертова піч, вузли якої працюють в умовах впливу високих температур, різних видів спрацювання, великих навантажень, має надійно працювати без поломок і аварій, бути ремонтопридатною, зручною для транспортування від місця виготовлення до місця експлуатації.
На стадії проектування розраховують надійність, міцність, деформацію та інші характеристики устаткування. Надійність устаткування залежить від конструктивного оформлення його вузлів, застосовуваних матеріалів, методів захисту від впливу шкідливих факторів (підвищеної температури, корозії, навантажень), мастильної системи, ремонтопридатності тощо.
Надійність забезпечується в процесі виготовлення устаткування. Вона залежить від якості виготовлення деталей і складання устаткування та його вузлів, методів контролю й випробування готової продукції, можливостей керування ходом технологічного процесу та інших показників.
Усі показники надійності виявляються тільки в процесі експлуатації і залежать від методів і умов технічного обслуговування, ремонту і дотримання правил технічної експлуатації.
При створенні машини зважають на вибір її оптимальної надійності. З одного боку, набутий досвід дає змогу створювати машини з високою надійністю. Проте у цьому разі різко підвищуються витрати па проектування і виготовлення, оскільки збільшуються обсяги проектування, застосовуються високоміцні та дорогі матеріали, ефективні види термічної обробки, вводяться дублюючі вузли, підвищується запас міцності. З другого боку, у разі експлуатації машини з низькими показниками надійності значно збільшуються витрати па ЇЇ технічне обслуговування і ремонт.
Отже, якщо машина не потребує високої надійності, то створюється таке устаткування, що забезпечує максимальну надійність при мінімальних витратах па проектування, виготовлення і експлуатацію з урахуванням його ергономічних і естетичних показників.
Устаткування, що розробляється, має відповідати показникам технологічності, що передбачає витрати матеріалів, засобів, праці й часу на його виготовлення. До цих показників належать трудомісткість продукції, питома металомісткість (наприклад, 1 т металу па 1 т клінкеру за добу), коефіцієнт використання металу, собівартість продукції тощо.
При створенні устаткування значну увагу приділяють ступеню уніфікації. Показники уніфікації характеризують насиченість продукції стандартними, уніфікованими й оригінальними складовими, а також рівень уніфікації щодо інших аналогічних виробів. Наприклад, більшість деталей і вузлів охолодників клінкеру (колосники, підколосникові балки, приводи колосникових решіток, конвеєри збирання просипу) уніфіковані за всіма чи кількома типорозмірами. Це дало змогу значно знизити витрати па їхнє виготовлення й експлуатацію, а також спростити забезпечення запасними частинами.
Для устаткування важливими є показники транспортабельності, які визначають пристосованість його до транспортування, оскільки це устаткування має велику масу і значні розміри, що ускладнює його транспортування. Наприклад, уварені бандажі для потужних печей можна постачати цементним заводам тільки водним транспортом.
Істотним фактором, який визначає конкурентоспроможність устаткування па зовнішньому ринку, є патентно-правові показники, що характеризують патентні захист і чистоту продукції. Створюючи устаткування, слід дотримуватися екологічних показників, які характеризують рівень шкідливих впливів на навколишнє середовище, що виникають під час експлуатації устаткування, наприклад обмеження викидання в атмосферу з нічними газами сполук хлору, сірки.
Щоб убезпечити обслуговуючий персонал у процесі експлуатації устаткування, при його створенні враховують показники безпеки: рівень шуму, вібрацію, запиленість, загазованість, температуру.
Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 1007;