Шестеренні насоси
У корпусі 1 насосу (рис. 58) встановлені дві шестерні 2,одна з яких - ведуча - приводиться в обертання від електродвигуна. Між корпусом і шестернями є невеликі радіальні й торцеві зазори. При обертанні шестерень у напрямку, вказаному стрілками, внаслідок розрідження, що створюється при виході зубів з зачеплення, рідина зі всмоктувального патрубку з тиском р1потрапляє в корпус. В корпусі рідина захоплюється зубами шестерень, переміщається уздовж стінки корпусу в напрямку обертання і потрапляє в нагнітальний трубопровід з тиском р2.
Продуктивність шестеренного насосу визначається за рівнянням:
, (3.44)
де f – площа поперечного перерізу западини між зубами, м2;
l – довжина зуба шестерні, м; z –кількість зубів, шт.; n – частота обертів шестерні, об./с.
Рис. 58. Шестеренний насос:
1 - корпус; 2 – шестерня.
Відзначимо, що шестеренні насоси мають реверсивність, тобто при зміні напрямку обертання шестерень області всмоктування і нагнітання міняються місцями.
Об’ємний к.к.д. hv шестеренного насосу враховує часткове перенесення рідини зворотно в порожнину всмоктування, а також протікання рідини через зазори і, як правило, складає 0,7-0,9.
Шестеренні насоси використовуються для в’язких рідин, які не містять твердих включень при невеликих подачах (Q=300¸360м3/год.) і високих тисках ( р = 100-150 ат).
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 532;