Нуклеази
Деградація нуклеїнових кислот відбувається при різноманітних функціональних процесах шляхом гідролізу фосфодіефірного зв’язкув реакції, яка каталізується спеціальними ферментами − нуклеазами.
Нуклеази поділяють на різні типи за певними ознаками:
• РНК-ази та ДНК-ази є специфічними до відповідних нуклеїнових кислот.
• Екзонуклеази відщеплюють нуклеотиди один за одним з кінців ланцюга, відповідно розрізняють 5′- та 3′-екзонуклеази. Ендонуклеази гідролізують фосфодіефірний зв’язок усередині ланцюга.
• Серед ендонуклеаз, які мають своїм субстратом дволанцюгову молекулу ДНК є такі, що роблять одноланцюговий розріз – нік (nick), залишаючи інший ланцюг інтактним. Інші здійснюютьдволанцюгові розрізи.
• Серед ендонуклеаз є неспецифічні щодо послідовності нуклеотидів. Але є також велика група бактеріальних ферментів − рестриктаз − які діють лише на певні невеличкі (частіше чотири або шість нуклеотидів) елементи послідовності. Рестриктази виконують у бактеріальній клітині роль захисту від чужорідної ДНК бактеріофагів і широко використовуються як інструменти дослідження в молекулярній біології.
Реакція гідролізу фосфодіефірного зв’язку є енергетично вигідною. З цього випливає, що нуклеотид (нуклеозидмонофосфат) не може бути використаним для синтезу нуклеїнової кислоти − натомість до реакцій синтезу залучаються відповідні нуклеозидтрифосфати
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 615;