Г Л О С А Р І Й
Бенефіціар -юридична особа, яка отримує кошти міжнародних фінансових організацій в рамках інвестиційного проекту.
Бухгалтерський баланс бюджетної установи – це звіт про стан засобів установи, що відображає її активи, капітал та зобов'язання у синтезованому вигляді на певну дату. За складом статей, їх групуванням за розділами баланс бюджетної установи значно відрізняється від балансів виробничих або торгівельних підприємств, що працюють на засадах самоокупності та самофінансування, і має за мету не розкриття інформації для зовнішніх користувачів про фінансовий стан установи, а забезпечення контролю та аналізу використання коштів загального і спеціального фондів
Бухгалтер – це особа, яка пов'язана з бюджетною установою трудовими відносинами, що передбачають належне виконання покладених на особу посадових обов'язків.
Бухгалтерська служба ( бухгалтерія) –це самостійний структурний підрозділ апарату управління, який здійснює ведення бухгалтерського обліку бюджетної установи. Структура та штатна чисельність бухгалтерії, як і усієї бюджетної установи, затверджується вищою установою.
Бюджет –план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Бюджети місцевого самоврядування – бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань.
Бюджетна класифікація – єдине систематизоване згрупування доходів, видатків та фінансування бюджету за ознаками економічної сутності, функціональної діяльності, організаційного устрою та іншими ознаками відповідно до законодавства України та міжнародних стандартів.
Бюджетний облік – бухгалтерський облік виконання бюджету і кошторисів бюджетних установ.
Бюджетна програма – систематизований перелік заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети та завдань, виконання яких пропонує та здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.
Бюджетні рахунки – рахунки, які відкриваються в органах Державного казначейства для зарахування надходжень, здійснення операцій клієнтів з бюджетними коштами та здійснення операцій, пов'язаних з обслуговуванням зовнішніх і внутрішніх боргових зобов'язань, загальнодержавних видатків, а також рахунки для обліку із фінансування з бюджетів.
Бюджетна система України - сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного і адміністративного – територіальних устроїв і врегульована нормами права.
Бюджетна установа – орган, установа чи організація, визначена Конституцією України ( 254 к/96-ВР), а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи іншими органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.
Бюджетне асигнування – повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення та взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету.
Бюджетне зобов'язання – будь - яке здійснене відповідно до бюджетного до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Бюджетне призначення – повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів Бюджетним Кодексом України, законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Бюджетний запит – документ, підготовлений розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідними обrрунтуваннями щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для його діяльності на наступний бюджетний період.
Валютний курс - співвідношення грошової одиниці України до грошової одиниці іншої країни, встановлене Національним банком України.
Валюта звітності – грошова одиниця України.
Видатки бюджету – кошти, що спрямовуються на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом, за винятком коштів на погашення основної суми боргу та повернення надміру сплачених до бюджету сум.
Витрати бюджету – видатки бюджету та кошти на погашення основної суми боргу.
Головні розпорядники бюджетних коштів – бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 Бюджетного Кодексу України отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.
Державний борг – загальна сума заборгованості держави автономної Республіки Крим чи місцевого самоврядування), яка складається з усіх випущених і непогашених боргових зобов'язань держави, включаючи боргові зобов'язання держави, що вступають в дію в результаті виданих гарантій за кредитами, або зобов'язань, що виникають на підставі законодавства або договору.
Дефіцит бюджету – перевищення видатків бюджету над його доходами.
Доходи бюджету – усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі.
Єдиний казначейський рахунок – це система бюджетних рахунків органів ДКУ в установах банків, на які зараховуються надходження до державного бюджету і з яких органи ДКУ здійснюють платежі безпосередньо на користь суб'єктів господарської діяльності, які виконали або надали послуги розпорядникам бюджетних коштів та оплачують інші видатки бюджетних установ як у безготівковому порядку, так і готівкою.
Загальний фонд – це державні кошти, що надійшли на рахунок бюджетної установи загального фонду державного або місцевого бюджету згідно її утримання, які ще називають асигнуваннями (фінансуванням) з державного бюджету.
Запаси – це оборотні активи у матеріальній формі, які належать установі та забезпечують її функціонування і будуть використані, як очікується, протягом одного року.
Кошторис витрат - основний плановий і фінансовий документ, який визначає обсяги, цільові напрямки та поквартальний розподіл коштів, що виділяються з бюджету на утримання установи. Передбачені у кошторисах асигнування є граничними і витрачання коштів понад ці суми не дозволяється.
Кошторисне фінансування – забезпечення державними грошовими коштами установ і організацій соціально – культурної сфери, оборони, органів державного управління.
Лімітна довідка про бюджетні асигнування - це документ, який містить затверджені бюджетні призначення та їх помісячний розподіл, а також інші показники, що згідно із законодавством повинні бути визначені на основі нормативів і видається відповідно Мінфіном, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, місцевим фінансовим органом, головним розпорядником.
Одержувачі бюджетних коштів - це підприємства, госпрозрахункові організації, громадські та інші організації, що не мають статусу бюджетної установи, але одержують кошти із бюджету як фінансову підтримку або уповноважені органами державної влади на виконання загальнодержавних програм, надання послуг безпосередньо через розпорядників.
Основні засоби бюджетної установи- це матеріальні цінності, які використовуються у діяльності установи протягом періоду, що перевищує один рік, і вартість яких поступово зменшується у зв'язку з фізичним та моральним зносом.
Профіцит бюджету – перевищення доходів бюджету над його видатками.
Позабюджетні надходження– грошові кошти, отримані від юридичних і фізичних осіб як плата за надані послуги, реалізовану продукцію, як гуманітарна, спонсорська, шефська допомога.
План асигнувань - це помісячний розподіл видатків, затверджених у кошторисі на бюджетний період, який є його невід'ємною частиною.
Спеціальні кошти –це доходи бюджетних установ і організацій, які вони отримують від надання платних послуг, виконання робіт, реалізації продукції або іншої діяльності, що провадиться на підставі відповідних нормативно-правових актів і використовують за цільовим призначенням згідно з кошторисом доходів і видатків установи.
Спеціальний фонд – це надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством України, а також кошти, перераховані бюджетним установам для виконання окремих доручень, внески, гранти та дарунки.
Стипендія – це грошове забезпечення, що регулярно надається особам, які навчаються на денних відділеннях вищих навчальних закладів, а також особам, які проходять підготовку в аспірантурі та докторантурі, незалежно від інших виплат, передбачених законодавством України.
Субвенції, одержані з інших бюджетів, - це кошти, виділені з бюджету іншого рівня органами державної влади, що утримуються за рахунок державного бюджету, для виконання делегованих законами України повноважень органів місцевого самоврядування, або інших, визначених законодавством, функцій.
Реципієнт – бюджетна установа, яка безпосередньо одержує міжнародну технічну допомогу згідно з проектом ( програмою).
Розпорядники бюджетних коштів – бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.
Фінансування бюджету- надходження та витрати у зв'язку із зміною обсягу боргу, а також зміною залишку готівкових коштів по бюджету, які використовуються для покриття різниці між доходами і видатками бюджету.
Фінансові зобов'язання - зобов'язання розпорядника коштів бюджету сплатити гроші за одержані товари ( послуги) або інші ідентичні операції на виконання зобов'язань чи відповідно до первинних фінансових документів.
Централізована бухгалтерія – найбільш поширена форма організації обліку в бюджетних установах. Вона створюється за відомчою чи міжвідомчою ознаками при територіальних і районних медичних закладах, управліннях місцевих державних адміністрацій, міністерствах, відомствах та їх управліннях і виконують усі функції з обліку та звітності бюджетних установ, які вони обслуговують.
Дата добавления: 2015-10-21; просмотров: 585;