Сучасний стан зовнішньоекономічних зв'язків України
Україна ще молодий суб'єкт зовнішньоекономічних відносин з країнами світу. Знаходячись у складі колишнього СРСР, вона мала обмежені можливості для укладання зовнішньоекономічних контрактів та здійснення експортно-імпортних операцій, не дивлячись на те, що Україна за свої межі реалізовувала значну кількість як промислової, так і сільськогосподарської продукції. Так, у 1989 р. з України експортувалось 10,1 млн т прокату чорних металів, 2,5 млн т чавуну, 4,1млн т вугілля, 1,4 млн т цементу, 1,3 млн т мінеральних добрив, 2,8 млн шт. автомобільних шин, 8,2 тис. піт. автобусів, 88,9 тис. шт. легкових автомобілів, 21,7 тис. вантажних автомобілів, 53,6 тис. шт. тракторів, 50,2 тис. щт. тракторних плугів, 31,2 тис. тракторних сівалок, 44,0 тис. шт. жаток та багато іншої техніки. Всього вивозилось за межі України продукції на суму 74,6 млрд дол. США. Реалізація на експорт такої кількості продукції свідчить про той високий науково-технічний рівень нашої промисловості, який був на той період. Крім того, Україна брала участь у будівництві промислових підприємств, видобутку копалин, підготовці кадрів і наданні інших послуг багатьом країнам світу.
В перші роки незалежності у зв'язку з різким зменшенням обсягів виробництва промислової і сільськогосподарської продукції обсяги експорту і імпорту продукції значно скоротились.
За час незалежності Україна поступово налагодила зовнішньоекономічні стосунки з багатьма країнами світу і за останні роки значно зріс експорт й імпорт продукції, робіт і послуг.
За 1996-2006 роки експорт товарів і послуг збільшився у 2,3 рази із 19,8 млрд. дол. США до 45,9 млрд, дол.. США, в тому числі торгівля товарами у 2,6 рази із 14,4 млрд. дол. США до 38,4 млрд. дол. США, а послугами у 1,4 рази із 4,7 до 7,5 млрд. дол. США.
За цей же період у 2,5 рази збільшився імпорт продукції і послуг в країну із 19,4 млрд. дол. США до 48,8 млрд. дол. США, а імпорт товарів в країну зріс у 2,4 рази із 18,6 млрд. дол. США до 45 млрд. дол. США.
Характерно, що за 2004-2006 роки імпорт товарів та послуг перевищує експорт на 3 млрд. дол. США, в тому числі імпорт товарів більше експорту на 6,6 млрд. дол. США, що є тривожним для економіки України.
Помінялась і структура експорту і імпорту товарів та послуг. Якщо в 1996 р. на експорт товарів приходилось 72,4%, то в 2006 р. — 86,3%, а імпорту товарів відповідно 95,9 і 94,3%.
В Україні заборонено:
- експорт з території України предметів, які становлять національне, історичне або культурне надбання українського народу, що визначається згідно із законами України;
- імпорт або транзит будь-яких товарів, про які заздалегідь відомо, що вони можуть завдати шкоди здоров'ю або становити загрозу життю населення і тваринного світу або призвести до навколишнього середовища;
- експорт та імпорт товарів, які здійснюються з порушенням прав інтелектуальної власності.
Товари, що імпортуються на територію України, підлягають обов'язковій сертифікації на предмет їх відповідності фармакологічним, санітарним, фітосанітарним, ветеринарним та екологічним нормам.
Серед країн, куди експортувалася наша продукція у 2006 р., то 33,0% її на суму 12,7 млрд дол. вивозиться до країн СНД, а безпосередньо до Російської Федерації — 22,5%. Із тієї продукції, яка експортується в країни СНД, 68,3% приходилось на Російську Федерацію, 6,5% вивозилось до Казахстану, 4,8% — в Республіку Білорусь.
В структурі вартості експорту на інші країни світу прихо-диться 67%, в тому числі: на країни Європи — 32,9%, з них на Німеччину — 3,3%; на країни Азіатського континенту — 21,2%, з них на Китай — 1,4%; на Американський континент реалізується нашої продукції лише 6,6%, а безпосередньо до США - 3,2%.
Що стосується імпорту, то в 2006 р. 44,8% його надходить із країн СНД, а безпосередньо із Російської Федерації 30,6%. На Туркменістан приходиться 7,8% імпорту, на Білорусь — 2,8% і на Казахстан — 2,1%. Із країн колишнього Радянського Союзу на Російську Федерацію приходиться 68,3% імпорту і з цим не можна не рахуватись.
Решта імпорту (55,2%) приходиться на інші країни світу, в тому числі 9,5% — на Німеччину (переважно автомашини); 5,1% — на Китай, звідки завозиться продукція легкої промисловості; 0,9% — на Африканський континент, звідки, в основному, завозиться продукція субтропічного землеробства.
Американський континент представлений у імпорті слабо, лише 3,2%, а на США приходиться 2,0%. До нашої країни із СІЛА завозиться в основному продукція тваринництва.
В перспективі набуватимуть подальшого розвитку економічні зв'язки з нафтодобувними країнами — Мексикою, Південноафриканською Республікою, Іраном та Іраком.
У загальному обсязі експорту товарів в 2006 р. 42,8% приходиться на метали та вироби з них. Від реалізації цієї продукції країна отримувала 16,4 млрд дол. валютних надходжень (табл. 20.4). За обсягами реалізації на другому місці мінеральні продукти, яких у 2006р. реалізовано на 3,9 млрд дол., що становить 10,1% надходжень від експорту. Від реалізації транспортних засобів та шляхового обладнання отримано 2,1 млрд дол., понад 4,3 млрд дол. надходжень,отримано від реалізації готових харчових продуктів і продуктів рослинного походження, а також жирів і олій рослинного та тваринного походження, 0,6 млрд дол. США валютних надходжень отримано від експорту живих тварин і продукції тваринного походження.
Що стосується імпорту продукції в країну, то на закупівлю мінеральних продуктів (нафтопродукти і природний газ) витрачено 13,5 млрд дол. США та 5,1 млрд дол. США — на завезення транспортних засобів і шляхового обладнання, 5,6% виплачено за полімерні матеріали, пластмаси і каучук, 3,6% — за готові харчові продукти, 1,9% — за продукти рослинного походження, 1,4% — за живі тварини і продукти тваринного походження та ін.
Велике значення для розвитку країни має її участь в міжнародній інвестиційній діяльності. Для України особливо важливе залучення прямих іноземних інвестицій. На початок 1996 р. в економіку України було залучено прямих інвестиції на суму 897 млн дол., а на початок 2007 р. — 21186 млн дол.
Однією з форм міжнародного співробітництва є утворення спеціальних (вільних) економічних зон (СЕЗ), У таких зонах встановлюється пільговий режим для іноземних інвесторів — зниження або скасування податкових ставок на певний період, ліквідація митних податків на експорт та імпорт та інші. СЕЗ утворюються для розвитку пріоритетних галузей економіки і для пожвавлення економіки регіонів, що відстають у розвитку.
В Україні створено такі спеціальні економічні зони і встановлено спеціальні режими інвестування територій:
- "Порт-франко" (Одеса);
- "Рені" (на півдні Одеської області);
- експериментальна економічна зона "Сиваш" (Автономна Республіка Крим);
- спеціальний режим інвестиційної діяльності в Автономній Республіці Крим;
- спеціальна економічна зона "Донецьк";
- спеціальна економічна зона "Азов" (м. Маріуполь);
- спеціальний режим інвестицій в Донецької області;
- спеціальний режим інвестицій в м. Харків;
- спеціальна економічна зона "Славутич";
- спеціальна економічна зона "Закарпаття".
Створення спільних підприємств — одна із форм економічного співробітництва України із зарубіжними країнами. Ці підприємства діють самостійно, наділені широкими правами для здійснення експортних та імпортних операцій. Спільні підприємства погоджують ціни на спільно вироблену продукцію і укладають відповідні контракти, їх прибуток розподіляється між учасниками пропорційно вкладу в статутний фонд.
У 2006 р. на території України діяло понад 4,5 тис. спільних підприємств. За участю фірм США створено 120 спільних підприємств, Німеччини — 40, Австрії — 22 та ряду інших країн. Найбільше їх у м. Києві (204) та Одеській області (143).
Різними є профілі спільних підприємств. Так, львівське виробниче об'єднання "Конвеєр" і болгарсько-угорське товариство "Інтрасмаш", а також гомельське виробниче об'єднання Тідро-автоматика" та завод "Данувія" (Угорщина) уклали договір про прямі зв'язки щодо спільного проектування і виробництва автоматизованих транспортно-складських систем і засобів гідроавто-матики.
Налагоджуються прямі стосунки Міністерства сільського господарства і продовольства України із зарубіжними фірмами. Заслуговує уваги співробітництво з фірмою ВА5Р (ФРН) у галузі впровадження інтенсивної технології виробництва сої на основі застосування хімічних препаратів фірми.
Перспективним напрямком розширення зовнішньоекономічних зв'язків є створення спеціальних зон "вільного від приємництва" на території України. Вільні економічні зони в Україні з часом сприятимуть прискоренню розвитку іноземного капіталу.
Значним резервом надходження валют до України може стати міжнародний туризм. Нині ми приймаємо в себе близько 0,3 млн іноземних туристів, або 0,8% світової їх кількості, хоч реально могли б обслуговувати в десять разів більше і отримувати близько 1 млрд доларів прибутку. Основними центрами туризму можуть стати міста Київ, Львів, Харків, Одеса та узбережжя Чорного й Азовського морів.
Велика надія покладається на транзитні залізничні, автомобільні, повітряні перевезення та на транспортування через нашу територію нафти та газу. В 2006 р. ці види послуг дали до державної скарбниці надходжень в сумі 2,1 млрд доларів США. Впорядкувавши залізничні шляхи, автошляхи та аеродроми, забезпечивши безпеку перевезення вантажів і пасажирів, можна стати привабливою транспортною країною, що підніме авторитет країни в світі та у 1,5-2 рази збільшить розмір прибутку від цих видів діяльності.
Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 1436;