Землемірні стрічки та рулетки. Вимірювання ліній на місцевості.
ПРОСТІ ПРИЛАДИ ДЛЯ ВИМІРЮВАНЬ НА МІСЦЕВОСТІ
(частина 1)
Землемірні стрічки та рулетки. Вимірювання ліній на місцевості.
Для топографо-геодезичних та вишукувальних робіт застосовується земелемірна стрічка (фото 5.1). Вона виготовлена зі стальної полоси 1 довжиною 20, 24, 30 або 50 м. На кінцях стрічки нанесені штрихи 2. У вирізи 3 на стрічці біля штрихів вставляють шпильки, фіксуючи на місцевості виміряні довжини. При вимірюванні стрічку розтягують за ручки 4. Метри на стрічці позначені латунними пластинками, півметрові поділки – заклепані, дециметрові – отворами. Відраховують по стрічці з точністю до см ,поділяючи дециметрові поділки на око. В комплект входить 5 або 10 шпильок.
На фото 5.2 показана 50-метрова рулетка на хрестовині типу РК-50.
Цифра в позначенні типу рулетки означає номінальну довжину в метрах!
В залежності від конструктивних особливостей, рулетки поділяються на декілька видів, зокрема, рулетки стальні (прості) – РС-2, РС-5, РС-10; рулетки на хрестовині – РК-50, РК-70, РК-100; рулетки гірські – РГ-20, РГ-30, РГ-50 і т.п. Поділки на рулетках, здебільшого, нанесені через 1 мм. Цифри підписані біля кожної дециметрової та метрової поділок.
Для вимірювання ліній часто застосовують також лазерні рулетки.
Наведемо деякі технічні характеристики лазерної рулетки Leica DISTOTMA5
Дальність вимірювання (з використанням візирної пластини) | до 200м |
Точність вимірювання до 30м до 200м | ± 2мм ± 10 мм |
Найменша одиниця вимірювання | 1мм |
Діаметр лазерної плями на відстані | 10м-6мм; 50м-30мм; 100м-60мм |
Вмонтований оптичний візир | 2-х кратне збільшення |
Термін служби елементів живлення Тип АА 2х1,5v | до 10 000 вимірювань |
Габаритні розміри | 148х64х36 мм |
Маса | 241 г |
Температурний діапазон експлуатації | від - 10оС до + 50оС |
Окрім цього прилад має різьбовий отвір для штатива і вмонтований циліндричний рівень. Прилад може обчислювати відстані, використовуючи алгоритм теореми Піфагора, а саме непрямі вимірювання – визначення відстані за двома і трьома точками, а також висоти за трьома точками. В меню прилада є функції збереження констант, виклик константи із пам’яті, зміна значення виміру, таймер, додавання та віднімання результатів, а також спеціальні функції – обчислення площ, об’ємів і таке інше.
Для прямого вимірювання лінії прилад може встановлюватися на штативі. За допомогою оптичного візира лазерний промінь спрямовується на обєкт або марку, до якої вимірюється відстань. При першому натисканні клавіші ON/DIST(ввімкнення) можна спостерігати лазерну пляму на візирній марці, при другому – на екрані з’явиться шукана довжина лінії. Для отримання декількох результатів виміру лінії достатньо щоразу натискати згадану клавішу і при цьому на екрані зберігатимуться 4 значення довжини.
Для вимкнення приладу належить натиснути та трохи потримати клавішу CLEAR/OFF до звукового сигналу.
При роботі з приладом належить строго дотримуватися правил з техніки безпеки та не допускати:
· прямого наведення приладу на Сонце
· вимірювання у місцях підвищеної небезпеки без належних мір застереження (наприклад, вимірювання на дорогах, будмайданчиках і т.п.), де можуть проводитися вибухові роботи
· використання приладу поблизу авто- і газозаправних станцій, хімзаводів і в зонах з потенційно вибухонебезпечним середовищем
· спостереження лазерного променя біноклями та іншими оптичними приладами.
Перед початком лінійних вимірювань проводять компарування стрічок та рулеток.
За еталон, або компаратор приймають відрізки ліній на місцевості або в лабораторії, довжини яких відомі з високою точністю, близько 1 : 100 000. Знаючи точну довжину компаратора і вимірявши його довжину при допомозі стрічки (рулетки), що перевіряється, визначають поправку за компарування та дійсну довжину стрічки (рулетки):
(5.1)
кількість укладень стрічки, або
(5.2)
Для попереднього компарування можна порівняти довжину стрічки з довжиною прокомпарованої стрічки або рулетки. Для цього на підлозі приміщення або на рівній ділянці укладають стрічку і прокомпаровану стрічку так, щоб початкові штрихи збігалися. Розбіжність між кінцевими штрихами вимірюють лінійкою з міліметровими поділками. Виміряна таким чином величина і буде поправкою стрічки за компарування.
Лінію вимірюють в прямому та зворотньому напрямах між точками 1-2 місцевості (див. рис.5.3).
Завдання 1: Самостійно законспектувати процес вимірювання лінії.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
Довжина лінії, що виміряна 20-ти метровою стрічкою, обчислюється за формулою:
, (5.3)
де - число передач шпильок; - число шпильок, що залишилось у заднього робітника; – номінальна довжина стальної стрічки; - довжина доміру(залишок).
Якщо довжина стрічки відрізняється від номіналу , то вводять поправку за компарування стрічки . В такому випадку довжина лінії обчислиться за формулою
, (5.4)
де - поправка за компарування стрічки; - поправка у виміряну довжину лінії за різницю температур при компаруванні і вимірюванні лінії.
Якщо виявиться, що довжина стрічки більша від номінальної на , то результат вимірювання лінії збільшиться на , де N – кількість укладень стрічки, і, навпаки, якщо довжина стрічки менша від номінальної на , то результат зменшиться на . Для 20-ти метрової стрічки кількість укладень стрічки N отримаємо з (5.3)
,
або розділивши виміряну довжину лінії S на 20.
Приклад: Довжина стрічки менша від номінальної на 5 мм, а результат виміру довжини лінії складає 384,25 м. Тоді поправка, яку необхідно ввести у цей результат виміру з від’ємним знаком, буде:
≈ 0,1м. Тобто 384,25м – 0,1м = 384,15м.
Температурна поправка обчислюється за формулою
, (5.5)
де = 0,0000125 – коефіцієнт лінійного розширення сталі; - середня температура, при якій проводились виміри; - температура при компаруванні стрічки; - довжина лінії без введення поправок за компарування.
Точність вимірювання лінії 20-ти метровою стрічкою характеризується середніми відносними помилками:
· при середніх умовах – 1:2 000,
· при сприятливих – 1 : 3 000;
· при несприятливих – 1 : 1 000
Завдання 2: Визначити довжину лінії , що виміряна 20-ти метровою стрічкою, коли відомо:
; ; ;
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 3660;