Моделювання електростатичного поля та вивчення його властивостей
Метод моделювання плоско паралельного поля.
Властивості електростатичного поля і стаціонарного електричного поля в провідному середовищі описують однакові рівняння. Ця математична аналогія дає можливість замінити складне експериментальне вивчення структури і властивостей електростатичного поля простими і більш точними вимірюваннями відповідних їм стаціонарних електричних полів в слабо провідному середовищі. Вивчати властивості електростатичного поля вигідно на прикладі плоскопаралельного поля, коли вимірювання потенціалу або напруженості проводиться тільки в одній з площин.
Створити таке поле можна, наприклад, за допомогою циліндричного конденсатора або рівномірно зарядженого нескінченного тонкого циліндра з лінійною густиною заряду . Розрахунок такого поля приведений в розділі 2.3.
Опис приладів
Моделлю плоскопаралельного електростатичного поля служить лист електропровідного паперу однакової товщини h , по якому протікає постійний струм між електродами Е11 і Е22,рис. 2.12а . Ці електроди контактують з електропровідним папером і імітують електроди безмежно довгого циліндричного конденсатора і точкові заряди
Коли струм встановиться, структура електричного поля в моделі буде аналогічною до структури електростатичних полів у вакуумі безмежно довгого циліндричного конденсатора і двох точкових зарядів (залежно від форми електродів). Стаціонарне електричне поле в електропровідному папері буде плоско паралельним, а поверхня паперу – площиною вектора .
Вимірювання на такій моделі можна проводити як за допомогою двох окремих електродів, під’єднаних до гальванометра чи вольтметра, так і за допомогою подвійного зонда (див. рис. 2.12, б), виконаного з прозорого органічного скла. Між вістрями електродів, які закріплені в склі на постійній відстані , проведена стрілка, а центр зонда позначений перпендикулярною рискою до стрілки. Подвійний зонд дає можливість вимірювати в площині електропровідного паперу складову вектора в будь-якому напрямі. Дійсно:
,
де , - потенціали поля в точці дотику відповідно першого та другого вістря зонда; - відстань між вістрями зонда, яка підбирається так, щоб в цьому проміжку значення Еl було постійним.
Покази гальванометра в даному випадку будуть пропорційними різниці потенціалів . Це означає, що при постійній відхилена стрілка гальванометра дає безпосереднє значення складової напруженості електростатичного поля ( у відносних одиницях ) у даній точці поля. При вимірюванні центр зонда розміщується над досліджуваною точкою поля. Складова напруженості визначається для напряму, в якому розміщена стрілка зонда. На моделі проводять контури, які охоплюють або не охоплюють додатний внутрішній електрод, (див. рис.2.12, а). Для зручності вимірювань контури розбивають на елементарні ділянки , середини яких позначають точками. Додатному значенню складової напруженості відповідає відхилення стрілки гальванометра вправо, від'ємному - вліво.
Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 2780;