Спелеологічний туризм

За кількістю відкритих печер різного типу і величини (1100) Україна є одним із світових лідерів. Протягом декількох останніх десятиліть вони доволі активно вивчалися, а місцеве населення знало про їх наявність століттями і тисячоліттями. Такі печери використовували з різною метою, зокрема воїни УПА створили в подільських печерах свої бази.

В Україні нині є чотири основні райони здійснення спелеопоходів: Поділля, Буковина, Причорномор'я та Гірський Крим. Перспективними районами можуть стати Карпати і Волинь.

Поділля, Буковина і Причорномор'я характеризуються переважанням печер горизонталь- ного типу, які належать до різних категорій складності щодо подолання туристичних маршрутів. Більшість печер Криму вертикальні та комбіновані. Таке розмаїття і поєднання грають на руку розвитку спелеотуризму міжнародного значення.

Поза конкуренцією стосовно всього комплексу умов для розвитку спелеотуризму не лише в Україні, а й у світі знаходиться Поділля. Тут у неогенових гіпсах водні потоки виробили нескінченні лабіринти. Фактично все Поділля від Львівської області на заході до Одещини на півдні помережане суцільними підземними ходами. Другою за довжиною печерою світу визнана "Оптимістична", яка має протяжність понад 220 км. Вона до кінця не досліджена, однак можна передбачити, що після завершення вивчення вона буде офіційно визнана найдовшою печерою нашої планети. Крім цієї печери, для туристів особливо привабливими є величезний і диверсифікований лабіринт печери "Озерної" (107 км) і знаменитої спортивної печери "Млинки" (19,1 км), неповторна у світі печера-музей "Кришталева".

На Поділлі багато й інших печер. З погляду їх використання для спелеотуризму печери цього району можуть задовольнити найвибагливіші смаки і потреби.

Унікальними для спелеотуризму є печери Криму. На яйлах і гірських масивах багато чудових вертикальних і комбінованих печер. Серед них виокремлюються печери Карабі-Яйли, найбільшою з яких є комбінована печера "Солдатська" (глибиною 508 м і довжиною 2100 м), або можна назвати "Нахімівську" печеру (глибиною 338 м і довжиною 440 м). Є тут і вертикальні печери, зокрема "Дружба" (глибиною 270 м), "Молодіжна" (глибиною 260 м) та ін.

Унікальною пам'яткою природи є багатоярусна печера Кизил-Коба. її довжина досягає 14 км. Вона знаходиться на Довгоруківській яйлі.

Ай-Петрівська яйла відома вертикальними печерами "Каскадною" та Удовиченка. Перша з них має глибину 1500 м і довжину 630 м, друга - відповідно 196 і 250 м.

На навчальний полігон спелеотуризму загальноєвропейського і світового значення повинні перетворитися неперевершені печери Чатир-Дагу і вапнякова "Бездонний колодязь" (глибиною 195 м і довжиною 410 м), а також знаменита печера "Хід конем" (глибиною 213 м), яка зі своїми широкими і глибокими колодязями, сполученими горизонтальними вузькими переходами, ніби самою природою створена для оволодіння різною технікою спелеотуризму. Задля замилування незвичайною красою підземних "храмів" на цьому масиві підійдуть прості для новачків печери "Мармурова" і Еміле-Баїр.

Пошук, вивчення, опис і облаштування для відвідування туристів печер в Україні тривають. Нині у нас є печери від І до IV категорії складності.

 








Дата добавления: 2015-11-10; просмотров: 682;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.