Види праці
Праця завжди є одночасно розумовою і фізичною діяльністю. Тут не можна провести чіткої межі, тому, що будь-яка професійна діяльність більшою чи меншою мірою пов’язана з інтелектуальною та фізичною напругою. Поділ на духовну і фізичну працю може відбуватися з урахуванням того, наскільки людина докладає свої переважно духовні чи фізичні зусилля для розвитку своєї особистості та для одержання прибутку за виконану роботу.
Не заперечуючи ролі суспільної форми праці, залежно від якої розрізняють працю найману та приватну, індивідуальну та колективну, слід визнати, що характер праці формується значною мірою під впливом особливостей змісту праці за такими ознаками, як частка фізичної та розумової праці, рівень кваліфікації, умови праці та ін. Різноманітність характеру і змісту праці знаходить відображення в різноманітності видів праці.
При цьому відокремлюються чотири групи ознак, що відрізняють той або інший вид трудової діяльності: характер та зміст праці; предмет та продукт праці; засоби та способи праці; умови праці (табл. 1.1).
Таблиця 1.1 - Класифікація видів праці за групами ознак
Класифікація видів праці за групами ознак | |||
За характером і змістом праці | За предметом та продуктом праці | За засобами та способами праці | За умовами праці |
праця наймана та приватна | праця наукова, інженерна, управлінська, виробнича | праця ручна (технічно неозброєна), механізована й автоматизована, комп’ютеризована | праця стаціонарна та рухома |
індивідуальна та колективна | підприємницька, інноваційна | низько -, середньо – та високотехнологічна | наземна й підземна |
за бажанням, необхідністю та примусова | промислова і сільськогосподарська, транспортна та комунікаційна | різного ступеня – участі людини | легка, середньої важкості та важка |
фізична та розумова | приваблива й неприваблива | ||
творча та репродуктивна | вільна та різного ступеня регламентації | ||
різного ступеня складності |
Класифікація видів праці за її характером та змістом розглядається у двох аспектах — соціальному та структурному.
Соціальний характер праці зумовлений формою власності на засоби виробництва. Згідно з цією ознакою розрізняють приватну працю (праця власника або орендаря) і найману працю. У певному сенсі соціальний характер праці знаходить відображення у виділенні двох її організаційних форм, а саме — праці індивідуальної та колективної. Крім того, соціальний характер праці виявляється у формуванні способів мотивації праці (бажання, усвідомлена необхідність, примус).
Структурний характер праці формується під впливом особливостей змісту праці з точки зору двох головних параметрів — ступеня інтелектуалізації та кваліфікаційної складності трудових функцій. Ступінь інтелектуалізації трудової функції розрізняється залежно від частки елементів розумової та фізичної праці, а також від частки творчої та репродуктивної (нетворчої) праці. Ступінь кваліфікаційної складності трудової функції визначається її межами та структурою: складом і кількістю її складових елементів, їхньою різноманітністю, новизною, а також умовами виконання. Оцінка цієї ознаки стосовно того або іншого робітника встановлюється відповідно до його розряду з прийнятої тарифної системи.
Таким чином, характер і зміст праці як класифікаційні ознаки органічно взаємопов'язані.
За змістом розрізняють такі види праці: проста й складна, творча та репродуктивна, фізична та розумова тощо.
Проста праця – виконання простих трудових операцій, для яких достатньо виробничого досвіду і немає потреби у спеціальному навчанні, тобто це праця некваліфікованого працівника.
Складна праця – кваліфікована праця, пов’язана із додатковими витратами на навчання робітника. Кваліфікація – це ступінь і вид фахової підготовки працівника, наявність у нього знань, вмінь та навичок, необхідних для виконання ним визначеної роботи.
Творча праця передбачає постійний неповторний пошук нових рішень, нового ставлення до наявних проблем, активного розвитку самостійності та ініціативи.
У репродуктивній праці значна частина функцій повторюється, залишається стійкими, майже незмінними, тобто їх особливістю є повторюваність (шаблонність) засобів досягнення результатів. Якщо творча праця характеризується отриманням якісно нових результатів, які раніше не існували, то репродуктивна діяльність веде до отримання стандартних даних.
Фізична праця характеризується безпосередньою взаємодією людини із засобами виробництва, її залученням до технологічного процесу, виконавськими функціями у трудовому процесі. Усі ці ознаки взаємопов’язані й лише в єдності дають повну характеристику фізичної праці як соціального процесу.
Розумова праця включає інформаційні, логічні, узагальнюючі і творчі елементи, характеризується відсутністю прямої взаємодії працівника із засобами виробництва та забезпечує потреби виробництва в знаннях, організації та управління.
Класифікація видів праці за її предметом та продуктом базується на професійному, функціональному і галузевому розподілі праці. За професійною ознакою може бути, зокрема, виділена праця наукова (або дослідна), інженерна, управлінська, виробнича, педагогічна, лікарська та ін.
За функціональною ознакою види праці розподіляються залежно від їхнього цільового призначення, сфери застосування та функціональної ролі в економічному циклі господарської діяльності. На відміну від виділення трьох стадій — виробництва, розподілу та споживання, що практикувалося за директивно-планової системи, при ринковій економіці структура економічного циклу принципово змінюється. Перед стадіями виробництва йдуть стадії вивчення, аналізу та прогнозування попиту, проведення досліджень і розробок нових видів продукції та технологій, науково - технічної, економічної та організаційної підготовки виробництва, а директивний розподіл продукції замінюється стадією вільної її реалізації самим товаровиробником з доведенням товару до безпосередніх споживачів.
Відповідно до цього кожній стадії притаманний той або інший характерний для неї вид праці (у даному випадку доцільно говорити про види діяльності), що дозволяє виділити працю підприємницьку, інноваційну, відтворювану та комерційну (остання в той самий час відображає й професійну ознаку).
Під час формування видів праці за галузевою ознакою слід мати на увазі, що галузеві особливості стосуються лише здійснюваних на підприємствах процесів основної діяльності. Це дозволяє виділити такі види праці, як промислова (у тому числі добувна та обробна), сільськогосподарську (у тому числі рослинницьку та тваринницьку), будівельну, транспортну та комунікаційну (у виробничій сфері).
Класифікація видів праці відповідно до застосованих засобів і способів праці дозволяє виділити працю ручну (технічно неозброєну), механізовану (технічно озброєну) та автоматизовану (комп'ютеризовану), низько -, середньо - та високотехнологічну.
Ручна праця не потребує техніки, інструментів, приладів.
Механізована праця характеризує роботу працівників на механізованих виробництвах, які можна розділити на такі категорії:
1) працівники, зайняті спостереженням за роботою автоматизованих агрегатів та машин;
2) працівники, які виконують роботу за допомогою машин і механізмів;
3) працівники, які виконують ручні процеси при машинах та механізмах.
Під час ідентифікації видів праці за цими ознаками встановлюються відповідні кількісні критерії, виходячи зі співвідношення між зайнятістю робочого місця та робітника.
Класифікація видів праці залежно від ступеня та рівня сприятливості та несприятливості умов праці передбачає виділення таких видів, як праця стаціонарна та пересувна, наземна та підземна, легка, середньої важкості та важка, приваблива та неприваблива, нерегламентована (вільна), регламентована та жорстко регламентована з примусовим режимом.
Для загальної характеристики того або іншого виду конкретної праці використовуються розглянуті вище чотири групи ознак у їхній єдності.
Наприклад, для керівника науково-дослідного сектору ця характеристика може мати такий вигляд: праця розумова, творча, висококваліфікована, індивідуальна, наукова, інноваційна, технічно озброєна, високотехнологічна, стаціонарна, середньої важкості, приваблива, самостійна, нерегламентована.
У майстра цеху – праця здебільшого фізична, нетворча, середньої складності, кваліфікована, колективна, виробнича, технічно озброєна, середньо технологічна, пересувна, середньої важкості, приваблива, наймана, регламентована.
Всебічна характеристика праці стосовно кожного робітника та колективу має слугувати необхідною базою для оцінки її відповідності до вимог, що випливають з мети праці у вирішенні економічних і соціальних завдань підприємства або індивіда.
Запитання для самоконтролю
1. Коли праця стала предметом наукового дослідження?
2. Поясніть підходи філософів до дослідження трудових проблем.
3. Що вивчає дисципліна «Економіка праці й соціально-трудові відносини»?
4. Об’єктом дослідження яких наук є різноманітні проблеми трудової діяльності людей?
5. Якими чинниками обумовлено включення терміна «соціально - трудові відносини» у систему понять та категорій економіки праці?
6. Що є об’єктом і предметом вивчення дисципліни «Економіка праці й соціально-трудові відносини»?
7. Обґрунтуйте мету та завдання дисципліни «Економіка праці й соціально-трудові відносини».
8. Поясніть сутність поняття «праця». Які обов’язкові елементи містить процес праці як чинник виробництва?
9. У яких функціях виявляється сутність праці як соціального явища?
10. Поясніть поняття «зміст праці». Які функції здійснюються у виробничому процесі при аналізі змісту праці?
11. Чому слід розрізняти соціальний та функціональний зміст праці?
12. Поясніть соціально-економічну сутність категорії «характер праці».
13. Класифікуйте види праці за критеріями.
Література
1. Богиня Д.П., Грішнова О. А. Основи економіки праці. – К.: «Знання -
Прес», 2000.- 313с.- Вступ, с. 13-28.
2. Грішнова О.А. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Підручник. - К.: Знання, 2004. - 535с. - Розділ І, с. 16-46, Розділ ІІ, с.47-66.
3. Єсінова Н.І. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Навч. посібник. – К.: Кондор, 2004. – 432с.- Розділ І, с.3-9, Розділ ІІІ, с.39-73.
4. Колот А.М. Соціально-трудові відносини: теорія і практика регулювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2003.– 230 с.-Розділ І, с.7-15.
5. Тимош І.М. Економіка праці: Навч. посібник. – Тернопіль: Астон, 2002. – 347 с.- Розділ І, с.5-30.
6. Экономика труда: социально-трудовые отношения / Под ред. Н. А. Волгина, Ю. П. Одегова. – М.: Издательство «Экзамен», 2003. - с. 224-232; с. 249-262.
Терміни та поняття
Праця
Соціальні відносини
Соціально-трудові відносини
Відносини розподілу
Види праці
Засоби праці
Зміст праці
Організація праці
Предмети праці
Технологія діяльності
Характер праці
Тема 2.
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 974;