Заключний етап
Контроль за впровадженням облікової політики, виявлення її недоліків та розробка змін
Формування облікової політики є складним, комплексним процесом, у якому кожний етап відіграє відповідну роль. Лише забезпечивши їх гармонізацію та наступність можна сформувати раціональну облікову політику, тому підприємство повинно детально розробити зміст кожного з етапів залежно від організаційно-технологічних особливостей діяльності.
На всіх етапах формування облікової політики та при її реалізації необхідно дотримуватись принципів ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, визначених законодавством; вимог до облікової політики підприємства (законності, адекватності, гласності, ефективності, єдності); а також враховувати специфіку діяльності підприємства. Це забезпечить комплексність обраних методів оцінки та обліку та ефективність облікової політики.
Виходячи із принципу послідовності, підприємства повинні постійно (з року в рік) застосовувати обрану ними облікову політику, її змінювати можна лише у разі:
- зміни статутних вимог;
- зміни положень (стандартів) бухгалтерського обліку;
- якщо зміни облікової політики забезпечать достовірне відображення подій або операцій у фінансовій звітності підприємства.
Не вважається зміною облікової політики її встановлення для:
- подій чи операцій, що за змістом відрізняються від попередніх подій чи операцій;
- подій чи операцій, що не відбувалися раніше.
Наприклад, у статуті підприємства не було передбачене створення резерву коштів для додаткового пенсійного забезпечення. Засновники приймають рішення про його створення, у зв'язку з чим до статуту вносяться поправки. На підприємстві формується політика стосовно порядку створення й обліку такого резерву. Оскільки ці операції не здійснювалися раніше, вони не можуть вважатися зміною облікової політики, незважаючи на те, що змінилися статутні положення.
Прикладом зміни облікової політики може бути вибір нового методу оцінки вибуття запасів - за середньозваженою собівартістю замість раніше застосовуваного методу нормативних витрат. Таке рішення необхідно обґрунтувати, тобто довести, що новий метод забезпечить більш достовірну оцінку запасів у фінансовій звітності.
Зміни в обліковій політиці розкриваються у примітках до фінансових звітів, що забезпечує порівнянність показників діяльності підприємства за різні періоди.
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 697;