Послідовність дій під час виконання процедур. Догляд за шкірою тяжкохворих
Догляд за шкірою тяжкохворих
1. Поясніть хворому суть процедури і отримайте його згоду, надягніть гумові рукавички.
2. У разі потреби підстеліть під хворого клейонку.
3. Полотняну серветку змочіть теплою водою з оцтом, відіжміть і протріть шкіру в такій послідовності: обличчя, за вухами, шию, передню частину грудної клітки, живіт, руки, спину, сідниці, стегна, гомілки, ступні. Серветку періодично прополіскуйте в чистій воді.
4. Особливу увагу зверніть на складки шкіри, місця посиленого потовиділення, статеві органи, ділянку шкіри навколо відхідника.
5. Обмивання шкіри здійснюйте послідовно й одразу ж ретельно протирайте її чистим сухим рушником, щоб хворий не застудився. За необхідності можете використати мило, 40 % розчин етилового спирту, одеколон.
6. За наявності попрілостей протріть їх обережно м'яким тампоном, зволоженим блідо-рожевим розчином калію перманганату, висушіть шкіру, промокаючи її серветкою, і припудріть дитячою при-сипкою або тальком. Час від часу ці ділянки можна змащувати 1 % розчином діамантового зеленого, а потім припудрювати. Часткове оброблення шкіри тяжкохворим здійснюйте щоденно вранці та ввечері.
Профілактика пролежнів
1. Змінюйте положення хворого кожні 2 год, перевіряючи стан ділянки шкіри, на яку діє тиск.
2. Стежте за білизною хворого. Білизна повинна бути чистою, сухою, без складок і крихт.
3. Надайте хворому такого положення, щоб маса тіла була рівномірно розподілена, тобто, щоб на кожну частину тіла діяв рівномірний тиск. Для цього слід використати спеціальні пристосування і ліжка з надувними матрацами, протипролежневі установки або звичайні подушки. Під головний кінець підкладіть плоско одну подушку, другу подушку під кутом 45° покладіть на першу. З боків під руки також покладіть подушки. Під кисті рук і під ноги підкладіть маленькі подушечки.
4. Під ділянки можливого утворення пролежнів підкладіть бавовняну торбинку, наповнену просом.
5. Двічі на день обробляйте шкіру.
6. Стежте за регулярністю випорожнень хворого, запобігайте і лікуйте нетримання сечі і калу.
7. Забезпечте збалансоване харчування хворого, їжа повинна містити вітаміни групи В і С, азот, сірку, фосфор і кальцій, які позитивно впливають на кровообіг.
8. Розвивайте у хворого навички самодопомоги, заохочуйте його до самостійних дій, використовуючи перекладини над ліжком або поручні, щоб хворий міг самостійно змінювати положення в ліжку, а за можливості підніматись і вставати.
9. Навчіть родичів і людей, які доглядають за хворим, елементів правильного догляду.
10. Місця можливого утворення пролежнів протирайте тампоном або серветкою, змоченою одним із наведених розчинів: 10 % розчин камфорного спирту, 1 % розчин саліцилового спирту, 40 % розчин етилового спирту, слабкий розчин оцтової кислоти (1 столова ложка столового оцту на 1 склянку води).
11. Зніміть гумові рукавички, вимийте і висушіть руки.
Оброблення та лікування пролежнів
1. Початкові пролежні в стадії мацерації обмийте холодною перевареною водою з милом, висушіть, протріть 70 % розчином етилового спирту і припудріть тальком.
2. У разі почервоніння шкіри періодично розтирайте її сухим рушником для поліпшення кровообігу та змажте 5 % розчином калію перманганату.
3. Пухирі змажте 1 % розчином діамантового зеленого, потім накладіть суху асептичну пов'язку.
4. У випадку некрозу змертвілі тканини видаляють, рану закривають стерильною серветкою, змоченою розчином фурациліну 1:5000. У міру очищення рани накладають мазеві пов'язки (10 % синтоміцинова мазь, 10 % стрептоцидова мазь, мазь Вишневського).
Запам'ятайте! У таких хворих занесення інфекції може призвести до сепсису і стати причиною смерті. Виникнення пролежнів у хворих є незаперечним свідченням поганого догляду.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 676;