Джерела опромінення. Природна й штучна радіоактивність
Основну частину опромінення населення земної кулі одержує від природних джерел радіації. Радіоактивні елементи природного походження присутні всюди в навколишньому середовищі. У великих обсягах утворюються штучні радіонукліди, головним чином як побічний продукт на підприємствах оборонної промисловості й атомної енергетики. Потрапляючи в навколишнє середовище вони здійснюють впливи на живі організми, у чому і полягає їхня небезпека. Для правильного оцінювання цієї небезпеки необхідно мати чітке уявлення про масштаби забруднення навколишнього середовища, про необхідність мати виробництво, основним або побічним продуктом якого є радіонукліди, і про можливі втрати, пов'язані з відмовою від такого виробництва, про реальні механізми дії радіації, наслідки її дії, і існуючі міри захисту.
Всі джерела радіації можна поділити на такі групи:
· природні джерела, які дають середні річні ефективні дози опромінення 2 мЗв (мілізіверти);
· джерела, які використовуються у медицині, середньостатистичні дози опромінення від який за рік складають близько 0.4 мЗв;
· радіоактивні опади, які приблизно дають за один рік дозу, що дорівнює 0.02 мЗв;
· атомна енергетика, доза опромінення від якої складає за рік 0.001 мЗв.
Більшість з цих джерел такі, що уникнути опромінення від них практично неможливо, тому що вони є природними джерелами радіації.
Це перш за все:
· джерела земного походження, внутрішнє опромінення від який складає 1.325 мЗв;
· джерела земного походження, зовнішнє опромінення від який складає 0.35 мЗв;
· космічне зовнішнє опромінення, що складає 0.35 мЗв;
· космічне внутрішнє опромінення, яке значно менше й наближено складає 0.015 мЗв.
Люди в основному опромінюються двома способами – зовнішнім і внутрішнім. Радіоактивні речовини (РР), які перебувають поза організмом, опромінюють його зовні. У цьому випадку говорять про зовнішнє опромінення. Але радіоактивні речовини можуть виявитися і у їжі, і у воді, і у повітрі і потрапити усередину організму разом з їжею, водою або через органи дихання. Такий спосіб опромінення називається внутрішнім. Зупинимось дещо детальніше на цих видах опромінення.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1331;