Засоби гасіння та виявлення пожеж

 

Існує чотири основні способи гасіння процесу горіння рис. 4.5. Зазвичай механізм горіння має комбінований характер, при якому мають місце одночасно кілька способів припинення процесу горіння.

Рис. 8.5. Основні способи припинення горіння

Речовини, що мають фізико-хімічні властивості, які дозволяють створити умови для припинення горіння називають вогнегасники речовинами. Вони повинні володіти високим ефектом гасіння при відносно малій їх витраті, бути дешевими, та безпечними у застосуванні, не заподіювати шкоди матеріалам, предметам і навколишньому середовищу.

У відповідності зі способами припинення горіння пожеж вогнегасильні речовини підрозділяються на: охолоджуючі, розбавлені речовини, ізолюючі, інгібіруючі.

До основних речовин для гасіння пожеж відносять: воду, хімічну і повітряно-механічну піни, водяні розчини солей, інертні і непальці гази, водяну пару, галоїди, сухі порошки.

Водуможна застосовувати в суміші чи самостійно з різними хімікатами. Вода характеризується великою теплоємністю, що забезпечує відвід тепла з важкодоступних місць, високою транспортабельністю, хімічною нейтральністю та не отруйністю. До недоліків води слід віднести її замерзання, наслідком чого можуть стати розрив пожежних рукавів і поломка насоса; Воду не можна використовувати для гасіння легкоспалахуючих рідин із щільністю менше одиниці (бензин, гас, ацетон, спирти, олії, ефір і т.п. }. Крім того, водою не можна гасити електромережі й електроустановки, що знаходяться під напругою, тому що струмінь води є провідником і може викликати поразку електричним струмом.

Хімічна пінаутворюється при взаємодії лужного і кислотного розчинів у присутності піноутворювачів. При цьому виділяється газ (діоксид вуглецю). Пухирці газу обволікаються водою з піноутворювачем, і в результаті створюється піна, що може довго залишатися на поверхні рідини. Основний спосіб впливу на горіння – ізоляція вогнища. Додатковий - охолодження за рахунок води. Повітряно-механічна піна– це суміш повітря (-90 %), води (-9,7 %) і піностворювача (-0,3 %). Характеристикою піни є кратність відношення обсягу отриманої піни до обсягу вихідних речовин (звичайна кратність піни - до 20).

Інертні гази(азот, аргон, гелій, діоксид вуглецю) знижують концентрацію кисню у вогнищі горіння і гальмують інтенсивність горіння. Концентрація інертних газів для гасіння пожеж у закритому приміщенні складає 31-36 % до обсягу приміщення.

Водяні розчини солейвідносяться до числа рідких засобів для гасіння пожеж. Застосовуються розчини бікарбонату натрію, хлоридів кальцію та ін. Солі, випадаючи з водяного розчину, утворюють на поверхні палаючої речовини ізолюючі плівки, що віднімають теплоту.

Дія галоїдівзаснована на хімічному гальмуванні реакції горіння. Застосовуються марки: 3,5; 4НД; 7; СЖБ, БФ і інші (цифри 3, 5 і 7 означають, що ці склади в 3, 5 і 7 разів ефективніше діоксида вуглецю). Основний спосіб впливу на горіння - інгібірування, додатковий - розведення.

Порошки- це дрібно роздрібнені мінеральні солі з різними добавками, що перешкоджають їхньому злежуванню. Порошки для гасіння пожеж діляться на порошки загального та спеціального призначення. Порошки загального призначення застосовуються для гасіння пожеж класів А, В, С і електроустаткування під напругою. Порошки спеціального призначення застосовуються для гасіння пожеж металів, що займаються.

Рис. 8.6. Класифікація засобів пожежогасіння

 

До первинних засобів пожежогасіння відносять: вогнегасники, внутрішні пожежні крани, пожежний інвентар, немеханізований інструмент. До установок пожежної сигналізації відносять: сповіщувачі, обладнання звукової і світлової сигналізації. До пожежних машин відносять: пожежні автомобілі, пожежні авіаційні засоби, пожежні плавзасоби, та інше.

 

 








Дата добавления: 2015-12-08; просмотров: 2061;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.