Функції'національної економіки як науки
Національна економіка України є цілісним організмом. Вона об'єднує взаємопов'язану систему галузей, видів виробництв і тери-
Тема 1.1. Предмет, методологія і завдання вивчення національної економіки
торіальних комплексів. У цій системі органічно взаємодіють галузі виробництва (промисловість, сільське господарство, будівництво, транспорт, зв'язок тощо) і сфери послуг (освіта, охорона здоров'я, культура). Природно, що співвідношення зазначених сфер і галузей, тобто структура національної економіки, рівень розвитку, ефективність функціонування мають значні відмінності в різних країнах. Чим розширеніша економіка держави, тим досконаліша система господарювання, тим краще використовуються переваги міжнародного поділу праці, тим вищі економічна і соціальна ефективність виробництва та рівень життя населення. Водночас розвиток національної економіки має гарантувати екологічну безпеку населенню. Вивчення національної економіки дає можливість розглядати всю систему господарювання України як єдине ціле. Здійснення макро-економічного аналізу сучасних явищ та процесів, що відбуваються в національній економіці є підґрунтям для побудови перспективних моделей стратегічного розвитку економіки в Україні. Як сфера наукового пізнання, національна економіка виконує такі функції:
1. Теоретико-пізнавальна (гносеологічна).
Суть її у пізнанні економічних явищ та процесів з метою обґрунтування нових тенденцій та моделей у розвитку національної економіки.
2. Виховна та світоглядна.
Суть полягає у вихованні національної свідомості населення, підвищення рівня національної економічної культури та адекватного до цього економічного світогляду.
3. Практична (прикладна).
Суть цієї функції полягає в розробці практичних рекомендацій на основі здійснення аналізу та оцінки різних фінансових, господарських та організаційно-управлінських явищ у національній економіці. Це дає можливість підвищувати якість економічних та управлінських рішень.
4. Прогностична.
Суть її полягає в оцінці сучасної економічної кон'юнктури та передбаченні стратегічного розвитку різних секторів та сфер національної економіки, виходячи з критеріїв екзогенного та ендогенного характеру.
Розділ 1. Теоретичні засади та чинники розвитку національної економіки
1.1.3. Суть і компоненти національної економіки
Національна економіка - організаційно-економічна система взаємопов'язаних сфер господарської діяльності людей, якій властива технологічна та територіально-галузева пропорційність, обмежена державними кордонами.
В основі національної економіки є політичний та економічний суверенітет, тобто верховенство державної влади щодо прийняття політичних і економічних рішень.
Для національної економіки характерні такі особливості:
1. Власна структура господарства. Ця структура господарства повинна відповідати вимогам національної безпеки, щоб у випадку екстремальної ситуації забезпечити безпеку населенню і самій економіці.
2. Автономність прийняття всіх економічних рішень у відповідності до концепцій розвитку національної економіки.
3. Зовнішньоекономічна політика, яка спрямована на підтримку власних господарюючих суб'єктів. З проголошенням незалежності Україна почала здійснювати самостійну зовнішньоекономічну політику згідно із Законом УРСР від 03.08.1990 р. "Про економічну самостійність УРСР".
Для виникнення і розвитку національної економіки необхідні такі
передумови:
1) поглиблення суспільного поділу праці, який сприяє виникненню якісно нових галузей спеціалізації;
2) формування системи державного регулювання економікою, яка повинна забезпечити пропорційність розвитку, а також підтримку підприємницьких структур;
3) інституцій на система держави.
Дуже важливим чинником ефективної національної економіки є формування громадянського суспільства. У цьому контексті можна виокремити блоки інституцій: 1) державно-політичний блок - це блок, який вирішує питання
державотворення, моніториніу за виконанням законів України,
норм, законодавчих актів;
Тема 1.1.Предмет, методологія і завдання вивчення національної економіки
2) соціально-економічний блок передбачає вирішення проблем матеріально-технологічної бази, духовної та соціальної бази для розвитку національної економіки;
3) блок екологічної безпеки передбачає вирішення питань, пов'язаних з виконанням екологічного законодавства держави та екологічної безпеки населення;
4) Конституція України - основний закон розвитку національної економіки (ст. 1, ст. 2, ст. 75 Конституції України).
Щоб національна економіка тривалий час стабільно розвивалася необхідні перш за все сприятливе ринкове середовище та ефективна система державного регулювання національної економіки, яка поділяється на дві великі сфери:
1) галузі, які виробляють товари;
2) галузі, які надають послуги.
До першої належать: промисловість, сільське господарство, лісове господарство і будівництво.
До другої сфери належать: транспорт, зв'язок, торгівля, інформаційно-обчислювальне обслуговування, загальна комерційна діяльність із забезпечення функцій ринку. Сюди входить також охорона здоров'я, соціальне забезпечення, освіта, культура та мистецтво, наука, державне управління та інші галузі.
Особливості галузевої структури національної економіки залежать від територіального поділу праці, природних і трудових ресурсів, історичного розвитку господарства країни.
У національній економіці виділяють фізичну економіку та грошову.
Основним завдання вивчення національної економіки є вивчення основних економічних, соціальних та екологічних факторів та сил, які формують стійкий рівень зростання та сталого розвитку національної економіки.
Держава здійснює економічну політику для забезпечення високого рівня розвитку національної економіки. Для цього потрібні такі передумови: 1) поглиблення територіального суспільного поділу праці, який
сприяє розвитку нових галузей і секторів економіки;
Розділ 1. Теоретичні засади та чинники розвитку національної економіки
2) формування системи державного регулювання економіки, яка повинна забезпечувати розвиток нових галузей, які відповідають інноваційній моделі;
3) створення сприятливого інституційного середовища для роз-витку підприємницької діяльності.
Критеріями ефективного функціонування національної економіки є:
1) рівень економічного зростання, який визначається не тільки на основі кількісних, але і якісних параметрів;
2) рівень безробіття;
3) рівень економічного добробуту кожного громадянина і відсут-ність поляризації між сукупним попитом багатих і бідних (наявність середнього класу);
4) рівень інфляції;
5) рівень екологічного та соціального добробуту.
До речі, сьогодні рівень доходу на душу населення в Україні становить 600$, в Польщі -1,5 тис. $, в Німеччині - 2,5 тис. $, в Болгарії -1,5 тис. $, в країнах Балтики ~ 1,5 тис.$.
6) ефективність виробничої сфери в системі національної економіки;
7) детінізація національної економіки (шляхом формування ефектив-ного правового поля); жорстке регулювання; покращення екон-мічного середовища (оподаткування, державне датування, питання диференціації тощо); організаційно-управлінського середовища.
Національна економіка розвивається на основі інституцій, які підтримують формування громадянського суспільства. Інституції громадянського суспільства можна поділити на такі блоки: - державно-політичні; - соціально-економічні; - інституції екологічної безпеки.
Конституція України про розвиток національної економіки.
Конституція України - основний закон держави. Саме Консти-туція України закладає підвалини для розвитку національної економіки.
Які основні положення Конституції України регулюють еконо-мічні відносини у нашій державі? 18
Тема 1.1.Предмет, методологія і завдання вивчення національної економіки
Розглянемо основні статті Конституції України, які стосуються
розвитку національної економіки".
Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Стаття 2. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і
недоторканою.
Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в мемсах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і
господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти
права власності рівні перед законом.
Стаття 14. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і
реалізується громадянами, юридичними особами та державою
виключно відповідно до закону.
Стаття 15. Суспільне життя в Україні ґрунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності. Жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов'язкова. Цензура заборонена. Держава гарантує свободу політичної діяльності, не забороненої Конституцією і законами України.
Стаття 16. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народ)' є обов'язком держави.
"Конституція України (Основний закон). - К., 2007.
Розділ 1. Теоретичні засади та чинники розвитку національної економіки
Стаття 17. Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Стаття 42. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Підприємницька діяльність депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом.
Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Види і межі монополії визначаються законом.
Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист. Стаття 92. Виключно законами України визначаються:
1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина;
2) громадянство, правосуб'єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства;
3) права корінних народів і національних меншин;
4) порядок застосування мов;
5) засади використання природних ресурсів, виключної (морської) економічної зони, континентального шельфу, освоєння космічного простору, організації та експлуатації енергосистем, транспорту і зв'язку;
6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці І зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки;
Тема 1.1. Предмет, методологія і завдання вивчення національної економіки
7) правовий режим власності;
8) правові засади і гарантії підприємництва; правила конкуренції та норми антимонопольного регулювання;
9) засади зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності, митної справи;
10) засади регулювання демографічних та міграційних процесів;
11) засади утворення і діяльності політичних партій, інших об'єднань громадян, засобів масової інформації;
12) організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики;
13) територіальний устрій України;
14) судоустрій, судочинство, статус суддів, засади судової експертизи, організація і діяльність прокуратури, органів дізнання і слідства, нотаріату, органів і установ виконання покарань; основи організації та діяльності адвокатури;
15) засади місцевого самоврядування;
16) статус столиці України; спеціальний статус інших міст;
17) основи національної безпеки, організації Збройних Сил України і забезпечення громадського порядку;
18) правовий режим державного кордону;
19) правовий режим воєнного і надзвичайного стану, зон
надзвичайної екологічної ситуації;
20) організація і порядок проведення виборів і референдумів;
21) організація і порядок діяльності Верховної Ради України, статус народних депутатів України;
22) засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них.
Виключно законами України встановлюються: Державний бюджет України і бюджетна система України; - система оподаткування, податки і збори; - засади створення і функціонування фінансового, грошового, кредитного та інвестиційного ринків; - статус національної валюти, а також статус іноземних валют на території України; - порядок утворення і погашення державного внутрішнього і зовнішнього боргу;
Розділ 1. Теоретичні засади та чинники розвитку національної економіки
- порядок випуску та обігу державних цінних паперів, їх види і типи.
1.1.5. Стан, джерела, завдання вивчення національної
економіки
Згідно з Посланням Президента України до Верховної Ради України "Європейський вибір. Концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2002 - 2011 роки" від 30.04.2002 р.
A) стратегічними пріоритетами України є:
1) створення передумов для набуття Україною повноправного членства в Європейському Союзі;
2) забезпечення сталого економічного зростання;
3) утвердження інноваційної моделі;
4) соціальна переорієнтація економічної політики.
Б) необхідні такі інституційні перетворення: - адміністративна, - конституційна та судова реформи, - подолання корупції та тінізації економіки, -дебюрократизація економіки, - формування ефективного конкурентного середовища, - удосконалення відносин власності,- зміцнення позицій приватної власності та налагодження корпоративного управління, -підвищення надійності грошової стабілізації.
B) іншими важливими цілями є: - модернізація промисловості,
розвиток фінансової інфраструктури та фінансового посередництва:,
- оптимізація економічних відносин з Російською Федерацією.
- Євроатлантичнаінтеграція,- економічнатаекологічнабезпека,
- використання геостратегічного потенціалу, -енергетична
стратегія.
Іншими нормативно-правовими документами, що характеризують стратегію довгострокового економічного розвитку України є: Державна програма розвитку промисловості на 2003 — 2011 роки, Концепція демографічного розвитку на 2005 - 2015роки та інші.
З українських вчених минулого ідею національної економіки відстоював Юліан Бачинський у своєму дослідженні "Україна irredentna" (1895 p.). Вчений вважав, що сильна національна еконо-
Тема 1.1. Предмет, методологія і завдання вивчення національної' економіки
міка це мета розбудови кожної держави. Цьому питанню присвячував свої праці Іван Франко.
Що ж собою представляє національна економіка як складна синергетична система?
- В основі її функціонування і розвитку лежить політичний та економічний -веренітет держави. -Національна економіка завжди спрямована на забезпечення
економічних інтересів населення та вимог національної безпеки
держави. -Оскільки пріоритетом національної економіки є забезпечення
соціально-економічного прогресу конкретної держави, вона
виконує основні державотворчі функції, а отже, мусить бути
соціально орієнтованою. -Структуризація національної економіки має бути адекватною
до її ресурсів, можливостей і потреб. - Національна економіка - це складна динамічна природогос-
подарська система, що характеризуємся еколого-економічними
взаємозв'язками та ефектами. - Національна економіка має гарантувати економічну безпеку
населенню. -Конкурентоздатність національної економіки забезпечується
через економічне зростання, збереження національного
багатства та державний протекціонізм. -Національна економіка мусить бути ефективною в економічному, соціальному та екологічному контексті.
Національна економіка є ефективною лише в контексті досягнення позитивного синергетичного результату в економічній, соціальній та екологічній сферах.
Як справедливо зазначав С. Злупко, економіка держави повинна бути самодостатньою, мати змогу виконувати основні державотворчі функції, а саме забезпечувати:
1) економічне зростання;
2) зайнятість населення;
3) економічну ефективність;
4) стабільність цін;
Розділ 1. Теоретичні засади та чинники розвитку національної економіки
5) економічну свободу;
6) справедливий розподіл доходів;
7) умови проживання;
8) економічний суверенітет країни.*
Національна економіка, будучи складною природогосподарською системою, утворює єдність таких підсистем: -економіки природокористування; - матеріально-речової економіки; - фінансово-грошової економіки; -соціальної економіки.
Які ж основні проблеми стоять на шляху забезпечення економічного прогресу в національній економіці України? Із ключових напрямів розвитку нашої економіки можна виділити
такі:
1. Проблема адекватної взаємодії національної економі ки з грома
дянським суспільством держави, яке має розвиватись на основі
професіоналізму та високої моралі і патріотизму національної
еліти. Саме національна еліта як провідна сила нації стосовно
захисту національних інтересів України покликана забезпечувати
постійний взаємозв'язок та гармонію між потребами громади
та розвитком економічних процесів, між поступом ринкових
відносин та державним регулюванням, між бізнес-середовищем
та соціальним захистом населення, міжрегіональним розвитком
та екологічною безпекою жителів цих регіонів.
Сьогодні ж національна еліта в Україні не завжди є у владних структурах та ще не повністю реалізовує своє покликання бути провідником нації та розвитку громадянського суспільства.
З іншого боку, саме активна громада може домогтися соціальної та екологічної збалансованості в національній економіці.
Для цього держава мусить підтримувати розвиток громадянських організацій та інститутів.
2. Наступною проблемою, яка потребує невідкладного вирішення,
є проблема забезпечення еквівалентності української економіки
*С. Злупко. Перехідна економіка: сучасна Україна. К., "Знання", 2006 - 324с.
Тема 1.1.Предмет, методологія і завдання вивчення національної економіки
із зовнішнім економічним середовищем світу. Ідеться про врахування системи ризиків, що обумовлені сучасними глобаліза-ційними процесами в світовій економіці та запобігання негативним ризикам для національної безпеки держави, що можуть виникати зі сторони транснаціональних корпорацій (ТНК).
3. Проблема забезпечення високого соціального добробуту і соціального захисту населення.
4. Необхідність екологічної збалансованості національної економіки, що полягас у всебічній екологізації та дотриманні вимог екологічної безпеки, а також економічного розвитку на базі екологічних імперативів.
5. Якнайшвидше впровадження інноваційної моделі розвитку національної економіки.
Запитання для самоконтролю
1. Що є предметом вивчення національної економіки?
2. Які методи використовуються в дослідженнях процесів та явищ національної економіки?
3. Розкрийте сутність структури національної економіки та її зміст.
4. Назвіть, будь-ласка, головні ознаки національної економіки.
5. Що є об'єктом макроекономічного аналізу в національній економіці?
6. Наведіть приклад макромоделей національної економіки та розкрийте сутність функціональних зв'язків їх ендогенних параметрів.
7. Зв 'язок національної економіки з іншими науками. Наведіть приклад.
8. Які функції виконує національна економіка як наука?
9. Розкрийте специфічні риси перехідних процесів у національній економіці.
10. Що таке структура ринкового трансформування національної
економіки в Україні?
?5
Тема 1.2
Дата добавления: 2015-10-21; просмотров: 1080;