Ремонт клейовими композиціями
В даний час для ремонту автомобілів широко застосовуються синтетичні клеї та виготовлені на їх основі шпатльовки. Це обумовлено простотою роботи з ним. Склеювати можна різні матеріали, сполучати які іншими способами важко або навіть неможливо. При цьому не міняється структура матеріалів і їх фізичні властивості, оскільки відсутня теплова дія.
Клеї повинні витримувати вібрації і значні температури, бути водо- і маслостойкимі і тверднути досить швидко.
Клеї потрібні для закладення тріщин і проломів, з'єднання деталей, захисту і вирівнювання поверхонь, відновлення зношених місць, виготовлення і закріплення деталей і ущільнення з'єднань.
До складу синтетичних клеїв входять смоли, пластифікатори, стверджувачі, прискорювачі, розріджувачі і наповнювачі. Залежно від смол клеї діляться на термореактивні, термопластичні і ті, що містять каучук.
Клей ФР-12 застосовують для склеювання дерева, картону і текстоліту. Поверхні очищають, наносять клей, витримують 15 хв і деталі притискують один до одного. При кімнатній температурі клей сохне 10 годин, при температурі 30 °С - 5 годимн.
Клеєм БФ-2 склеюють деталі із сталі, алюмінію, міді і їх сплавів, які нагріваються при роботі до температури 80 °С. Клей БФ-4 дає еластичніше з'єднання і через це придатний для з'єднання вібруючих деталей. Клеєм БФ-6 склеюють тканину і гуму з металом. Їм можна склеювати оббивку. Склеювані клеєм БФ поверхні очищають наждачкою, додаючи їм шорсткість і знежирюють. Після нанесення, клею дають підсохнути при кімнатній температурі 1 годину або 15 хв при температурі 60 °С. Потім поверхні покривають повторно клеєм і дають підсохнути 1 годину при температурі 90 °С. Нарешті, деталі сильно притискують один до одного і з'єднання сушать 0,5 години при температурі 150 °С. Тканину сушать 3 години при температурі 60°С.
Клеєм ВС-10Т приклеюють фрикційні накладки до гальмівних колодок і дисків зчеплення. Короткочасно клей витримує температуру до 400 °С. На очищені, знежирені і шорсткі поверхні намазують тонкий шар клею і дають підсохнути 0,5 години, поки розчинник не випарується. Після цього поверхні сильно притискують спеціальним пристосуванням. Остаточно сушать при температурі 180±5°С протягом 45. . . 60 хв в сушильній шафі, де відбувається полімеризація клею. Деталі звільняють з-під стиску після їх природного охолодження. З'єднання стійке по відношенню до води, морозу і нафтопродуктів.
Клеї ВК-4 і АВК-32-250 потрібні для склеювання склопластика, пінопласту і металу. Клеї витримують температуру до 200 °С. Клей наносять на поверхні двічі і обидва рази дають підсохнути при кімнатній температурі 20 хв. Після цього поверхні сильно притискують один до одного. Клей полімеризується при температурі 180 °С за 2 години.
Клеями К-17 і МФС-180 користуються при склеюванні пластмас і кольорових металів. З'єднання сушать в притиснутому положенні 1 ... 2 години при температурі 180 °С.
Клеєм ПУ-2 приклеюють пластмаси і гуму до металу. Клей твердне при кімнатній температурі за 48 годин.
Клеї ПК, ПФЕ і ПВ застосовують для склеювання дерева,
пластмас, штучної шкіри і тканини і для утворення
захисного покриття.
Клеями 88Н, СВ і СН приклеюють гуму, пластмаси, штучну шкіру і тканину як один до одного, так і до металу. На очищені, шорсткі і знежирені поверхні наносять шар клею, дають підсохнути 10 хв, другий шар сушать декілька хвилин. Поверхні, що сполучаються, накочують роликом. При температурі 110 °С клей сохне за 10 хв, при кімнатній - за 48 годин. З'єднання стійке по відношенню до води і морозу, але не терпить нафтопродуктів і розчинників.
Найчастіше при ремонті користуються клейовими композиціями складеними на основі епоксидних смол ЕД-20 і ЕД-10 Для зменшення крихкості і збільшення ударної в'язкості в смоли додають пластифікатор, зазвичай дібутілфталат. Але зайва кількість пластифікатора зменшує теплостійкість і міцність на згин клейового з'єднання. Наповнювачі збільшують в'язкість і теплопровідність клею і зрівнюють коефіцієнт лінійного розширення клею і деталі. В той же час збільшується маса клею, здешевлюючи його. Наповнювачами служать порошки заліза, чавуну і алюмінію, цемент, азбест, сажа і т.д. Епоксидна смола полімеризується під дією затверджувача. Затверджувач додають в точно передбаченій кількості. Надлишок або недостаток його погіршує властивості з'єднання.
Для закладення (заделывания) тріщини на її кінцях просвердлюють отвори діаметром 3...5 мм, щоб запобігти подальшому розповсюдженню тріщини. Тріщину обробляють (розширюють) під кутом 9О...12О°С на половину глибини стінки деталі. Поверхню деталі навколо тріщини очищають до металевого блиску на ширині 15...20 мм. Безпосередньо перед нанесенням клею поверхню знежирюють ацетоном. Клей вдавлюють шпателем в тріщину, а потім покривають оточення тріщини на ширину 10...15 мм шаром клею завтовшки 2...3 мм. Якщо потрібна міцність з'єднання то клей армують стеклотканиною або іншим міцним і нещільним матеріалом, а в крайньому випадку навіть декількома шарами марлі. Для цього на шар тканини намазують міліметровий шар клею. Число шарів тканини може доходити до десяти. Вузькі тріщини закладають клеєм без наповнювача. Клей можна розріджувати ацетоном, але до додавання затверджувача. Перемішаний з затверджувачем клей повинен бути використаний при кімнатній температурі протягом 20...30 хв. При додаванні затверджувача суміш нагрівається, що може викликати швидку полімеризацію смоли. Тому клей готують малими порціями в широкому плоскому посуді, додаючи затвердджувач по частинах.
При кімнатній температурі епоксидний клей твердне за 24 години, при температурі 60 °С за 3 години, при температурі 100 °С за 0,5 години. Жароміцність епоксидного клею до 120 °С, а температура руйнування 340 °С.
Для прискорення твердіння клей нагрівають випромінювачем або електролампочкою великої потужності. Відкритим вогнем не нагрівають.
Епоксидним клеєм ремонтують блоки циліндрів двигуна, головки блоку, трубки низького тиску, паливні баки, зношені отвори під підшипники, ущільнюють зварні шви. Епоксидною шпатльовкой вирівнюють поверхні кузовів. Якщо в наповнювач додати пігменти фарб, то вийде красиве декоративне покриття.
Багато клеїв вогненебезпечні. Епоксидні клеї подразнюють шкіру і слизисті оболонки. Тому їх готують у витяжній шафі. Перед роботою руки змащують захисною пастою або кремом для гоління. Голіруч клей не чіпають. Після роботи особа і руки вимивають гарячою водою з милом. Деякі люди надчутливі до синтетичних клеїв. Після полімеризації клеї нешкідливі для здоров'я.
Дата добавления: 2015-11-10; просмотров: 756;