Кредитні Internet-системи
Кредитні електронні платіжні системи Internet-системи є аналогами звичайних систем, які працюють з кредитними картками. Різниця полягає лише в тому, що всі трансакції здійснюються через Internet, що потребує додаткових засобів безпеки та аутентифікації.
Кредитна картка -банківська платіжна картка, яка показує, що її власнику відкритий кредит.
Банкомат- електронно-механічний пристрій, який надає можливість власнику банківської платіжної картки при введенні персонального ідентифікаційного номера отримувати готівку.
У здійсненні платежів через Internet з допомогою кредитних карток беруть участь:
1) Покупець: клієнт, що має комп'ютер з доступом до Internet
2) Банк-емітент: тут знаходиться розрахунковий рахунок покупця -картрахунок. Банк-емітент випускає картки і є гарантом виконання фінансових зобов'язань клієнта.
3) Продавці: це сервери електронної комерції, на яких створені й підтримуються каталоги товарів і послуг та приймаються замовлення клієнтів на купівлю
4) Банки-еквайери: банки, які обслуговують продавців. Кожен продавець має єдиний банк, у якому відкрито його розрахунковий рахунок.
5) Платіжна система в Internet: електронні компоненти, що є посередниками між іншими учасниками платіжної системи.
6) Традиційна платіжна система: комплекс фінансових і технологічних засобів для обслуговування банківських карток певного типу, її завдання: забезпечення використання карток як засобів платежу за товари і послуги, користування банківськими послугами, здійснення взаємозаліків тощо, її учасниками є фізичні та юридичні особи, об'єднані відносинами з використанням кредитних карток.
7) Процесінговий центр платіжної системи: установа, що забезпечує інформаційну й технологічну взаємодію між учасниками традиційної платіжної системи.
8) Розрахунковий банк платіжної системи: кредитна установа, яка здійснює взаємозаліки між учасниками платіжної системи за дорученням процесінгового центру.
Процес здійснення платежів здійснюються за наступною схемою:
1) Покупець в електронній крамниці формує кошик товарів і обирає засіб оплати - кредитна картка
2) Параметри кредитної картки (номер, ім'я власника, дата закінчення чинності) повинні бути передані платіжній системі в Internet для подальшої авторизації. Це може бути зроблено двома шляхами:
А) параметри картки вводяться на сайті крамниці, після чого передаються
платіжній системі в Internet
Б) параметри картки вводяться на сервері платіжної системи
3) Платіжна система в Internet передає запит на авторизацію традиційній платіжній системі
4) Наступний крок залежить від того, чи підтримує банк-емітент oh-лайнову базу даних рахунків. За наявності он-лайнової бази даних рахунків у банку-емітенті процесінговий центр передає йому запит на авторизацію картки і після цього отримує його результат. Якщо такої бази немає, то процесінговий центр сам зберігає відомості про стан рахунків власників карток і виконує запити на авторизацію. Ці відомості регулярно оновлюються банками-емітентами.
5) Результат авторизації передається платіжній системі в Internet.
6) Крамниця одержує результат авторизації
7) Покулець одержує результат авторизації через крамницю або безпосередньо від платіжної системи в Internet.
8) За позитивного результату авторизації:
- крамниця надає послугу або відвантажує товар;
- процесінговий центр передає в розрахунковий банк відомості про здійснену трансакцію; гроші з рахунка покупця в банку-емітенті перераховуються через розрахунковий банк на рахунок крамниці в банку
Отже основними суб'єктами електронної комерції є Продавець, банк продавця, банк покупця, Покупець. На практиці все значно складніше. Здійсненню таких операцій часто перешкоджають фінансові оператори, процесінгові і препроцесінгові компанії, авторизаційні центри, платіжні системи, віртуальні гроші. І чим вразливіше законодавство в країні, тим більша кількість таких структур задіяна в механізмі електронної комерції; чим більше таких структур, тим далі перебуває електронна комерція від споживача.
Основні переваги кредитних схем платежів в Internet:
1) Звичність для клієнтів і правова визначеність
2) Висока захищеність конфіденційної інформації
Недоліки кредитних систем:
1) Необхідність перевірки кредитоспроможності клієнта та авторизації картки, що підвищує витрати на здійснення операцій і робить системи непристосованими для мікро платежів
2) Відсутність анонімності, що зумовлює агресивність сервісної поведінки торговців.
3) Обмежена кількість крамниць, які приймають кредитні картки
Дата добавления: 2015-09-28; просмотров: 702;