Типи політичних систем.
Поняття політичної системи суспільства являє собою високий рівень абстракції. Кожна країна має свою унікальну й неповторну політичну систему, специфіка якої зумовлена особливостями соціальне - культурного, економічного і міжнародного середовища її існування, історичними традиціями розвитку самої політичної системи. Разом із тим порівняльний аналіз дозволяє класифікувати усю багатоманітність політичних систем за окремими групами-типами. (Див.: схема №3).
У політології використовують різні типології політичних систем залежно від того, які критерії (підвалини) застосовано для їх класифікації. Так, за характером взаємодії з середовищем політичні системи поділяють на відкриті й закриті. За класифікацією Р. Арона та У. Ростоу, залежно від типу суспільства політичні системи поділяють на традиційні, тоталітарні і модернізовані демократії.
За типологією Г. Алмонда, що виходить із критеріїв політичної культури та ролевої структури (характеру взаємодії між собою різних політичних інститутів), існує чотири основні типи політичних систем:
1) англо-американська (характерні риси — прагматизм, раціоналізм, основні цінності — свобода особистості, індивідуалізм, добробут, безпека);
2) континентально-європейську (взаємодія політичних субкультур із модернізованими інститутами);
3) доіндустріальну (або частково індустріальну), що передбачає перехрещення різних політичних культур і відсутність чіткого поділу владних повноважень;
4) тоталітарна(концентрація влади в руках бюрократичного апарату, монополія правлячої партії, заідеологізованість).
Перші два типи є демократичними За цією класифікацією, для англо-американського типу характерні однорідна політична культура та автономні політичні партії, групи захисту інтересів і засоби комунікації вона асоціюється із стабільністю, в той час як континентальний європейський тип з його подрібненою (сегментарною) політичною культурою і взаємною залежністю між партіями і групами — з нестабільністю.
Третій тип політичних систем характерний для країн, що розвиваються; його відзначають недемократичність нестабільність конфлікти між численними соціальними групами, порізненими за етнічною і расовою приналежністю, мовою, кастою, релігією, регіоналізмом.
Тоталітарним політичним системам властиві однорідна політична культура, високий рівень інтеграції суспільства, чого однак досягнено через насильство та придушення опозиції.
Поділ політичних систем на демократичні й недемократичні дуже поширений у сучасній політичній науці та політичній практиці. Основи такої типології базуються на використовуванні двох критеріїв характеру політичного режиму і рівня розвитку громадянського суспільства. Поняття «політичний режим» характеризує засоби і методи виявлення політичної влади. Політичні режими, що переважно спираються на такий метод вияву політичної влади, як насильство, вважають недемократичними.
Демократичний політичний режим базується на волевиявленні більшості через голосування, а в реалізації цієї волі спирається на закон.
Наступним поняттям, використовуваним для виявлення сутності тієї чи іншої політичної системи, є «громадянське суспільство», під яким розуміють автономну й безпосередньо не залежну від держави систему громадських інституцій, між особистих та між групових відносин. Мова йде про такі інституції, як родина, церква, засоби масової інформацією інститути культури, професійна наукові та інші недержавні організацією об'єднання тощо. Через них люди виявляють і реалізують свої приватні інтереси і потреби. Громадянське суспільство є своєрідною мембраною, прикордонною сферою між політичною системою і громадським середовищем. Рівень розвитку громадянського суспільства визначає ступінь незалежності громадян від держави. Співвідношення між громадянським суспільством і державою є однією з найважливіших характеристик політичної системи. Визначивши характер політичного режиму й рівень розвитку громадянського суспільства у тій чи іншій країні, ми можемо з'ясувати сутність (визначити тип) конкретної політичної системи.
Демократична політична система базується на демократичному політичному режимі й розвиненому громадянському суспільстві. Громадянське суспільство обмежує державу, передаючи або розподіляючи з її інститутами частину своїх регулятивних функцій в економічній, соціальній і духовній сферах громадського життя. Детальнішу характеристику демократичної політичної системи буде подано в одній із подальших тем курсу.
Недемократичні політичні системи часто позначають терміном «автократія» (від грецького autokrateia — самовладдя, самодержавство). Автократію розуміють як необмежену владу однієї особи або групи осіб. Із давнини аж до XX ст. автократія була домінуючою формою виявлення політичної влади. Тиранія у Давній Греції, диктатура й цезаристська імперія в Давньому Римі, деспотія на Сході, абсолютна монархія у середньовічній Європі — ось деякі історичні форми автократії.
У XX-ХХI ст.ст. автократичні системи поділяють на авторитарні й тоталітарні. Ті й інші базуються на недемократичному політичному режимі. Принципова відмінність між ними полягає у ставленні до громадянського суспільства.
Для авторитарної політичної системи (авторитаризму) характерною є необмежена влада однієї людини (диктатора, монарха) або групи людей (політична партія, військова хунта та ін.), яка забороняє і придушує всіляку діяльність, що загрожує її позиціям. Безжальна (або надто жорстока) стосовно своїх суперників, авторитарна система доволі нейтрально ставиться до діяльності яка не загрожує її правлінню. Держава, як правило, не втручається у приватне життя людини; громадянське суспільство чи окремі його інститути зберігають відносну автономію.
На відміну від авторитаризму, тоталітарна політична система прагне контролю над усіма сферами громадського життя, втручається у приватне життя людини. Авторитаризм вимагає слухняності, тоталітаризм — покори й обожнювання. Характерною рисою тоталітарної системи є ідеологічний контроль. Громадський інститут, що здійснює ідеологічний контроль (політична партія, церква тощо), підкоряє собі державні структури, громадські організації засоби масової інформації
Тоталітаризм — це специфічний феномен XX ст., оскільки лише технологічні можливості індустріального суспільства дозволили здійснити ефективний політичний та ідеологічний контроль над усіма сферами суспільства.
Детальніша класифікація політичних систем пов'язана з визначенням особливостей форм державного керівництва та форм державного ладу (устрою) в різних країнах (про що мова піде в інших Темаах).
Політичні системи багатьох країн мають перехідний (від тоталітаризму до авторитаризму, від авторитаризму до демократії та ін.), або проміжний, характер Поєднують у собі елементи тоталітаризму й авторитаризму, авторитаризму і демократії. В останньому випадку використовують термін «частково демократичні системи». Такі політичні системи існують, як правило, у країнах, що розвиваються, де громадянське суспільство відносно нерозвинене, а політичні режими зберігають доволі багато ознак авторитаризму.
Існування й розвиток (трансформація, а можливо, й заміна) певного типу політичної системи залежать від рівня й умов розвитку суспільства, його економічної та соціальної організації, від історичних традицій.
Фактори ефективності політичної системи (див.: схема №4).
Функціонування політичної системи обумовлене наявністю відносин з іншими політичними системами. Кожна політична система має свої ознаки й характеристика форми і типи. Для з'ясування того, як вони формуються, чим різняться або як поєднуються, політологія ставить перед собою важливе завдання з вироблення класифікації тобто типології політичних систем.
Розв'язання цього питання почалося ще за часів Платона, який вирізняв монархію, аристократію та демократію. Розширив класифікацію форм правління Аристотель, запропонувавши шестичленну систему:
§ монархія — тиранія, аристократія (правильні форми);
§ олігархія, політея — демократія. (неправильні форми);
Значно пізніше, коли політична система почала набувати структурних рис, марксизм, спираючись на класові пріоритети, виводив типологію з соціально-економічних структур суспільства: рабовласницька, феодальна, буржуазна й соціалістична системи. Нині на Заході існує багато різних типологій, що спираються на різноманітні критерії.
У сучасній західній політичній науці вирізняють такі типи політичних систем: військові та громадянська консервативні й ті, що трансформуються; закриті й відкриті (в основу покладено ступінь і глибину зв'язків з навколишнім середовищем і зовнішнім світом); завершені й незавершені (основний критерій — наявність усіх складників); мікроскопічні макроскопічні та глобальні; традиційні й модернізовані демократичні авторитарні й тоталітарні.
Досить поширеною е типологія Ж. Блонделя, який вирізняє п'ять типів політичних систем:
· ліберально-демократичні;
· радикально-авторитарні (комуністичні) системи;
· традиційні (збереження наявних соціальних відносин);
· популістські (властиві країнам третього світу);
· авторитарно-консервативні.
Дж. Коулмен поділяв політичні системи на конкурентні, напівконкурентні та авторитарні.
В основу типології російського вченого К. Гаджієва покладено такі ознаки:
1) природа політичної системи, характер політичного режиму (демократія, авторитаризмі тоталітаризм );
2) форми державно-адміністративного устрою (унітарна держава, федерація, конфедерація);
3) співвідношення різних гілок влади (монархія, республіка та їх різновиди).
Усі вищеназвані типології є умовними. Насправді не існує «чистого» виду політичних систем, оскільки всі вони, насамперед, є плодом свідомих зусиль людей, що живуть у певний час і в певному місці.
До того ж політична система суспільства — досить специфічне і своєрідне утворення, характер якого визначається історичними, економічними, культурними та іншими умовами.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 1621;