Бухгалтерські рахунки, їх будова. Види рахунків та їх взаємозв'язок з балансом.
Бухгалтерський рахунок— це спосіб економічного групування і поточного відображення активів, зобов'язань і власного капіталу підприємства з метою визначення змін (збільшення або зменшення), які відбулися з ними, і контролю за здійсненими господарськими операціями і процесами.
По своїй формі бухгалтерський рахунок — це двостороння таблиця: ліва частина рахунку називається дебетом, права – кредитом. Термін «дебет» означає з латинського — винен, «кредит» |- вірити.
Рахунок складається з таких частин: залишок (сальдо), оборот за дебетом, оборот за кредитом.
Залишок(сальдо) — сума коштів, що є на певному рахунку на момент спостереження.
Оборотомназивається підсумок усіх відображених на рахунку господарських операцій окремо по дебету і кредиту, без внесення до нього підсумку початкового залишку (сальдо).
Оборот за дебетом — сума записів операцій по дебету.
Оборот за кредитом — сума записів операцій по кредиту.
При відкритті бухгалтерського рахунку в його заголовку вказують найменування рахунку і відображають залишок на початок місяця (сальдо) - початкову величину окремого виду активів, капіталу, зобов'язань.
Впродовж місяця на рахунку відображатимуться господарські операції по дебету і кредиту.
В кінці місяця на рахунку підсумовують оборот за місяць за дебетом і кредитом і визначають залишок на кінець місяця, який переходить на наступний місяць як початковий залишок.
Залишок на кінець звітного періоду є різницею між підсумками записів по дебету і по кредиту рахунків і враховує зміни на рахунку на кінець звітного періоду. За відсутності залишку рахунок вважається закритим.
Практично залишки визначаються на рахунках на початок і кінець звітного місяця, проте їх можна визначити і на будь-яку дату.
Від слова «дебет» утворений вираз «дебетувати рахунок», тобто записати суму господарської операції за дебетом рахунку, а від слова «кредит» — «кредитувати рахунок», тобто записати суму господарської операції за кредитом рахунку.
Перелік рахунків бухгалтерського обліку, їх призначення, порядок відображення на рахунках об'єктів обліку визначено в нормативних документах — Плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій і в Інструкції його використання , затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада в 1999 р. № 291 і введених в дію з 1 січня 2000 року.
Рахунки бухгалтерського обліку поділяють на активні, пасивні і активно-пасивні. Свою назву рахунку отримали від назви сторін балансу.
Активні рахункипризначені для обліку і контролю за наявністю і рухом активів підприємства, за їх змістом і розміщенням. Активні рахунки відображають зміст активної частини балансу, відкривають їх на підставі статей активу балансу.
Перший запис — початковий залишок (сальдо) в активному рахунку, як правило, позначається у дебеті, тобто у лівій частині рахунку, який пояснюється розташуванням активу в лівій частині балансу.
Збільшення об'єкту обліку на активному рахунку записується за дебетом, а зменшення за кредитом. (Приклад)
Залишок (сальдо) на кінець місяця активного рахунку визначається за формулою:
СК =СП + Дт - Кт
де СК — сальдо на кінець місяця;
СП — сальдо на початок місяця;
Дт — оборот за дебетом рахунку;
Кт — оборот за кредитом рахунку.
До активних рахунків відносяться: 10 «Основні засоби»; 20 «Виробничі запаси»; 23 «Виробництво»; 26 «Готова продукція»; 28 «Товари»; 30 «Каса»; 31 «Рахунки в банках»; 37 «Розрахунки з різними дебіторами» і інші рахунки.
Схему запису на активних рахунках можна подати так:
Дт Активний рахунок Кт | |
СП — залишок ресурсів на початок місяця | Зменшення ресурсів (-) |
Збільшення ресурсів (+) | |
оборот за місяць | оборот за місяць |
СК - залишок ресурсів на кінець місяця |
Пасивні рахункипризначені для обліку і контролю за наявністю і рухом капіталу, зобов'язань підприємства.
Вони відображають зміст пасивної частини балансу. Відкривають рахунки на підставі статей пасиву балансу.
Початковий залишок (сальдо) на пасивному рахунку, як правило, записується по кредиту, тобто в правій частині рахунку, який пояснюється розташуванням пасиву в правій частині балансу.
Збільшення об'єкту на пасивному рахунку відображається в кредиті рахунку, а зменшення — в дебеті. Можна зробити вивід, що порядок запису на пасивних рахівницях протилежний запису на активних рахівницях.
(Приклад)
Залишок (сальдо) на кінець місяця пасивного рахунку визначається по формулі:
СК = СП + Кт - Дт
Прикладами пасивних рахунків можуть бути такі: 40 «Статутний капітал»; 42 «Додатковий капітал»; 43 «Резервний капитал»; 63 «Розрахунки з постачальниками і підрядчиками» і так далі
Дт Пасивний рахунок Кт | |
СП - залишок капіталу зобов'язань на початок місяця | |
Зменшення капіталу зобов'язань (-) | Збільшення капіталу зобов'язань (+) |
оборот за місяць | оборот за місяць |
СК — залишок на кінець місяця |
Активно-пасивні рахунки— це рахунки, які призначені для одночасного обліку ресурсів підприємства по складу, розміщенню і за джерелами їх освіти.
На цих рахунках залишок (сальдо) може бути дебетовим або кредитовим. Якщо на активно-пасивному рахунку сальдо буде по дебету, то його призначення як активного рахунку, якщо ж по кредиту, то його призначення як пасивного рахунку.
Прикладами активно-пасивних рахунків можуть бути такі: 44 «Нерозподілений прибуток (непокриті збитки)»; 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», 79 «Фінансовірезультати».
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 1169;